O konferencji
Jakie wyzwania stoją przed uczennicami i uczniami? Z czym mierzą się pracowniczki i pracownicy oświaty: pedagodzy, psychologowie szkolni oraz dyrektorzy szkół? Przed tobą wyjątkowa okazja, aby posłuchać wystąpień specjalistek i specjalistów z obszaru neuronauk, psychologii i pedagogiki, wymienić się doświadczeniami z osobami pracującymi w edukacji oraz zintegrować się ze środowiskiem oświatowym.
To już druga edycja konferencji „Chronię, bo potrafię” – kolejna szansa na przyjrzenie się problemom w szkołach i wspólne poszukanie rozwiązań.
Dowiesz się m.in.:
- jaka jest specyfika współczesnej szkoły;
- jak pomóc uczniom, którzy zmagają się z problemami;
- jak rozmawiać z dziećmi i nastolatkami doświadczającymi przemocy;
- jak wspierać dobrostan nauczycielek i nauczycieli;
- jak przygotować młodych ludzi na zmiany społeczne i systemowe;
- jak obecnie wygląda sytuacja osób neuroatypowych w szkołach;
- jakie mechanizmy leżą u podstaw przemocy rówieśniczej.
Porozmawiamy zarówno o przyczynach trudności, jak i skutecznych sposobach przeciwdziałania i interwencji. Poznasz konkretne, sprawdzone metody, które stosują specjalistki i specjaliści.
Oprócz prelekcji odbędą się także dwa spotkania, które dadzą przestrzeń do dialogu i wymiany doświadczeń w gronie naukowców, praktyków edukacji i uczniów:
- spotkanie z młodzieżą szkolną (panel Young Space: You Speak, We Listen);
- spotkanie Klubu Interwenta RESQL.
Razem zadbajmy o to, aby szkoły stały się bezpieczne, włączające i uważne na potrzeby wszystkich uczniów.
Do zobaczenia na Uniwersytecie SWPS!
Formuła konferencji
Konferencja odbędzie się stacjonarnie w katowickiej filii Uniwersytetu SWPS. Udział jest bezpłatny.
Uwaga! Obowiązują zapisy przez formularz. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
Prelegentki i prelegenci
Wojciech Augustyniak-Laube
Student psychologii na
Wydziale Psychologii w Katowicach Uniwersytetu SWPS. Specjalizuje się w psychologii dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z bullyingiem i dobrostanem psychicznym. Twórca warsztatu dla adolescentów „Gadaj do siebie czule”, trener systemu zapobiegania przemocy RESQL i współpracownik
Centrum Badań nad Bullyingiem. W szkole podstawowej
Edu Hub w Katowicach prowadzi zajęcia poświęcone bullyingowi i emocjom.
dr
Radosław Kaczan
Psycholog. Naukowo zajmuje się psychologią rozwoju człowieka, konstruowaniem narzędzi diagnostycznych do badania rozwoju dzieci i młodzieży, diagnozą kompetencji oraz wspomaganiem uczenia się przez całe życie. Prowadzi badania nad przemocą rówieśniczą w szkołach oraz wdraża programy mające jej zapobiegać. Wspiera rozwój systemu kwalifikacji zawodowych: współpracuje z biznesem, organizacjami zawodowymi i szkołami wyższymi w zakresie opisu efektów uczenia się i kwalifikacji. Był kierownikiem wdrożeniowego projektu badawczego „Monitorowanie środowiska szkolnego i zapobieganie zachowaniom ryzykownym, w tym przemocy rówieśniczej”. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z psychologii rozwoju człowieka.
Emilia Kaczmarek
Socjolożka, nauczycielka WOS-u. Laureatka konkursu „25 przed 25” magazynu „Forbes” w kategorii „Wspieranie różnorodności”, stypendystka Fundacji ProAkademika. Od siedmiu lat tworzy i wspiera projekty społeczne w Polsce. Założycielka
Fundacji Akcja Menstruacja – pierwszej polskiej organizacji zajmującej się walką z ubóstwem menstruacyjnym. Wraz z zespołem została wyróżniona na liście 50 śmiałych kobiet 2020 „Wysokich Obcasów”.
prof.
Marek Kaczmarzyk
Biolog, neurodydaktyk, memetyk, nauczyciel i wykładowca. Autor artykułów i książek o biologicznych i memetycznych kontekstach kształcenia. Specjalista w zakresie ewolucyjnego, neurobiologicznego i memetycznego podłoża procesów uczenia się, nauczania i wychowania.
Jacek Pyżalski
Pedagog. Profesor na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pomysłodawca, kierownik i wykonawca ponad sześćdziesięciu krajowych i międzynarodowych projektów badawczych, w tym European Cyberbullying Intervention Project (ECIP), EU Kids Online, ySkills (Horyzont 2020) i Lights4Violence (Horyzont 2020). Reprezentant Polski w pięciu akcjach COST Europejskiej Fundacji Nauki. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej. Członek Rady Centrum Edukacji Obywatelskiej, rady programowej Fundacji Orange, Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, a także Zespołu ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom Behawioralnym w Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Był wielokrotnie nagradzany za działalność naukową. Czterokrotnie znalazł się na liście 100 osób, które przyczyniły się do rozwoju kompetencji cyfrowej w Polsce (obecnie jest na liście honorowej). Otrzymał Nagrodę Specjalną im. Aliny Margolis-Edelman za wybitne działania na rzecz dzieci. Autor licznych publikacji.
dr
Piotr Rycielski
Doktor psychologii, współtwórca systemów RESQL i
Signalink, adiunkt na
Wydziale Projektowania w Warszawie Uniwersytetu SWPS. Wykładowca akademicki, autor i współautor licznych badań naukowych i publikacji z zakresu psychologii edukacji. Zajmuje się m.in. badaniami edukacyjnymi i szkolnymi oraz przemocą rówieśniczą.
dr hab., prof. USWPS
Małgorzata Wójcik
Profesor na
Wydziale Psychologii w Katowicach Uniwersytetu SWPS. Bada powody i przejawy przemocy szkolnej oraz dynamikę grup rówieśniczych. Wraz z zespołem opracowuje i wdraża innowacyjne programy edukacyjne zapobiegające przemocy szkolnej. Realizuje projekty, które mają na celu zapobiec zachowaniom wykluczającym oraz bullyingowi. Obecnie wdraża zintegrowany program monitorowania i zapobiegania przemocy rówieśniczej RESQL w szkołach podstawowych i średnich. Kierowniczka
Centrum Badań nad Bullyingiem. Autorka publikacji naukowych i podręczników.
Zapisy już wkrótce.
Organizatorzy
Partner biznesowy
Partner
Miejsce
Wydział Psychologii w Katowicach Uniwersytetu SWPS
ul. Techników 9, 40-326 Katowice
Kontakt
Masz pytania? Napisz!
Wojciech Augustyniak-Laube, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.