Dni Dostępności 2025 na Uniwersytecie SWPS

Jak mówić, żeby naprawdę się usłyszeć? Jak odnaleźć się w uniwersyteckiej rzeczywistości, jeśli jest się osobą neuroróżnorodną? Czym różni się język foniczny od polskiego języka migowego? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy i uczestniczki Dni Dostępności, które odbędą się 13-16 maja na Uniwersytecie SWPS.
Dni Dostępności to wydarzenie, które ma na celu zwiększanie świadomości i edukację w obszarach związanych z szeroko rozumianą dostępnością. W tym roku na Uniwersytecie SWPS odbędzie się jego pierwsza edycja, poświęcona dostępności komunikacyjno-informacyjnej.
Od 13 do 16 maja osoby studiujące i pracujące na Uniwersytecie SWPS będą mogły wziąć udział w wykładzie oraz 10 warsztatach dotyczących m.in. neuroróżnorodności, komunikacji interpersonalnej, prostego języka, kultury Głuchych i języka migowego. Wydarzenia w ramach Dni Dostępności odbędą się online oraz stacjonarnie – w kampusach USWPS w Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Krakowie i Poznaniu.
Kampania informacyjna
Wydarzeniu będzie towarzyszyła kampania informacyjna. W jej ramach powstanie film, na którym osoby studiujące na Uniwersytecie SWPS opowiedzą, czym jest dla nich dostępność. Dodatkowo osoby pracujące i studiujące na uczelni będą mogły skorzystać z poradnika, w którym znajdą informacje na temat dostępności oraz rozwiązań na USWPS, które ją wspierają.
Projekt „Mój USWPS – Uczelnia coraz bardziej dostępna”
Dni Dostępności są organizowane w ramach projektu „Mój USWPS – Uczelnia coraz bardziej dostępna”, finansowanego ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. To pierwsza edycja wydarzenia – kolejne będą organizowane co roku w maju do 2028 roku.