Magdalena Tomaszewska-Bolałek laureatką Gourmand World Cookbook Awards
Odrobina szacunku do produktów, wykorzystywanie tego, co daje Matka Natura, szczypta racjonalnego zarządzania składnikami, garść prostoty. Do tego jeszcze dorzućmy burzliwą przeszłość historyczną, w wyniku której w potrawach uwidaczniają się wpływy m.in. szwedzkie oraz rosyjskie i... voila – przepis na kuchnię fińską gotowy. „Tradycje kulinarne Finlandii” autorstwa Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek, orientalistki, badaczki kultury kulinarnej, dziennikarki, kierowniczki Food Studies na Uniwersytecie SWPS, zdobyły Grand Prix w kategorii Embassies Culinary Diplomacy oraz drugie miejsce w kategorii Scandinavian, podbijając tym samym serca i podniebienia jury.
„Tradycje kulinarne Finlandii”
Jak smakuje fińska grochówka? Czy zapiekankę z kapusty polewa się sosem pomidorowym? W jaki sposób przygotowuje się naleśniki alandzkie z kaszy mannej z kardamonem?
Autorka „Tradycji kulinarnych Finlandii”, która ma w swoim dorobku prace poświęcone kuchni polskiej, japońskiej i koreańskiej, tym razem pisze o cechach fińskiej kultury żywieniowej. Pierwsze rozdziały poświęca historycznym wpływom kulturowym, jakie oddziaływały na tradycje kulinarne Finlandii. W kolejnych omawia dania bazujące na zbożach, mięsie, rybach i owocach morza, nabiale, warzywach, owocach, ziołach i grzybach. Opowieść o kuchni fińskiej Magdalena Tomaszewska-Bolałek uzupełniła przepisami, których nazwy przytacza w oryginale.
Konkurs Gourmand World Cookbook Awards odbywa się od 1995 r. i ze względu na swoją skalę i znaczenie nazywany jest Kulinarnymi Oscarami. W tegorocznej edycji wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy książek z 216 krajów. Pod koniec maja 2019 roku publikacja Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek zdobyła również nagrodę specjalną w konkursie Nagroda Magellana w kategorii przewodnik kulinarny.
Magdalena Tomaszewska-Bolałek
Orientalistka, dziennikarka, autorka książek: „Tradycje kulinarne Japonii”, „Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii”, „Japońskie słodycze” (książka zdobyła główną nagrodę w konkursie Gourmand World Cookbook Awards za 2013 rok w kategorii kuchnia japońska), „Tradycje kulinarne Korei” oraz „Polish Culinary Paths”. Zajmuje się badaniami nad historią kuchni z różnych zakątków świata, antropologią jedzenia, neurogastronomią, food designem, dyplomacją oraz turystyką kulinarną. Od lat popularyzuje kulturę żywieniową poprzez spotkania, wykłady oraz warsztaty kulinarne. Pisze blog Kuchniokracja. Jest kierownikiem merytorycznym studiów podyplomowych Food Studies prowadzonych na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.