Grant FNP na realizację projektu w II Wydziale Psychologii
Już ponad połowa Polaków zmaga się z nadwagą i otyłością. Przyczyną często są nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Jak je zmienić? Czy w walce z nadmiarowymi kilogramami może pomóc internetowy program prozdrowotny? Sprawdzi to dr Dominika Kwaśnicka, która w ramach programu HOMING Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) otrzymała prawie 900 tys. zł na badania z zakresu psychologii zdrowia. Badaczka z Curtin University w Australii zrealizuje swój projekt w II Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS, Filia we Wrocławiu.
Internetowe narzędzie do walki z nadwagą
– W Polsce ponad połowa populacji (53,3%) zmaga się z nadwagą i otyłością, dodatkowo, ten odsetek sukcesywnie wzrasta. Nadmierna masa ciała jest poważnym problem zdrowotnym i ekonomicznym, który przynosi istotne, negatywne konsekwencje społeczne i gospodarcze – podkreśla dr Dominika Kwaśnicka. Rozwiązaniem ma być projekt ogólnodostępnego internetowego programu prozdrowotnego wspierającego redukcję nadwagi i otyłości. Badaczka zamierza wykorzystać w nim techniki zmiany zachowania oparte na teoriach psychologii zdrowia, a dostosowane do wieku, preferencji dotyczących stylu życia i aktualnej masy ciała. Wcześniej jednak przeprowadzi badania interwencyjne przy pomocy Beviado, najnowszego systemu do projektowania i udostępnienia interwencji psychologicznych.
– Program ma na celu zwiększenie motywacji do zdrowego trybu życia oraz pomoc w wykształceniu pozytywnych nawyków zdrowotnych i w przygotowaniu się na sytuacje, gdy utrzymanie masy ciała w normie może okazać się trudne – dodaje dr Kwasnicka. Personalizacja programu, czyli jego maksymalne dostosowanie do użytkownika na podstawie wprowadzonych danych, ma go odróżniać od istniejących już na rynku komercyjnych rozwiązań, które często dają spektakularne, ale krótkotrwałe efekty.
Program HOMING
HOMING to realizowany od 5 lat program Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, skierowany do młodych, wybitnie uzdolnionych badaczy przyjeżdżających do Polski z zagranicy na staże podoktorskie, ze szczególnym uwzględnieniem badaczy polskiego pochodzenia. W tym roku Fundacja przyznała na realizację 11 projektów prawie 9 mln złotych. Laureaci będą współpracować z 25 zagranicznymi i 6 krajowymi partnerami naukowymi, a także z dwoma polskimi partnerami gospodarczymi. Środki pozwolą na sfinansowanie 14 miejsc pracy dla naukowców zatrudnionych w projektach oraz 21 stypendiów dla młodych naukowców – studentów i doktorantów zaangażowanych w realizację prac badawczych.