O konferencji
Celem konferencji pt. „Konsument jako strona postępowania cywilnego” jest przybliżenie uczestnikom i uczestniczkom ich uprawnień jako konsumentów w obrocie gospodarczym. Podczas wydarzenia omówione zostanie pojęcie konsumenta, sposoby dochodzenia roszczeń od przedsiębiorców oraz postępowanie w przypadku zaistnienia sporu przed właściwymi organami.
Zagadnienie tzw. spraw frankowych znajduje się w zaawansowanej fazie, niemniej jednak prognozuje się, że nie stanowi to definitywnego zakończenia przedmiotowego procesu. Liczne publikacje wskazują, że pomimo medialnego charakteru wspomnianych spraw, znaczna część kredytobiorców nie skorzystała z możliwości dochodzenia roszczeń wobec instytucji bankowych. Należy zauważyć, że świadomość prawna konsumentów, w wyniku efektywnych działań organów publicznych, w szczególności Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ulega systematycznemu wzrostowi.
Mając na uwadze powyższe, poprzez niniejsze wydarzenie pragniemy w sposób kompleksowy przedstawić konsumentom przysługujące im prawa oraz możliwości dochodzenia roszczeń, obejmujące okres od zawarcia umowy, poprzez realizację usługi, aż po wykonanie prawomocnego orzeczenia sądowego. Ponadto celem konferencji jest zachęcenie uczestników do podejmowania aktywnych działań w celu ochrony swoich praw oraz identyfikowania podmiotów odpowiedzialnych za egzekwowanie praw konsumentów.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji na Wydziale Prawa w Warszawie USWPS!
Program
Pobierz szczegółowy program wydarzenia
Prelegenci i prelegentki
r. pr. dr hab., prof. UW
Marcin Dziurda
Doktor habilitowany nauk prawnych, radca prawny. Powiązany z prawem cywilnym materialnym i postępowaniem cywilnym. Adiunkt w Katedrze Postępowania Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Laureat nagrody Bona Lex za najlepszy akt prawny w 2006 r.; nagrody Dziennika Gazety Prawnej „Złoty Paragraf” dla najlepszego radcy prawnego w 2015 r.; nagrody specjalnej w konkursie „Przeglądu Sądowego” oraz Wydawnictwa Wolters Kluwer na książkę najbardziej przydatną dla praktyki prawniczej w 2019 r.
r. pr. dr
Dariusz Kowalski
Doktor nauk prawnych, radca prawny, ekonomista. Powiązany z prawem gospodarczym i finansowym. Zastępca Dyrektora Departamentu Klienta Rynku Bankowego i Kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego, a także koordynator kierunku prawo w biznesie na Wydziale Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS. Autor i współautor monografii oraz artykułów naukowych z zakresu przedsiębiorczości, publikowanych m.in. przez Najwyższą Izbę Kontroli, Szkołę Główną Handlową, Uniwersytet Warszawski, oraz inne ośrodki naukowe i badawcze w kraju i na świecie.
r. pr. dr
Paulina Tronowska
Doktor nauk o polityce i administracji, radczyni prawna w Biurze Rzecznika Finansowego. Powiązana z prawem finansowym i bankowym. Autorka i współautorka licznych prac naukowych, w tym monografii prawniczych oraz artykułów dotyczących prawa gospodarczego i ochrony konsumentów na rynku finansowym.
r. pr.
Szymon Jelonek
Radca prawny, senior associate w kancelarii Dentons. Powiązany z prawem cywilnym i finansowym. Specjalizuje się w obsłudze i reprezentacji instytucji finansowych w sporach z inwestorami indywidualnymi oraz w analizie i ocenie mocy wiążącej decyzji administracyjnej w postępowaniach cywilnych. Członek Komitetu ds. Promocji i Komunikacji oraz Członek Komitetu Wspierania Rozwoju Zawodowego Krajowej Izby Radców Prawnych, a także Co-Leader Centrum Prawnego Stowarzyszenia Sustainable Investment Forum Poland. Reprezentant banków, domów maklerskich i towarzystw funduszy inwestycyjnych w postępowaniach przed sądami powszechnymi i Sądem Najwyższym.
r. pr.
Krzysztof Piotrowski
Radca prawny, mediator sądowy, Kwalifikowany Doradca Restrukturyzacyjny w kancelarii Piotrowski i Wspólnicy. Powiązany z prawem cywilnym, upadłościowym oraz restrukturyzacyjnym. Członek Krajowej Izby Doradców Restrukturyzacyjnych, American Bankruptcy Institute w Waszyngtonie oraz INSOL Europe. Jako radca prawny uczestniczył w największych inwestycjach drogowych w Polsce prowadzonych przez GDDKiA, gdzie pojedyncza wartość przedmiotu sporu przekraczała 500 mln zł.
mgr
mgr Piotr Ciepiński
Prawnik w Polskiej Izbie Biegłych Rewidentów, aplikant radcowski, doktorant i współpracownik dydaktyczny na Wydziale Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS. Specjalizuje się w zakresie prawa i postępowania administracyjnego oraz sądowoadministracyjnego. Autor licznych prac naukowych z zakresu m.in. prawa podatkowego, ustawy o komornikach sądowych oraz ustawy o kuratorach sądowych.
mgr
mgr Klaudia Kucinoglu
Asystentka radcy Prokuratorii Generalnej RP, współpracowniczka dydaktyczna na Wydziale Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS. Powiązana z prawem finansowym i bankowym. Specjalizuje się w tematyce ochrony konkurencji i konsumentów, a także praw i obowiązków przedsiębiorstw.
Organizatorzy
- Koło Naukowe Postępowania Cywilnego i Arbitrażu
- Koło Naukowe Prawa Cywilnego Materialnego
- Koło Naukowe Prawa Gospodarczego Publicznego
Patronaty
Dołącz do nas! Informacje organizacyjne:
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązują zapisy przez formularz.
Miejsce: Uniwersytet SWPS – Wydział Prawa w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31, sala S304, Warszawa
Kontakt
Masz pytania? Napisz! Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.