dr
Ernest Tyburski
Wydział Psychologii i Prawa w Poznaniu
adiunkt w Zakładzie Psychologii Ogólnej
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dla mediów
Biogram
Psycholog. W pracy naukowej zajmuje się mózgową i psychologiczną organizacją funkcji wykonawczych (funkcji nadrzędnych, które kierują procesami poznawczymi, emocjami i zachowaniem jednostek) oraz pamięci operacyjnej (procesu umożliwiającego utrzymywanie przez krótki czas i przetwarzanie informacji w umyśle). Jego badania pokazują, że funkcje wykonawcze i pamięć operacyjna są zakłócone u osób z zaburzeniami neurologicznymi, np. u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, oraz u osób z zaburzeniami psychicznymi, np. u pacjentów z depresją i schizofrenią. Ponadto, jego prace potwierdzają, że wymienione funkcje umysłowe są osłabione u osób w późnej dorosłości.
Autor licznych publikacji, m.in. „The relationship between cingulum bundle integrity and different aspects of executive functions in chronic schizophrenia” (2020), w której wykazano, że funkcje wykonawcze w schizofrenii powiązane są z integralnością pęczka obręczy (pęczka włókien nerwowych łączących różne obszary mózgu, szczególnie korę przedczołową z obszarami ciemieniowymi). Jego publikacje ukazują się w czasopismach międzynarodowych z tzw. listy Journal Citation Reports (JCR), ogólnopolskich oraz popularnonaukowych. Członek International Neuropsychological Society, Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Redaktor w czasopiśmie „Frontiers in Psychology” (sekcja Neuropsychology) oraz autor licznych recenzji artykułów w międzynarodowych czasopismach, np. „Brain Sciences”, „Frontiers in Psychiatry”, „Journal of Integrative Neuroscience”, „Psychiatry Research” czy „Psychiatria Polska”.
Współpracuje z profesorem Ashokiem Jansari z Goldsmiths, University of London oraz profesorem Shanem T. Mullerem z Department of Cognitive and Learning Sciences, University of Michigan. Pracuje również w Klinice Neurochirurgii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie podczas unikalnych w skali kraju operacji wybudzeniowych zajmuje się, wraz z zespołem neurochirurgów, tzw. mapowanim funkcji mózgu.
Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu podstaw neuropsychologii, diagnozy psychologicznej, procesów afektywnych i poznawczych oraz biologicznych podstaw zachowania.
Dla mediów
Obszary tematyczne
- Rozwój kompetencji społeczno-emocjonalnych
- Poczucie dobrostanu
- Stany lękowe
- Zaburzenia osobowości
- Depresja
- Młodzież
- Dopalacze