Uniwersytet SWPS planuje otworzyć studia psychologiczne w Krakowie
Psychologia kliniczna i zdrowia oraz psychologia pracy i organizacji – takie studia przygotowuje Uniwersytet SWPS w nowo utworzonej filii w Krakowie. W ofercie jest też szeroki wybór studiów podyplomowych i Szkoła Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej, a w planach Wydziału – współpraca w ramach działalności dydaktycznej i badawczej z innymi krakowskimi uczelniami i ośrodkami naukowymi.
Od roku akademickiego 2023/2024 Wydział Psychologii w Krakowie Uniwersytetu SWPS planuje uruchomić jednolite studia magisterskie z psychologii w formie stacjonarnej i niestacjonarnej (w języku polskim), a także studia I stopnia prowadzone w języku angielskim.
Uniwersytet SWPS złożył w tej sprawie wnioski do Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Nabór na studia zostanie otwarty po otrzymaniu pozytywnej decyzji Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Psychologia jest od wielu lat popularnym kierunkiem studiowania. Wynika to z powszechnego zainteresowania tym, co psychologia ma do powiedzenia na temat problemów współczesnego świata. Psychologia pozwala lepiej zrozumieć drugiego człowieka, a jej studiowanie przyczynia się do lepszego poznania samego siebie. Osoby po studiach psychologicznych są bardziej refleksyjne w spojrzeniu na problemy związane z zachowaniem człowieka, zarówno w skali indywidualnej, jak też społecznej – mówi prof. Edward Nęcka, dziekan Wydziału Psychologii w Krakowie Uniwersytetu SWPS.
Prof. Nęcka dodaje, że problemy i kryzysy globalne – pandemia, wojna – zwiększają zapotrzebowanie na usługi psychologiczne.
Mogą to być różne formy pomocy psychologicznej, diagnoza, doradztwo, trening psychologiczny, a w szczególnych przypadkach – psychoterapia. Studia magisterskie z psychologii dają bardzo dobre przygotowanie do uzyskania certyfikatu terapeuty w toku późniejszych studiów podyplomowych – mówi prof. Edward Nęcka.
Dlatego oferta przygotowywana przez Wydział Psychologii Uniwersytetu SWPS w Krakowie jest różnorodna pod względem form studiowania, ale zawsze jednolita pod względem jakości.
Zatrudniamy wykwalifikowanych nauczycieli akademickich, będziemy też współpracować z osobami o wybitnym dorobku i doświadczeniu zawodowym. Nasze studia są akademickie, a jednocześnie praktyczne, bo wyznajemy zasadę, że praktyka psychologiczna musi być oparta o wyniki badań naukowych – podkreśla prof. Nęcka.
Dwie specjalności na psychologii
Uniwersytet SWPS przygotowuje dla krakowskich studentów do wyboru dwie specjalności w ramach kierunku psychologia: psychologia kliniczną i zdrowia oraz psychologia pracy i organizacji. Specjalność “Psychologia kliniczna i zdrowia” dotyka obszarów zdrowia psychicznego oraz psychologicznych aspektów zdrowia i chorób somatycznych. W ramach tej specjalności studenci będą mogli poznać zagadnienia diagnozy psychologicznej i terapii zaburzeń oraz nauczyć się, jak psychologia może pomóc człowiekowi w zachowaniu zdrowia albo w zmaganiu się z chorobą. Studenci dowiedzą się, jak profesjonalnie wspierać człowieka w jego rozwoju, planować postępowanie diagnostyczne, a po specjalistycznych studiach podyplomowych prowadzić psychoterapię
Z kolei specjalność “Psychologia pracy i organizacji” koncentruje się na rozumieniu kluczowych mechanizmów ludzkich zachowań w kontekście pracy zawodowej i aktywności organizacyjnej. Studenci będą mogli zdobyć najnowszą wiedzę dotyczącą jakości życia w pracy, jak też mechanizmów zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji. Ważną częścią tej specjalizacji są zajęcia dotyczące przywództwa, psychologii zarządzania, kultury organizacyjnej i komunikowania się w organizacji.
Podczas Dnia otwartego online będzie można poznać szczegóły dotyczące programu studiów, sposobu prowadzenia zajęć czy też perspektyw zawodowych. Spotkanie odbędzie się 20 kwietnia o 18.30.
Oferta dla przyszłych psychoterapeutów
W Krakowie będzie też można kształcić się w ramach Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS. To największy w Polsce ośrodek przygotowujący do zawodu przyszłych psychoterapeutów, działający już w 7 miastach: w Warszawie, Sopocie, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu, Rzeszowie oraz od tego roku w Krakowie. Szkoła prowadzi 4-letnie, dwustopniowe studia podyplomowe z psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Rekrutacja rozpoczęła się 7 marca 2023 roku.
Kształcenie na studiach podyplomowych
Już teraz słuchacze mogą także skorzystać z oferty studiów podyplomowych. Dostępne są między innymi: Agile Leadership, Coaching z elementami psychologii, Diagnoza psychologiczna w praktyce klinicznej cz też Job Coaching - nowoczesne doradztwo zawodowe. Pełna lista kierunków studiów podyplomowych dostępna jest na stronie internetowej.
Nowe możliwości współpracy
Filia Uniwersytetu SWPS w Krakowie powstała we wrześniu 2022 r. Powołanie filii związane jest procesem włączenia Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera do Uniwersytetu SWPS. W grudniu ub. r. powstał Wydział Psychologii w Krakowie Uniwersytetu SWPS. Od roku akademickiego 2024/2025 planowane jest przeniesienie oferty dydaktycznej WSE do filii Uniwersytetu SWPS, która otrzymała imię patrona WSE - ks. Józefa Tischnera. Włączenie WSE do Uniwersytetu SWPS otwiera nowe możliwości dla pracowników oraz społeczności studentów i słuchaczy.
W swojej działalności badawczej i dydaktycznej Wydział Psychologii Uniwersytetu SWPS w Krakowie będzie współpracował z innymi krakowskimi uczelniami i ośrodkami naukowymi. Mamy już podpisaną umowę o współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą, zamierzamy ściśle współpracować z doskonałym naukowo ośrodkiem badań psychologicznych w Uniwersytecie Jagiellońskim – mówi prof. Edward Nęcka, dziekan Wydziału Psychologii w Krakowie.
***
Więcej informacji:
https://swps.pl/struktura/wydzial-psychologii-krakow
https://www.swps.pl/studiuj-w-krakowie