Uniwersytet SWPS w sojuszu European Reform University Alliance
Uniwersytet SWPS został członkiem sojuszu European Reform University Alliance w ramach Inicjatywy “Uniwersytety Europejskie” Erasmus +. Uniwersytet SWPS to pierwsza i jak dotąd jedyna niepubliczna uczelnia z Polski zaproszona do rodziny Uniwersytetów Europejskich.
European Reform University Alliance (ERUA) to sojusz ośmiu uczelni zawarty w ramach Inicjatywy “Uniwersytety Europejskie”, powołanej i finansowanej przez Komisję Europejską, która 3 lipca ogłosiła kolejną edycję programu. W skład sojuszu wchodzą uczelnie: University of Paris 8 (Francja, koordynator konsorcjum), Uniwersytet SWPS (Polska), Mykolas Romeris University (Litwa), University of Macerata (Włochy), University of the Aegean (Grecja), University of Las Palmas de Gran Canaria (Hiszpania), Viadrina European University (Niemcy) oraz New Bulgarian University (Bułgaria).
Geograficznie i kulturowo jesteśmy polskim niepublicznym uniwersytetem, ale równocześnie jesteśmy częścią międzynarodowej społeczności akademickiej. Wierzymy w europejskie wartości, wokół których tworzone są sojusze uczelni. Od około roku byliśmy członkami stowarzyszonymi sojuszu ERUA. Widzieliśmy jak konkretne działania w obszarze edukacji, badań i współpracy z otoczeniem w sposób konkretny realizowały ideę uniwersytetu europejskiego. Mamy coś do zaoferowania naszemu sojuszowi, ale także możemy się wiele nauczyć. Najistotniejszą korzyścią jest jednak zmiana sposobu myślenia. Znamy się i lubimy, identyfikujemy podobne problemy, ale przede wszystkim mamy wspólne cele i wartości. Jestem przekonany, że nasza współpraca w ramach sojuszu rozszerzonego o nowych członków przyniesie wiele korzyści - nie tylko dla społeczności stowarzyszonych uczelni. Dołączenie do sojuszu ERUA daje możliwości ścisłej współpracy dydaktycznej i badawczej z europejskimi uczelniami, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, a przede wszystkim wspólnego kształcenia przyszłych pokoleń obywateli demokratycznej Europy i działania na rzecz pozytywnych zmian w społecznościach lokalnych i regionach działalności ERUA – mówi prof. Roman Cieślak, rektor Uniwersytetu SWPS.
Członkostwo w sojuszu umacnia międzynarodową pozycję uczelni i zwiększa jej konkurencyjność na arenie międzynarodowej. Przekłada się również na wymierne korzyści dla całej społeczności uniwersyteckiej takie jak: rozszerzenie sieci kontaktów; opracowanie nowych, elastycznych i interdyscyplinarnych programów nauczania; wspólne dyplomy; rozwój wspólnej działalności badawczej; wizyty i wymiana pracowników naukowych, studentów, wykładowców oraz pracowników pionu administracyjnego; wymiana informacji i materiałów akademickich oraz organizacja wspólnych seminariów, warsztatów, konferencji, sympozjów i innych spotkań naukowych w obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.
Włączenie do Inicjatywy “Uniwersytety Europejskie” było najwyższym priorytetem w obecnej Strategii Międzynarodowej Uniwersytetu SWPS. Pełne członkostwo w inicjatywie oznacza poważne wzmocnienie pozycji uczelni i jej konkurencyjności na arenie międzynarodowej. W dzisiejszej rzeczywistości, jeżeli uczelnia ma ambicje by być rozpoznawalną i liczącą się w Unii Europejskiej, powinna być członkiem tej inicjatywy. Dlatego tak bardzo jestem dumny, że nam się udało i dołączyliśmy do tego elitarnego grona, jako członek sojuszu ERUA. Jesteśmy pierwszą – i jak dotąd jedyną – niepubliczną polską uczelnią zaproszoną do rodziny Uniwersytetów Europejskich - mówi dr Wojciech Karczewski, Dyrektor Biura Międzynarodowego i pełnomocnik Rektora ds. współpracy międzynarodowej.
Inicjatywa “Uniwersytety Europejskie” to rodzaj ponadnarodowego sojuszu instytucji szkolnictwa wyższego z całej Unii Europejskiej. Ma ona na celu zwiększenie konkurencyjności uniwersytetów z UE w stosunku do uniwersytetów z USA, Wielkiej Brytanii i Azji oraz stworzenie uniwersytetów przyszłości, które wyróżniają się wysoką jakością edukacji, badań, innowacyjnością i konkurencyjnością w stosunku do innych światowych uczelni. Działania konsorcjów uczelni obejmują takie aspekty jak: edukacja, badania, innowacje i usługi dla społeczeństwa. Studenci, kadra i naukowcy powinni móc bez przeszkód przemieszczać się między instytucjami partnerskimi w ramach sojuszu w celu studiowania, szkolenia się, nauczania lub prowadzenia badań. Uniwersytet SWPS jest jedyną polską prywatną uczelnią, która przystąpiła do inicjatywy.