Piąty numer czasopisma „W kratkę” we współpracy z Katedrą Grafiki Uniwersytetu SWPS
„W Kratkę” to czasopismo tworzone przez kobiety osadzone w Areszcie Śledczym w Warszawie-Grochowie wraz z artystkami i artystami sztuk wizualnych. Osadzone piszą teksty, artystki i artyści ilustrują je i tworzą szatę graficzną. Wydawcą „W Kratkę” jest Fundacja Dom Kultury. Za projekt, ilustracje i skład piątego numeru magazynu odpowiadali studenci i studentki Grafiki Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu przy merytorycznym wsparciu dr Małgorzaty Jabłońskiej.
Niecodzienna współpraca artystów
Jednym ze stałych działań warszawskiej Fundacji Dom Kultury jest prowadzenie warsztatów artystycznych dla kobiet osadzonych w więzieniu. W ramach części tych działań osadzone piszą autorskie teksty do magazynu „W Kratkę” – pisma o charakterze nieregularnika, gdzie teksty autorek zyskują oprawę graficzną zaproponowaną przez zaproszonych twórców.
– Moja współpraca z magazynem „W kratkę” rozpoczęła się w 2020 r., kiedy zostałam zaproszona przez Dorotę Podlaską (malarkę, dyrektorkę artystyczną czwartego numeru magazynu) jako jedna z ilustratorek. Wówczas przyszedł mi do głowy pomysł, aby przygotować kolejny numer wraz z naszymi studentami i studentkami z wrocławskiej Grafiki. Zaaprobowała to Justyna Domasłowska-Szulc (prezeska fundacji), a ze strony Uniwersytetu SWPS – dr Mariusz Wszołek. Z pracami ruszyliśmy wiosną 2021 r., mając podpisane oficjalne partnerstwo. Zespół graficzny składał się ze studentek, które w ten sposób realizowały swoją praktykę zawodową (Emilka Antochewicz, Katarzyna Kobiór, Zuzanna Kułton, Tosia Popiel, Karolina Ragiel, Julia Sałdan, Marta Siennicka, Julia Zakrocka), oraz z trójki wykładowców z Katedry Grafiki (Piotr Szewczyk, Agnieszka Semaniszyn-Konat i ja) – mówi dr Małgorzata Jabłońska z Wydziału Prawa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, która podczas powstawania piątego numeru czasopisma pełniła rolę dyrektorki artystycznej i koordynatorki współpracy.
Layout magazynu stworzył Piotr Szewczyk. Wszyscy wykonywali ilustracje do jednego lub dwóch tekstów. Swoich rysunków użyczyła również jedna z osadzonych – Marta. Wiodące tematy numeru to „O czym marzę” i „Internet w więzieniu”. Opublikowane zostały również wiersze. Z powodów pandemicznych w trakcie działania zespół graficzny spotykał się na licznych spotkaniach online, gościł również zdalnie na zebraniach redakcyjnych w więzieniu.
Magazyn ma formę cyfrową udostępnianą na zasadzie wolnej licencji, został także wydany drukiem. Wydrukowane egzemplarze magazynu trafią do bibliotek więziennych w całym kraju.
Piąty numer pisma został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury.
Przeczytaj „W kratkę” nr 5 w wersji elektronicznej
Grafika we Wrocławiu – studia dla kreatywnych
Współcześnie rola projektanta graficznego to nie tylko kolorowanie rzeczywistości, lecz przede wszystkim sprawne opowiadanie o rzeczywistości. Wiemy o tym na naszych studiach, na których proponujemy kompleksowe podejście do projektowania – to unikatowe połączenie wiedzy z zakresu projektowania graficznego, komunikacji społecznej, psychologii i psychofizjologii widzenia.
Uczymy projektowania graficznego rozumianego jako efektywnie funkcjonujący komunikat w kontekście społecznym. Zapoznajemy studentów z uwarunkowaniami, historią i aktualnym zastosowaniem designu oraz wypracowujemy szeroką perspektywę postrzegania projektowania graficznego jako procesu, w którym istotne jest zrozumienie problemu i znalezienie kreatywnego rozwiązania.
Przeczytaj więcej o kierunku Grafika
dr Małgorzata Jabłońska – dr sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, artystka wizualna, projektantka graficzna, kuratorka sztuki, autorka tekstów o sztuce. Zajmuje się przede wszystkim grafiką, w tym różnymi formami narracji graficznej (komiks, picturebook, obiekt graficzny) oraz działaniami w zakresie nowych mediów. Uczestniczka wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw sztuki współczesnej w kraju i za granicą. Jako artystka wizualna współpracowała z renomowanymi ośrodkami sztuki współczesnej. Jako projektantka graficzna realizuje ilustracje i okładki dla prasy, katalogi, książki autorskie, infografiki, okolicznościowe materiały graficzne dla różnych instytucji kultury.