Spotkanie
Psycholog od zaraz, czyli Ośrodek Interwencji Kryzysowej – miejsce o którym warto wiedzieć
Sala 0.9, 19 kwietnia, 17:00-17:30Podczas spotkania wyjaśnimy:
- Czym jest Ośrodek Interwencji Kryzysowej?
- Jak wygląda wsparcie w OIK? Jakie formy pomocy oferuje?
- Czym różni się pomoc psychologiczna w OIK od terapii w gabinecie?
- Dlaczego tak często klientami ośrodka są młodzi ludzie i ich rodzice? Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się najczęściej?
- Jak pracuje się w ośrodku?
- I co to właściwie jest za miejsce, ten Ośrodek Interwencji Kryzysowej, i czy warto o nim wiedzieć?
Wizyta u psychologa/psycholożki zaczyna być czymś naturalnym. Jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc na terapię finansowaną z NFZ lub/i długą listę oczekujących, terminy wahają się od kilku miesięcy aż do dwóch lat. Osoby potrzebujące pomocy psychologicznej, będące w kryzysie, wymagają wsparcia natychmiast i nie mogą czekać. I tu pojawia się oddziaływanie interwencyjne Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Nie ogranicza się ono do wsparcia psychologicznego, ale miewa szerszy zakres i może dotyczyć pomocy medycznej, prawnej lub socjalnej. Psychologowie ośrodka to specjaliści, których zadaniem jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa (fizycznego i psychicznego), pomoc w procesie powrotu do równowagi psychicznej i znalezienia lub stworzenia zasobów umożliwiających osobie w kryzysie poradzenie sobie z trudnościami i powrót do normalnego funkcjonowania.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej to miejsce, gdzie dużo się dzieje i konieczna jest współpraca zarówno między interwentami, jak i ze służbami: policją, strażą, szpitalami oraz innymi specjalistami. To miejsce szczególne i specyficzne, a jednocześnie niezwykle ważne, bo przecież każdy czasem bywa w kryzysie. Każdy! I różnie sobie z nim radzimy. Nawet jeśli kryzys jest normatywny, co szczególnie dotyczy młodzieży, to może przerodzić się w zagrożenie życia i ktoś musi być „pod ręką”, gotowy by wspierać, pokierować i uratować. Tę rolę pełni Ośrodek Interwencji Kryzysowej: elastyczny, wszechstronny, szybki, profesjonalny. Warto wiedzieć że jest i warto wiedzieć gdzie.
Prowadzący:
Katarzyna Ponto – pedagog, psycholog, psychoterapeuta. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, dwuletnie Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży oraz pięcioletnie studia pedagogiczne w Słupsku. Obecnie kończy studia psychoterapeutyczne w Krakowskim Centrum Psychoterapii Psychodynamicznej. Pracowała w poradni dzieci i młodzieży w Sopocie. Zajmuje się psychoedukacją oraz profilaktyką zdrowia psychicznego. Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży we współpracy z Centrum Edukacji i Profilaktyki „Dialog” w Krakowie oraz Fundacją Wspierania Rodzin „Przystań” w Gdańsku. Pracę terapeutyczną wykonuje w Trójmiejskim Centrum Psychiatrii i Psychoterapii w Gdyni oraz w Fundacji Przyjazna Dłoń. Od kilku lat związana jest też z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej w Gdańsku, gdzie prowadzi wsparcie krótkoterminowe i realizuje programy profilaktyczne dla osób, które znalazły się w nagłym lub przewlekłym kryzysie. Należy do Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej oraz Polskiego Stowarzyszenia Socjoterapeutów.