Uniwersytet SWPS na 30. Pol'and'Rock Festival. Zapraszamy na inspirujące warsztaty
Jakie słowa budują, a jakie mogą zniszczyć związek? Czy grozi nam epidemia samotności? Co zrobić, aby uwolnić się od uzależnień? Jak zacząć żyć uważnie? Czym jest gaslighting i jak się przed nim bronić? Gdzie szukać pomocy w kryzysie? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą ekspertki i eksperci z Uniwersytetu SWPS i Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej USWPS podczas warsztatów na Pol’and’Rock Festival. Będzie też nauka zdrowego śmiechu, lekcja zarządzania samym sobą w kontekście prokrastynacji oraz gra planszowa STRESmisja.
Już 1 sierpnia rozpoczyna się jubileuszowy 30. Pol'and'Rock Festival, którego organizatorem jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Przez trzy dni (1-3 sierpnia) na lotnisku Czaplinek-Broczyno w województwie zachodniopomorskim będą królować miłość, przyjaźń i muzyka. Pol'and'Rock Festival to nie tylko koncerty. Uczestnicy mogą też korzystać z wielu innych atrakcji, w tym blisko 30 warsztatów przygotowanych przez ekspertów i ekspertki z Uniwersytetu SWPS oraz Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej USWPS.
30 Festiwal Pol’and’Rock to dla nas kolejna doskonała okazja, żeby podzielić się ze wszystkimi Uczestnikami wiedzą i doświadczeniem: jak możemy dbać o siebie i innych, co wpływa pozytywnie na nasze życie i buduje odporność oraz gdzie znaleźć właściwą pomoc w kryzysie. Pokażemy, jakie są fundamenty dobrych relacji w związku, dlaczego komunikacja ma kluczowe znaczenie, czym jest świadoma zgoda, jak, dlaczego i kiedy rozmawiać o potrzebach seksualnych. W ramach prowadzonych aktywności mamy też zarezerwowaną przestrzeń na wspólny poranny mindfulness, naukę dobrego śmiechu i serię rozgrywek w STRESmisję, które dadzą nam na przyszłość skuteczne narzędzia do samodzielnego regulowania poziomu stresu - zapowiada Dominika Kacperek-Karbowiak, Dyrektor Zarządzająca Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS.
Epidemia samotności i nuklearne słowa
Uniwersytet SWPS i Klinika Terapii Poznawczo-Behawioralnej przygotowały dla uczestników festiwalu blisko 30 inspirujących warsztatów. Większość z nich dotyczy różnych aspektów naszego zdrowia psychicznego i relacji z innymi ludźmi.
Podczas warsztatów będę mówił o jednym z największych i najbardziej niedocenianych zagrożeń, jakie przed nami stoją, czyli o samotności. Chciałbym ostrzec przed nią kolejne pokolenie, a więc uczestników Festiwalu, które samotność dotknie o wiele bardziej niż nas. Będę ich namawiał do włączenia się w działania, które pozwolą zredukować zagrożenie i uniknąć kataklizmu - mówi prof. Wojciech Kulesza, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS.
“Nuklearne słowa” to tytuł drugiego warsztatu prof. Kuleszy. Często nie zwracamy uwagi na to, co i jak mówimy. Tymczasem jak wynika z badań, słowa mogą uskrzydlać i rozwijać nas i nasze związki, ale mogą też pogrążać, odzierać z godności. Są w stanie zniszczyć kogoś albo uratować mu życie. - Uważamy, że hejt powodują inni. Zrozummy, jak bardzo my sami możemy krzywdzić i budować słowami - mówi prof. Wojciech Kulesza.
Nie bądź nołlajfem, żyj uważnie i śmiej się bez limitu
Podczas Pol'and'Rock Festival będzie również okazja, aby porozmawiać o uzależnieniach, w tym siecioholizmie. Może on doprowadzić do stania się “nołlajfem”, co w języku młodzieżowym oznacza osobę pozbawioną życia towarzyskiego, preferującą spędzanie czasu przed ekranem swojego telefonu, laptopa czy tabletu. O tym, jak sobie z tym poradzić - żyć w realu i używać nowych technologii odpowiedzialnie - dowiesz się z warsztatu Małgorzaty Fatek-Skobel. Zapraszamy też na spotkanie “Pomoc w kryzysie: wsparcie masz w zasięgu ręki”, które będzie poświęcone telefonom zaufania.
Dla osób, które chciałyby przestać pędzić w codziennym życiu, pomocny może być warsztat “Mindfulness, czyli jak żyć uważnie” Aleksandry Gutkowskiej-Maciejuk z USWPS w Poznaniu. Wszystkim polecamy udział w psychoedukacyjnej grze planszowej STRESmisja, która pomaga radzić sobie ze stresem i obniża poziom kortyzolu we krwi. Innym pomysłem na terapię może być warsztat Jakuba Felczaka “Śmiech: bez limitu”. Z kolei prof. Jarosław Michałowski, dziekan Wydziału Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS, zaprasza na spotkanie o prokrastynacji, czyli na lekcję zarządzania samym sobą.
W tym roku wiedzę psychologiczną uzupełnimy prawnymi zagadnieniami, np. o gaslightingu. To forma psychologicznej manipulacji, której ofiara przestaje wierzyć w swoje osądy i traci zaufanie do siebie. - Pol'and'Rock Festival to wspaniali ludzie, pozytywna energia i fantastyczna muzyka. Zapraszam na warsztat dotyczący prawnych aspektów gaslightingu – formy psychologicznej manipulacji. Opowiem o tym, co możemy zrobić, gdy podejrzewamy, że jesteśmy ofiarą gaslightingu, czy stosowanie gaslightingu może być uznane za winę w rozpadzie związku małżeńskiego oraz czy gaslighting może być zakwalifikowany jako mobbing. Do zobaczenia na Najpiękniejszym Festiwalu Świata! - mówi dr Ewa Pietrzak, prawniczka z Uniwersytetu SWPS.
Razem na rzecz zdrowia psychicznego
Uniwersytet SWPS, Klinika Terapii Poznawczo-Behawioralnej USWPS i Fundacja WOŚP rozpoczęły współpracę na rzecz poprawy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w maju 2023 roku, kiedy podpisany został list intencyjny w tej sprawie. Od tej pory wspólnie działają na rzecz poprawy zdrowia psychicznego w Polsce. Fundacja WOŚP kupiła dla kilkudziesięciu szkół opracowany na Uniwersytecie SWPS system RESQL, który służy do zapobiegania przemocy rówieśniczej. Pakiety szkoleń dotyczących przeciwdziałania bullyingowi - wraz z wieloma innymi atrakcjami - trafiły też na licytację podczas 32. Finału WOŚP w styczniu br.
Kolejna wspólna inicjatywa to właśnie psychoedukacja podczas Pol’and’Rock Festival prowadzona przez ekspertów z Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej i Uniwersytetu SWPS. W ubiegłym roku w zorganizowanych przez nas wykładach i warsztatach wzięło udział ponad 1100 uczestników.
Tu możesz pobrać pełny program warsztatów, które eksperci i ekspertki z Uniwersytetu SWPS i Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej USWPS poprowadzą 1-3 sierpnia 2024 r. na Pol’and’Rock Festival.