Sukces studentek prawa Uniwersytetu SWPS w Poznaniu
Mamy kolejny powód do dumy! Studentki II roku prawa Uniwersytetu SWPS w Poznaniu znalazły się wśród 48 zespołów z całego świata, które wezmą udział w prestiżowym konkursie Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych im. Jeana Picteta. Opiekunem drużyny stworzonej przez Klaudię Lewandowską, Katarzynę Gołaś i Julię Walczyńską jest dr Tomasz Lewandowski. Gratulujemy sukcesu!
Uczenie się jest wyzwaniem
Studentki Uniwersytetu SWPS będą konkurować w ramach symulacji i scenek fabularnych zbudowanych wokół fikcyjnego konfliktu zbrojnego. Zespoły odgrywają rolę aktorów konfliktów zbrojnych – wojskowych, humanitarnych, politycznych, prawników w kontekście większym i bogatszym niż kontekst wyłącznie sądowniczy. Zespoły korzystają z pomocy tutorów w testach, w których ocenia je jury. Motto konkursu to „Uczenie się jest wyzwaniem”. Poziom doświadczenia osiągnięty przez Picteistów jest imponujący, dotyczy nie tylko wiedzy w zakresie prawa humanitarnego, ale także kwestii pozaprawnych, takich jak praca zespołowa, umiejętność prezentacji i komunikacji, zarządzanie stresem.
– W związku z rosnącym zainteresowaniem dotyczącym prawa humanitarnego, uznałyśmy że warto jest podjąć się działania na większą skale. Konkurs Moot Court Jean- Pictet daje nam możliwość, by dalej rozwinąć się w tej dziedzinie. Przygotowywanie się do niego, to również doskonała okazja do współpracy z specjalistami i praktykami oraz do poruszania tematów bezpośrednio związanych z prawami człowieka. Przede wszystkim szkolimy się 'How to take law out of the books' co jest głównym założeniem tego konkursu. Pobudziło nas to do jeszcze większego działania, jakim jest np. organizacja zbiórki na rzecz ofiar tsunami i trzęsienia ziemi w Indonezji oraz organizacja wydarzenia na naszej uczelni SWPS w Poznaniu, mającego na celu solidarnego przeciwstawiania się naruszeniom praw człowieka. Wydarzenie jest związane z obchodami International Day of Human Rights. Wierzymy, że nasza determinacja i pomysłowość, pomogą nam w realizacji społecznych celów – mówi uczestniczka konkursu i studentka II roku prawa na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu, Klaudia Lewandowska.
Uczestniczki konkursu zaangażowane są ponadto w promocję dwóch akcji humanitarnych powiązanych z konkursem:
- Maraton listów z Amnesty International (odbędzie się 30 listopada od godziny 8:00-18:00 w rotundzie)
- Zbiórka na rzecz ofiar trzęsienia ziemi i tsunami w Indonezji
Przygotowanie do zawodów jest wymagające, zarówno przed, jak i po selekcji drużyn. Studentki mają zaledwie trzy miesiące na opanowanie trudnej materii międzynarodowego prawa humanitarnego. Dodatkowym utrudnieniem jest praca w języku angielskim i opanowanie wyjątkowej dla prawa humanitarnego terminologii prawniczej. Konkurs jest jednak doskonałą okazją, by zmierzyć się ze studentami reprezentującymi czołowe uczelnie świata np. Harvard, Cambridge, UBA, University of New South Wales, Free University of Brussels, University of Paris 1 Panthéon-Sorbonne, Yale. Dołączenie naszej Uczelni do tego grona należy traktować jako wyjątkowy prestiż. Szczególnie miłe jest wsparcie władz Uczelni, które ochoczo poparły pomysł złożenia aplikacji konkursowej i od samego początku kibicowały studentkom Wydziału Zamiejscowego w Poznaniu.
dr Tomasz Lewandowski, opiekun studentów biorących udzał w międzynarodowych konkursach prawniczych
Kilka słow o konkursie
Międzynarodowy Konkurs Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych im. Jeana Picteta odbędzie się w Obernai (Francja) w dniach 16-23 marca 2019 r. (sesja anglojęzyczna). To prestiżowe wydarzenie dla studentów prawa z całego świata biorących udział w zawodach w zespołach złożonych z trzech osób. Wybrane w kwalifikacjach 48 finałowych zespołów przejdzie zdalne szkolenie z MPH (Międzynarodowe Prawo Humanitarne). Następnie spotka się we Francji w trakcie trwających tydzień finałów.