Quis custodiet ipsos custodes?
Nadzór nad policją w kontekście przestrzegania praw człowieka
O seminarium Zapisy zakończone.Języki wydarzenia: polski i angielski
O seminarium
Od dłuższego czasu wzrasta liczba skarg na działania policji w Polsce. Dotyczą one nadużywania środków przymusu bezpośredniego przez funkcjonariuszy, nieuzasadnionych zatrzymań oraz wątpliwości czy policjanci działają w granicach uprawnień. Obywatele często mają wrażenie, że policjanci nie ponoszą odpowiedzialności za swoje działania, nawet jeśli ich błędy są potwierdzane przez sądy.
W Polsce można skarżyć się na działania policji do Rzecznika Praw Obywatelskich lub wykorzystywać środki prawnokarne. Powstaje jednak pytanie, czy jest to rzeczywiście skuteczne i efektywne. Być może warto się zastanowić nad stworzeniem w Polsce niezależnego organu nadzorującego pracę policji. Przykładem może być Stały Komitet Nadzoru nad Służbami Policyjnymi, który pełni taką funkcję w Belgii (Comité P).
Podczas seminarium Kathleen Stinckens, przewodnicząca Comité P, przedstawi zasady jego funkcjonowania oraz przykłady przeprowadzonych działań. Następnie w gronie ekspertów – byłych funkcjonariuszy policji, urzędników państwowych oraz aktywistów i aktywistek organizacji społecznych – zastanowimy się, jak mógłby wyglądać optymalny system nadzoru nad działaniami policji w kontekście zarzutów naruszenia praw człowieka.
Keynote speakers
Organizatorzy
Miejsce
Wydział Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS, ul. Chodakowska 19/31, sala S304