mgr
Klara Austeja Buczel
Dla mediów:
Profil naukowy
Psycholożka, doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Naukowo zajmuje się przede wszystkim eksperymentalnym badaniem ulegania dezinformacji, koncentrując się na poznaniu podstawowych mechanizmów tego zjawiska. Szczególnie interesuje ją, w jaki sposób kształtuje się indywidualna podatność na wykorzystywanie fałszywych treści w procesie rozumowania i podejmowania decyzji. Poszukuje koncepcji teoretycznej mogącej ująć różne aspekty ulegania dezinformacji w jednym, spójnym modelu poznawczym.
Bada również wpływ przekonań nieuzasadnionych epistemicznie (teorii spiskowych, wiary w zjawiska paranormalne, wiary w pseudonaukę) na funkcjonowanie człowieka.
Oprócz tego w swojej pracy badawczej zajmuje się zagadnieniami związanymi z psychologią sądową (zniekształceniami pamięciowymi i zeznaniami świadków, a także psychometrycznym opracowywaniem narzędzi pomiarowych). Eksploruje też tematykę płciowych, seksualnych i relacyjnych różnorodności.
Autorka oraz współautorka publikacji w wyżej wymienionym zakresie, publikowała m.in. w takich czasopismach, jak „Memory & Cognition”, „PLOS ONE”, „Archives of Sexual Behavior”, „Problems of Forensic Sciences” czy „Encyclopedia of Sexual Behavior”.
Jest kierowniczką zespołu badawczego Rolling Myth Lab, zajmującego się tematyką walki z dezinformacją i teoriami spiskowymi.
Na Uniwersytecie SWPS prowadzi następujące zajęcia: wprowadzenie do psychologii.
Dla mediów
Obszary tematyczne
- Dezinformacja
- Rozumowanie i podejmowanie decyzji
- Zniekształcenia pamięciowe
- Przekonania nieuzasadnione epistemicznie
- Psychometryczna adaptacja narzędzi
- Płciowe, seksualne i relacyjne różnorodności
- Zeznania świadków