
prof. dr hab.
Magdalena Marszał-Wiśniewska
Instytut Psychologii
Wydział Psychologii w Warszawie
Katedra Psychologii Różnic Indywidualnych, Diagnozy i Psychometrii
Dla mediów
Profil naukowy
Psycholog. Specjalizuje się w psychologii różnic indywidualnych oraz psychologii i psychopatologii osobowości. Bada mechanizmy kontroli wolicjonalnej, interesuje ją zwłaszcza, w jaki sposób temperament i właściwości wolicjonalne wpływają na funkcjonowanie ludzi w codziennych sytuacjach życiowych.
Wśród jej zainteresowań badawczych znajduje się również problematyka perspektyw postrzegania czasu, szczególnie różnic indywidualnych w tym zakresie oraz ich wpływu na funkcjonowanie człowieka. Zajmuje się także problematyką nastroju – dynamiką, regulacją oraz indywidualnymi i środowiskowymi uwarunkowaniami jego zaburzeń.
Działalność naukową i dydaktyczną łączy z pracą psychoterapeutyczną i trenerską (posiada rekomendację trenerską Polskiego Towarzystwa Psychologicznego). Specjalizuje się w krótkoterminowej terapii (głównie terapii ericksonowskiej) oraz terapii uzależnień.
Jest autorką książek: „Siła woli a temperament” (1999), „Wytrwałość w działaniu. Wyznaczniki sytuacyjne i osobowościowe” (2006), razem z Janem Strelauem „Uwikłany temperament. Osobowość, temperament, środowisko” (2011), oraz licznych artykułów i rozdziałów w książkach z zakresu kontroli wolicjonalnej i technik jej badania, funkcjonowania człowieka w sytuacjach trudnych, struktury osobowości, środowiskowych uwarunkowań zaburzeń nastroju. Jest redaktorem naczelnym czasopisma „Studia Psychologiczne”.
Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu przyczyn i konsekwencji psychologicznych różnic między ludźmi oraz seminarium magisterskie.
Dla mediów
Obszary tematyczne
- Psychologia osobowości
- psychologia różnic indywidualnych
Informacje prasowe
Powiązane materiały na stronie uczelni
- Czasopisma naukowe
- Projekty naukowe
- Wybrane artykuły naukowe