Wybierz kategorię wyszukiwania
Jeżeli nie znalazłeś tego czego szukałeś zawsze możesz wpisać szukane słowo lub frazę poniżej
Sprawdź nasze rozbudowane narządzie do wyszukiwania.
Szukaj w konkretnych kategoriach - oszczędzaj swój czas.
Czym żyjemy:
Uniwersytet SWPS wiodącym ośrodkiem naukowym
Konferencje
Wykłady i spotkania
Nowości wydawnicze
Aktualności
Nagrody i wyróżnienia
Badania i wdrożenia
wydziały Uniwersytetu SWPS
Zdaj maturę z głową!
Zapraszamy na kurs
instytuty naukowe
Łączy nas pasja do nauki
Udział w badaniu
Zmiana zaczyna się tu i teraz
Zobacz nasze działania
Od czego zależy zdolność regulacji emocji i w jaki sposób jest ona powiązana z określonymi zaburzeniami osobowości?
18 stycznia 2023
Czy stany emocjonalne widoczne na twarzach podobnych do naszych, sprawiają że naśladujemy wyrażone emocje?
Czy uzależnienie od jednego z najpopularniejszych serwisów społecznościowych ma związek z niższą samokontrolą? Kto jest najbardziej podatny na wpływy Facebooka i jakie to ma konsekwencje?
13 stycznia 2023
Czym się kierujemy wybierając kandydatów na polityków? Czy potrafimy ocenić ich właściwie? A może tylko nam się tak wydaje? Nad problemem pochyliła się grupa naukowców z Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS.
16 listopada 2022
Czy kontakt z mediami elektronicznymi może mieć pozytywny wpływ na rozwój i wychowanie dziecka? Jeśli tak, to w jaki sposób najlepiej je wykorzystać?
Naukowcy od dawna pracują nad alternatywą spożywczą dla produktów odzwierzęcych. Czy jednak rzeczywiście wprowadzenie substytutu mięsa byłoby pozbawione wad? Z jakimi jeszcze wyzwaniami musi zmierzyć się świat nauki w tej kwestii?
24 października 2022
Psychoterapeuci w wielu krajach zmagają się z wypaleniem zawodowym na skutek pandemii koronawirusa.
22 października 2022
Kto i dlaczego miał większe zaufanie do polityki promującej szczepienia przeciw COVID-19?
Czym jest zastraszanie, jakie są jego konsekwencje i czy mogą mieć one wpływ na dorosłe życie ofiar?
30 września 2022
Naukowcy Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS prezentują nowatorskie spojrzenie na skuteczność oddziaływania społecznego.
7 września 2022
Czy kłamstwo zawsze jest postrzegane jako coś złego? A co, gdy decydujemy się na nie ze szlachetnych pobudek? Kto i w jakich okolicznościach wybiera tzw. białe kłamstwo? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukali naukowcy z Instytutu Psychologii...
Kontrola emocji ma decydujące znaczenie w leczeniu osób cierpiących na depresję. Jak ją wzmocnić? Grupa badaczy, na czele z naukowcami Uniwersytetu SWPS – dr Anną Braniecką i dr Anną Orylską udowadnia, że humor, a co za tym idzie dystans do...
6 września 2022
Kto radzi sobie lepiej i od czego to zależy? Czy starszy mózg musi być na tym polu mniej sprawny? Niekoniecznie. Intrygujące badanie na ten temat przeprowadziła grupa naukowców, a wśród nich badaczki Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS.
Czy narzucanie dzieciom zbyt wygórowanych standardów i wymaganie od nich perfekcjonizmu może mieć negatywne konsekwencje także dla rodziców? Okazuje się, że tak.
28 sierpnia 2022
Czy predyspozycja do odczuwania wdzięczności poprawia samopoczucie, a w efekcie pozwala lepiej radzić sobie z objawami depresji? Takie pytanie postawiła grupa naukowców, wśród nich badacze Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS – prof. John Nezlek...
26 sierpnia 2022
Czy tam, gdzie jest najwyższy poziom równouprawnienia, kondycja psychiczna kobiet/matek jest lepsza? Wręcz przeciwnie – pokazują badania przeprowadzone w 40 krajach, m.in. przez dr Dorotę Szczygieł badaczkę z Wydziału Psychologii w Sopocie.
24 sierpnia 2022
Czy osoby zdecydowane i pewne siebie podejmują decyzje łatwiej niż inni? A może jest dokładnie odwrotnie? Temat badali naukowcy z Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS, dr Maksymilian Bielecki i prof. dr hab. Magdalena Marszał-Wiśniewska.
21 sierpnia 2022
Czym jest pamięć narodowa? Czy polskie prawo karne powinno ingerować w jej ochronę? Te kwestie rozważali w swojej publikacji naukowcy z Instytutu Prawa, dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS Teresa Gardocka oraz dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS Dariusz...
Jak daleko są w stanie posunąć się rządy, by podtrzymać dumę narodową? W sytuacjach krytycznych, takich jak pandemia COVID-19, przywódcy mogą przedkładać silny wizerunek grupy nad dobro jej członków.
19 sierpnia 2022
Dystans społeczny – międzynarodowy eksperyment wymuszony przez pandemię Covid19 stał się pretekstem do badań nad pozytywnymi i negatywnymi skutkami różnych komunikatów motywacyjnych.
17 sierpnia 2022
Strona 1 z 2