O konferencji
Problematyka osób opuszczających zakłady karne stanowi wyzwanie zarówno dla służb społecznych, jak i dla badaczek oraz badaczy resocjalizacji. Jak możemy pomóc osobom skazanym w powrocie do życia społecznego i zawodowego? Kluczowe dla skutecznej resocjalizacji są wspólne działania, wymiana doświadczeń między specjalistkami i specjalistami różnych dziedzin oraz skoordynowana współpraca wielu instytucji.
Celem konferencji jest wypracowanie efektywnych metod wsparcia osób skazanych i ich rodzin w dostępie do pomocy prawnej i przygotowaniach do opuszczenia zakładu karnego. Przedyskutujemy obecną sytuację i omówimy konkretne formy pomocy oferowane więźniom pod koniec odbywania kary i po wyjściu na wolność. Uwzględnimy teorię, praktykę i aktualne wyniki badań naukowych.
Formuła konferencji
Konferencja odbędzie się w formule hybrydowej: w warszawskiej siedzibie Uniwersytetu SWPS oraz online. Udział jest bezpłatny. Obowiązuje rejestracja przez formularz.
Prelegentki i prelegenci
Katarzyna Bielerzewska-Halasz
Pedagog resocjalizacji, absolwentka psychologii społecznej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Mediator w sprawach karnych i wieloletni kurator społeczny. Pracowała w Ośrodku Pomocy Społecznej, współkoordynowała program EQUAL i aktywnie działała pozarządowo w obszarze bezdomności i wykluczenia społecznego. Współtworzyła standardy placówek dla osób bezdomnych w Polsce, a następnie uczestniczyła we wdrażaniu ich w trzech województwach. Przez kilka lat była również zaangażowana w przeciwdziałanie przemocy domowej. Jest prekursorką w readaptacji społeczno-zawodowej i współtwórczynią Centrów Integracji Społecznej. Od lat działa na rzecz reintegracji osób opuszczających więzienia.
Ewa Dawidziuk
dr
Prawnik. Naukowo zajmuje się prawem karnym wykonawczym i funkcjonowaniem miejsc pozbawienia wolności. Od 2007 r. pracowniczka Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, w tym od 2015 r. dyrektor Zespołu ds. Wykonywania Kar. W latach 2016–2020 koordynator i członek Zespołu Ekspertów ds. Alimentów. Autorka publikacji z zakresu prawa karnego wykonawczego. Prowadzi badania dotyczące osób w stanie paliatywnym przebywających w jednostkach penitencjarnych.
Agnieszka Gutkowska
dr
Doktor nauk prawnych, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego, adwokat.
Piotr Kładoczny
dr
Doktor prawa, od 1990 r. pracuje naukowo w Katedrze Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1996 r. związany z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, w której nadzoruje prace merytoryczne programów prawnych i interwencyjnych. Wiceprezes zarządu
HFPC. Członek Rady Programowej Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej oraz Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji Stefana Batorego. Na Wydziale Prawa i Administracji
UW prowadzi m.in. zajęcia w ramach Kliniki Prawa w sekcji „Osadzeni”, w której studenci udzielają porad prawnych w warszawskich zakładach karnych i aresztach śledczych. Autor licznych publikacji z zakresu prawa karnego, praw człowieka i prawa narkotykowego.
Maria Kopeć
Doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego w dziedzinie nauki prawne. Prawniczka i kryminolożka. Prowadzi Klinikę art. 42 kkw w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji
UW. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat polityki stosowania warunkowego przedterminowego zwolnienia we współczesnej Polsce. Interesuje się problematyką wykonywania kary pozbawienia wolności, funkcjonowania systemu penitencjarnego oraz przestępczości nieletnich.
Laura Korzeniowska
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji wizualnej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracowała przy tworzeniu reklam dla marek takich jak InPost i Romet. Współtwórczyni teledysków dla wielu artystów, w tym Natalii Szroeder i Poli Rise. Fotografią i filmem interesuje się od dzieciństwa.
Béranger Dominici
Współpracuje z European Prison Litigation Network – siecią organizacji pozarządowych, której celem jest wzmocnienie ochrony sądowej więźniów na terenie całej Europy.
Sylwester Kurowski
Pedagog resocjalizacji, współpracuje z
PASSH Londyn, absolwent Szkoły Liderów
PAWF. Prezes Fundacji Ypsilon Art i założyciel czasopisma literacko-artystycznego „Ypsilon”. Dziennikarz, organizator wydarzeń artystycznych, instruktor sportów walki. Prowadził badania nad resocjalizacją i projekty artystyczno-społeczne o charakterze profilaktycznym. Współtworzył Centrum Readaptacji Społecznej i mapę wsparcia dla byłych więźniów.
Jerzy Lachowski
Profesor uczelni w Katedrze Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji
UMK, czynny zawodowo adwokat w Kujawsko-Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Toruniu. Autor i współautor ponad 190 opracowań naukowych (monografie, komentarze, podręczniki, artykuły, glosy) z zakresu prawa karnego materialnego, prawa karnego wykonawczego i prawa wykroczeń. Jego zainteresowania badawcze obejmują zasady odpowiedzialności karnej, w tym problematykę winy i strony podmiotowej czynu zabronionego, a także środki związane z poddaniem sprawcy próbie, zasady ogólne postępowania wykonawczego, wykonywania kary pozbawienia wolności oraz zasady odpowiedzialności za wykroczenia. Członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, wiceprezes Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego w Warszawie, członek Polskiego Towarzystwa Penitencjarnego w Kaliszu oraz
Association Internationale de Droit Penal w Paryżu.
Kamil Miszewski
dr
Socjolog. Absolwent Instytutu Socjologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obronił doktorat w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych
UW. Pracuje w Katedrze Kryminologii i Polityki Kryminalnej
IPSiR UW na stanowisku adiunkta badawczo-dydaktycznego. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych o subkulturze więziennej i jej przemianach po 1989 r., metodach badania więzienia, etyce badań w więzieniu, prowadzeniu pracy operacyjnej w jednostkach penitencjarnych. W 2016 r. wydał książkę „Zabójcy w więzieniu”, opisującą sposoby adaptacji do izolacji więziennej skazanych długoterminowych.
Maria Niełaczna
dr
Prawnik, kryminolog. Adiunkt w
IPSiR UW, opiekun Kliniki 42. Prowadzi badania nad karierami kryminalnymi, zbrodniami zabójstwa, społecznym klimatem więzienia, karami skrajnie długoterminowymi oraz prawami człowieka.
Renata Niziołek
ppłk
Zastępczyni dyrektora generalnego Służby Więziennej.
Aleksandra Różycka
Wieloletnia wolontariuszka międzyuczelnianej kliniki prawa Fundacji Academia Iuris. Obserwatorka, badaczka i autorka prac dotyczących poradnictwa prawnego i obywatelskiego.
Irena Szykuła
Kurator zawodowy Sądu Okręgowego w Białymstoku, przedstawicielka kuratorów z Okręgu Białostockiego.
Barbara Wilamowska
Prawnik i socjolog, stały wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Wieloletni koordynator Ministra Sprawiedliwości ds. Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. Sekretarz zespołu legislacyjnego ds. nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, uchwalonej w 2011 r. Wieloletni przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie Konferencji Dyrektorów Administracji Więziennej (
CDAP). Związana z ideą dozoru elektronicznego od 2003 r. W latach 2011–2017 koordynator Kuratorskiej Służby Sądowej ds. systemu dozoru elektronicznego. Od 2022 r. zastępca dyrektora Biura Dozoru Elektronicznego. Społecznie zaangażowana w prace nad poprawą systemowego odziaływania w zakresie readaptacji osób pozbawionych wolności jako prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Probacja. Autorka wielu publikacji, dotyczących m.in. ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz Kodeksu karnego wykonawczego.
Agata Ziółkowska
Adiunkt w Katedrze Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji
UMK w Toruniu. Autorka oraz współautorka ponad 50 publikacji naukowych, w tym komentarzy, monografii, artykułów i glos. Specjalizuje się w prawie karnym powszechnym i wojskowym, wojskowych przepisach dyscyplinarnych oraz ustawie o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Jej zainteresowania badawcze obejmują m.in. kary i środki karne, zasady i dyrektywy ich wymiaru, ochronę praw pracowniczych, wojskowe formy reakcji dyscyplinarnej, a także środki przymusu bezpośredniego, broń palną i wybrane zagadnienia części szczególnej Kodeksu karnego. W ramach współpracy z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie prowadzi wykłady i szkolenia dla żołnierzy na temat zagadnień materialno-procesowych związanych z wojskowymi przepisami dyscyplinarnymi.
Organizatorzy
- Katedra Kryminologii i Polityki Kryminalnej IPSiR UW
Miejsce
Warszawa, ul. Chodakowska 19/31
Uniwersytet SWPS, sale: S304 i S305
Dominika Stanisławska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.