„Dwa zero. Alfabet nowej kultury i inne teksty” – nowa książka Mirosława Filiciaka
Czy miewasz czasami wrażenie, że przeniosłeś się do zupełnie innej rzeczywistości, a ta, w której dorastałeś przypomina zgoła inną epokę? Przemiany technologiczne, które się dokonują na naszych oczach, oddziałują na wszystkie dziedziny ludzkiego życia. Dwaj badacze mediów – Mirosław Filiciak i Alek Tarkowski – przyglądają się czasom, w których stare kategorie przestały pasować do nowych zjawisk.
Jetsonowie kontra Flinstonowie
„Dwa zero. Alfabet nowej kultury i inne teksty″ aurostwa Filiciaka i Tarkowskiego, to przystępny i wciągający przewodnik po nowej rzeczywistości, w której real miesza się wirtualem, cyfrowe splata się z analogowym, a twórcy muszą na nowo ułożyć się z odbiorcami.
Publikowane w latach 2009-2013 w internetowym magazynie dwutygodnik.com teksty składają się nie tylko na opis przemian związanych z nowymi technologiami, ale i na pozytywny projekt wykorzystania tych technologii do budowania bardziej otwartej i zróżnicowanej kultury życia codziennego.
Eseje odpowiadają na jedno z najważniejszych pytań w kontekście współczesnej kondycji człowieka: jak technologie ery internetu zmieniają współczesną kulturę?
O autorze
dr hab. Mirosław Filiciak, prof. SWPS – kulturoznawca, dyrektor Instytutu Kulturoznawstwa. Zajmuje się wpływem mediów cyfrowych na uczestnictwo w kulturze. Bada internet i gry komputerowe, nieformalny obieg treści i przemiany telewizji. Kierował licznymi projektami badawczymi, takimi jak „Młodzi i media", „Tajni kulturalni" czy „Obiegi kultury". W roku 2013 ukazała się jego nowa książka, „Media, wersja beta". W SWPS prowadzi zajęcia z zakresu nowych mediów, popkultury i kultury audiowizualnej.