Uniwersytet SWPS podczas Festiwalu Nauki
W dniach 17-18 września na Uniwersytecie SWPS w Warszawie odbędą się wydarzenia o charakterze naukowym i artystycznym organizowane w ramach 26. Festiwalu Nauki. Dla uczestników został zaplanowany weekend pełen ciekawych wykładów, paneli dyskusyjnych, a także dodatkowych atrakcji, takich jak: pokaz instalacji „SORRY” autorstwa Joanny Rajkowskiej, premiera filmu – „Droga do Itaki” czy koncert muzyki klasycznej. Spotkania będą mieć miejsce na kampusie Uniwersytetu SWPS w Warszawie przy ul. Chodakowskiej 19/31.
Coroczne spotkania w ramach Festiwalu Nauki są ważnym wydarzeniem dla Uniwersytetu SWPS. Są przestrzenią do rozmowy na różne tematy, czasem trudne, ale zawsze ważne z perspektywy społecznej, co niewątpliwie jest rolą takich instytucji jak nasza uczelnia.Tak będzie również w tym roku – Uniwersytet SWPS będzie miejscem debat i wykładów, podczas których zostaną podjęte zagadnienia kładące nacisk na etyczny i moralny wymiar nauki i sztuki – mówi prof. Aleksandra Cisłak-Wójcik, prorektorka ds. nauki Uniwersytetu SWPS.
Program festiwalu
Program naszych tegorocznych spotkań festiwalowych skupia się wokół dwóch tematów. Pierwszym z nich jest kwestia odpowiedzialności społecznej za pogłębiające się nierówności, wykluczenie, kryzysy migracyjne oraz ekologiczne. Temat podejmą m.in. uznane prawniczki i prawnicy: prof. Teresa Gardocka – dyrektor Instytutu Prawa Uniwersytetu SWPS, specjalistka prawa i postępowania karnego, prof. Adam Bodnar – dziekan Wydziału Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS, specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego i praw człowieka oraz dr Ewa Dawidziuk – specjalistka w zakresie prawa karnego. Podczas swoich wykładów poruszą ważne kwestie społeczne, takie jak: polska polityka historyczna, naruszenia praw człowieka oraz izolacja postpenalna.
Drugim motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu Nauki na Uniwersytecie SWPS są wyzwania stojące przed sztuką XXI wieku. Tematykę tę podejmą m.in. eksperci z Uniwersytetu SWPS zajmujący się projektowaniem innowacji: prof. Mirosław Filiciak – dyrektor Instytutu Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie SWPS, medioznawca oraz dr Kuba Piwowar – kulturoznawca, socjolog, ekspert z zakresu technologii, którzy wygłoszą wykład na temat wpływu technologii (i ich obrazu medialnego) na środowisko naturalne i komunikacyjne.
Coroczne spotkania w ramach Festiwalu Nauki są ważnym wydarzeniem dla Uniwersytetu SWPS. Są przestrzenią do rozmowy na różne tematy, czasem trudne, ale zawsze ważne z perspektywy społecznej, co niewątpliwie jest rolą takich instytucji jak nasza uczelnia.
prof. Aleksandra Cisłak-Wójcik, prorektorka ds. nauki Uniwersytetu SWPS
Antypomnik „SORRY”
W ramach wydarzeń festiwalowych w sobotę 17 września w godz. 19:30–20:00 na dziedzińcu Uniwersytetu SWPS Joanna Rajkowska, artystka znana z projektów będących publicznymi manifestacjami w przestrzeni miejskiej, zaprezentuje wyjątkową rzeźbę – „SORRY”. Jest to gorzki manifest społeczno-polityczny odnoszący się bezpośrednio do tragicznych doświadczeń uchodźców na polsko-białoruskiej granicy. Wskazuje zarazem na szerszą, europejską spuściznę kolonii – dominację, eksploatację i przemoc. Paradoksalnie „SORRY” nikogo nie przeprasza, co jest krytycznym sednem projektu. Instalację będzie można oglądać na dziedzińcu Uniwersytetu SWPS w Warszawie do wiosny 2023 roku.
Projekt «SORRY» narodził się z przeczucia, że od czasów Holokaustu nie przeżywaliśmy jako wspólnota trudniejszego momentu testującego naszą dojrzałość, odpowiedzialność i solidarność. Uchodźcy zostali podzieleni na lepszych i gorszych, bardziej i mniej zasługujących na współczucie i pomoc. Nieodmiennie, według rasistowskiego klucza. (…) Karma śmierci, nieszczęścia i pogardy dla życia jest potężna i nie zostanie zniweczona nawet autentycznym zrywem serca milionów osób, które pomocy udzieliły innym uchodźcom w tym samym czasie – mówi Joanna Rajkowska.
Pokaz projektu artystki będzie stanowić przyczynek do dyskusji z udziałem artystów, kuratorów i naukowców na temat min. migracji, globalizacji i ekologii. W debacie wezmą udział: Joanna Rajkowska – autorka projektu, dr Ewa Klekot – antropolożka kultury z Uniwersytetu SWPS, prof. Igor Lyubashenko – politolog z Uniwersytetu SWPS, Maciej Siuda – architekt, wykładowca w School of Form Uniwersytetu SWPS oraz dr hab. Jan Sowa – socjolog i kulturoznawca z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyskusję moderować będzie prof. Maria Poprzęcka – historyczka sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego.
Więcej informacji o wydarzeniach Festiwalu Nauki organizowanych na Uniwersytecie SWPS.
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS
Aleksandra Cisłak-Wójcik