Przestępczość – w kręgu zła
Konferencja
Przestępczość – w kręgu zła
Organizatorem konferencji jest Koło Naukowe „Synergia” wrocławskiej filii Uniwersytetu SWPS.
Program konferencji obejmuje pasjonujące zagadnienia kryminalne, najnowsze osiągnięcia naukowe: profilowanie kryminalne, psychologę kłamstwa, przemoc w internecie, przestępstwa seksualne czy samobójstwa. Na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu z wykładami wystąpi kilkunastu specjalistów w swoich dziedzinach: kryminalistycy, psycholodzy, dziennikarze śledczy, specjaliści medycyny sądowej, pracownicy więziennictwa i biegli z zakresu nauk sądowych.
Uwaga: zapisy na konferencję zostały zamknięte.
O konferencji
Tematyka konferencji dotyczy szeroko pojętych zagadnień związanych z psychokryminalistyką. Celem konferencji jest poszerzenie wiedzy dotyczącej zagadnień kryminalnych jej uczestników. Program obejmuje pasjonujące zagadnienia kryminalne, najnowsze osiągnięcia naukowe: profilowanie kryminalne, psychologię kłamstwa, przemoc w internecie, przestępstwa seksualne i samobójstwa. Wyróżniającym atutem konferencji są wysoce wyspecjalizowani eksperci z zakresu psychologii, kryminalistyki oraz sądownictwa.
Konferencja naukowa „Przestępczość – w kręgu zła” organizowana jest przez koło naukowe psychologii eksperymentalnej „Synergia” działającego przy Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu.
Adresaci konferencji
-
Studenci psychologii, psychokryminalistyki, resocjalizacji, prawa
-
psychologowie, kryminolodzy, kryminalistycy
-
pracownicy socjalni, funkcjonariusze służb mundurowych oraz inni zainteresowani
Program
16 maja (czwartek), sala 120
- 8.15-8.45 – rejestracja uczestników
- 9.00-9.25 – uroczyste otwarcie konferencji
- 9.25-10.00 – Zabójstwa na tle ekonomicznym
– dr Bogdan Lach - 10.00-10.40 – Diagnoza zaburzeń osobowości z perspektywy psychologa sądowego
– dr Anna Jeleń - 10.40-11.20 – Bez śladu. Niewyjaśnione przypadki zaginięć
– Anna Jurkiewicz - 11.20-11.40 – przerwa kawowa
- 11.40-12.20 – Sprawcy przestępstw seksualnych
– mgr Agnieszka Juszczyk-Mirek - 12.20-13.00 – Niematerialne ślady dowodowe w kryminalistyce
– podinsp. Bogdan Michalec - 13.10-13.40 – Zabójstwo a niepoczytalność
– dr Filip Bolechała - 14.00-14.20 – przerwa obiadowa
- 14.20-15.00 – Dziennikarstwo śledcze w sprawach zaginięć o charakterze kryminalnym
– red. Łukasz Kowalski - 15.00-15.40 – Zaginięcia kryminalne – poszukiwanie motywu, ofiary i sprawcy
– dr Joanna Stojer-Polańska - 15.40-16.20 – Psychologia kłamstwa przydatnym narzędziem w przesłuchaniach
– nadkom. Wiesław Zyskowski
17 maja (piątek)
- 9.00-9.40 – Jak ciało zdradza myśl, czyli o kłamstwie bez tajemnic
– mgr Natalia Hofman, sala 120 - 9.40-10.20 – Portret psychologiczny seryjnego mordercy
– mgr Łukasz Wroński, sala 120 - 10.20-11.00 – Zachowania samoagresywne w warunkach izolacji więziennej
– mjr dr Marta Jastrzębska, sala 120 - 11.00-11.20 – przerwa kawowa
Warsztaty
- 11.00-13.00 – CSI po polsku. Wszystko czego jeszcze nie wiesz o kryminalistyce
– dr Andrzej Gawliński, sala 122 BRAK MIEJSC - 11.20-13.20 – Opiniowanie sądowe sprawców przestępstw seksualnych
– mgr Agnieszka Juszczyk-Mirek, sala 123 BRAK MIEJSC - 11.20-13.20 – Manipulacja – jak się przed tym bronić? Wybrane techniki w praktyce
– mgr Paulina Pawlak, sala 124 BRAK MIEJSC
Prelegenci
podinsp. dr Bogdan Lach – psycholog śledczy, biegły sądowy z zakresu psychologii, jeden z najlepszych profilerów w kraju, specjalista w dziedzinie przestępstw związanych z użyciem przemocy. Jest pierwszym psychologiem śledczym w Polsce, który zajął się profilowaniem przestępców. Emerytowany podinspektor Policji, obecnie pełniący funkcję radcy Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Za swoje osiągnięcia został odznaczony złotym Krzyżem Zasługi oraz Oznaką Zasłużony Policjant. Autor książek: „Profilowanie kryminalistyczne” (2014), „Dzieciobójczynie” (2014) z Przemysławem Słowińskim, „Zbrodnia niedoskonała” (2016) z Katarzyną Bondą, a także kilkudziesięciu publikacji z zakresu psychologii śledczej.
dr Anna Jeleń – psycholog, psychoterapeuta w procesie certyfikacji, zatrudniona na stanowisku psychologa w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu, wykładowca na Uniwersytecie SWPS – Wydziale Zamiejscowym we Wrocławiu. Członek Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Zawodowo zajmuje się diagnozą psychologiczną osób dorosłych, opiniowaniem sądowym, poradnictwem psychologicznym i psychoterapią. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Wrocławskim, psychologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kurs dla psychologów biegłych sądowych w Krakowie oraz pięcioletnie szkolenie w Klinice Psychiatrii CM UJ w Krakowie atestowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Absolwentka stacjonarnych studiów doktoranckich w Katedrze Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, gdzie uzyskała stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk medycznych w dyscyplinie medycyna w specjalności psychologia kliniczna. Obecnie jest w trakcie specjalizacji z psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu.
mgr Anna Jurkiewicz – wiceprezes Zarządu Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Absolwentka Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Współzałożycielka Fundacji ITAKA (1999 r.). Pracowała w redakcji programu telewizyjnego „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…”. Od 20 lat zajmuje się problemem zaginięć i pomocą rodzinom osób zaginionych.
mgr Agnieszka Juszczyk-Mirek – biegły psycholog sądowy specjalizujący się w seksuologii, certyfikowany psychoterapeuta (certyfikat nr 112) systemowy i poznawczo-behawioralny, certyfikowany interwent kryzysowy Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej. Od ponad 16 lat prowadzi psychoterapię indywidualną, terapię rodzin i par, pracuje w podejściu poznawczo-behawioralnym oraz ujęciu systemowym. Specjalizuje się w psychoterapii zaburzeń seksualnych, terapii zaburzeń lękowych, depresyjnych, psychotycznych, zaburzeń ASD i PTSD. Od 16 lat biegły sądowy w zakresie psychologii klinicznej dzieci i dorosłych oraz seksuologii. Specjalizuje się w diagnozie i opiniowaniu w sprawach karnych – ofiar i sprawców przestępstw seksualnych, w sprawach cywilnych – związanych z metrykalną zmianą płci osób transseksualnych.
dr Filip Bolechała – doktor nauk medycznych, specjalista medycyny sądowej, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej UJ Collegium Medicum, biegły sądowy, wykładowca, autor licznych publikacji naukowych dotyczących między innymi problematyki zabójstw i samobójstw. Zastępca redaktora naczelnego jedynego polskiego czasopisma sądowo-lekarskiego „Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii”. Członek PTMSiK oraz PTK.
red. Łukasz Kowalski – wydawca i współautor programu „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...” w Telewizji Polskiej S.A. Dziennikarz, reporter, autor programów telewizyjnych. Od 2007 r. związany zawodowo z TVP. Wielokrotnie nagradzany w najbardziej prestiżowych ogólnopolskich konkursach dziennikarskich, takich jak: Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego czy Nagroda „Watergate” przyznawana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Autor ponad 170 reportaży społecznych i interwencyjnych emitowanych na antenach TVP1 („Celownik”, „Polska Non Stop”), TVP2 („Magazyn Ekspresu Reporterów”, „Kontakt”, „Reporter Polski”), TVP Info („Telekurier”). Tłem jego reportaży są tematy trudne i kontrowersyjne, które na pierwszym miejscu zawsze stawiają człowieka. Z programem „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…” współpracuje od 2014 roku, a od 2016 kieruje pracami redakcji oraz realizuje reportaże
dr Joanna Stojer-Polańska – kryminalistyk. Bada liczbę przestępstw – wykroczeń, które nie są objęte przez statystyki kryminalne wskutek nieujawnienia ich przez organy ścigania. Zajmuje się analizą przypadków zgonów, przy których możliwe są różne wersje śledcze: zabójstwo, samobójstwo lub nieszczęśliwy wypadek. W ramach konkursu eNgage Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej realizowała projekt „Kryminalistyka, czyli rzecz o szukaniu śladów oraz zwierzętach na służbie”. Jest współautorką interdyscyplinarnej publikacji „Samobójstwa. Stare problemy. Nowe rozwiązania” (2013). Na katowickim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia poświęcone aspektom kryminologicznym i kryminalistcznym ciemnej liczby przestępstw.
nadkom. Wiesław Zyskowski – absolwent Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Wydziału Prawa i Administracji, absolwent Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Komitet w Polsce. Posiada 14 lat doświadczenia trenerskiego z obszaru budowania pewności siebie, wzmacniania poczucia własnej wartości i kreowania pozytywnego wizerunku w kontaktach z grupami, rozwijaniu umiejętności słuchania, zadawania pytań, obserwacji, wykrywania kłamstw, osłabiania pozycji pełnomocników, a także jak zdobywać informację w trakcie przesłuchań od strony, podejrzanego lub świadka; warsztaty psychologiczne pracy audytora i kontrolera W 2003 roku ukończył szkolenie prowadzone przez agentów specjalnych FBI na temat „Interviewing and Interrogation” (Certyfikat Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych Ameryki). Funkcjonariusz Policji przez 18 lat. Wykładowca Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w Warszawie na kierunku Psychologia śledcza, Sopocka Wyższa Szkoła na kierunku Oszustwa finansowe, poza tym Politechniki Opolskiej, Śląskiej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Zientka w Katowicach, Prywatnej Wyższej Szkoły Handlu i Rachunkowości w Poznaniu oraz Wyższej Szkoły Administracji w Szczecinie Specjalista w dziedzinie wystąpień publicznych, kreowania wizerunku, w zakresie kinezyki (czytanie mowy ciała i jej analiza) oraz przesłuchań z wykorzystaniem metod FBI. Trener i moderator warsztatów umiejętnościowych dla prokuratorów pionów śledczych, inspektorów Urzędów Kontroli Skarbowej, Izb Skarbowych oraz Urzędów Skarbowych, funkcjonariuszy służb celnych na zlecenie Ministerstwa Finansów. Stale szkoli funkcjonariuszy Służb Celnych, Straży Granicznej, CBA.
mgr Natalia Hofman – psycholog, Certyfikowany Ekspert z zakresu odczytywania emocji, mowy ciała, rozpoznawania mikroekspresji i psychologii kłamstwa, certyfikację uzyskała szkoląc się u światowej sławy eksperta Paula Ekmana. Świadczy usługi szkoleniowe/konsultingu dla firm i instytucji oraz poradnictwa indywidualnego. Jest autorką artykułów i publikacji w takich magazynach jak: „Gazeta Śledcza”, „Focus”, „Personel i Zarządzanie”, Infor.pl, „Cosmopolitan”, „Magazyn Benefit”, „Magazyn Life in Łódzkie”, Forsal.pl, HRnews.pl. Zapraszana jako ekspert do takich mediów jak: Dzień Dobry, TVN Pytanie na Śniadanie, ChilliZet, Polsat News. Aktualnie jest w trakcie pisania pierwszej autorskiej książki o psychologii kłamstwa dla wydawnictwa Znak.
Łukasz Wroński – autor książki „Seryjni i wielokrotni mordercy – profilowanie psychologiczne i psycho-geograficzne”. Jako psycholog i biegły sądowy specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią śledczą i kliniczną. Pracuje na oddziale psychiatrycznym w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza i jest członkiem zarządu Naukowej Sekcji Psychologii Sądowej w Polskim Towarzystwie Psychologii Klinicznej. W swojej pracy zajmuje się diagnostyką i opiniowaniem psychologicznym oraz udzielaniem konsultacji przy sporządzaniu profili psychologicznych, zwłaszcza dotyczących zabójstw na tle seksualnym. Prowadzi szkolenia z zakresu psychologii śledczej w Centrum Psychologii Kryminalnej i wykłada na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas pracy nad swoją książką badał seryjnych zabójców przebywających w ZK i szpitalach psychiatrycznych na terenie Polski.
dr Marta Jastrzębska – doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii oraz biegły sądowy Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Obecnie zatrudniona jako starszy psycholog działu penitencjarnego w Zakładzie Karnym nr 2 we Wrocławiu. Nauczyciel akademicki w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego i Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz nieetatowy pracownik Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu oraz w Poznaniu.
dr Andrzej Gawliński – doktor nauk prawnych, kryminalistyk i suicydolog. Prowadzi blog naukowy kryminalistyczny.pl. Założyciel i dyrektor Centrum Kryminalistyki i Medycyny Sądowej. Autor bestsellera suicydologicznego „Namowa lub pomoc w samobójstwie”. Zdobywca „Kryminalistycznego Nobla”. Powoływany na biegłego w sprawach dotyczących samobójstw. Oficjalny ekspert dokumentu „Tropami Zbrodni” stacji telewizyjnej CBS Reality. Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu kryminalistyki, kryminologii i medycyny sądowej. Adiunkt w Katedrze Kryminalistyki i Medycyny Sądowej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego i wiceprzewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.
mgr Paulina Pawlak – psycholog, po ukończeniu pięcioletnich studiów magisterskich Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Lumière w Lionie (Francja) na specjalizacji Zdrowia i Psychologii Klinicznej. Psychoterapeuta pracujący w nurcie poznawczo-behawioralnym, w trakcie certyfikacji. Poza gabinetem zajmuje się psychoedukacją, szkoleniami oraz popularyzacją nauki. Również filolog romański. Fascynatka zaburzeń psychicznych, psycholingwistyki i manipulacji.
Warsztaty
CSI po polsku. Wszystko czego jeszcze nie wiesz o kryminalistyce – dr Andrzej Gawliński
Na ile sprawcy zabójstw w Polsce przypominają słynnego Hannibala Lectera? Sherlock Holmes, agent Borewicz, komisarz Alex czy Ojciec Mateusz? Który śledczy ze srebrnego ekranu najbardziej odnalazłby się na prawdziwym miejscu zdarzenia? Dlaczego zbrodnia doskonała „doskonale” wygląda tylko w telewizzji? Celem spotkania jest konfrontacja najpowszechniejszych mitów związanych z kryminalistyką. Po tych warsztatach fani seriali i filmów typu CSI oraz powieści kryminalnych już nigdy nie spojrzą na zbrodnię tak samo…
Limit miejsc – wyczerpany.
Opiniowanie sądowe sprawców przestępstw seksualnych – mgr Agnieszka Juszczyk-Mirek
Praca w roli biegłego jest bardzo odpowiedzialna, a treść opinii sądowo-seksuologicznych ma ogromny wpływ na przyszłość osoby badanej. Współpraca specjalistów w zespołowym opiniowaniu sądowym daje możliwość opracowania wszechstronnej, wnikliwej i rzetelnej opinii oraz odpowiedzi na postawione przez organ sądowy pytania. Podczas warsztatu zostaną opisane etapy przeprowadzanych badań i konstruowania opinii, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca i roli psychologa seksuologa. W ramach warsztatu uczestnicy będą pracować na konkretnych studium przypadku oraz zapoznani zostaną z opiniami biegłych sądowych. Zostanie poruszona też tematyka badania sprawców przestępstw seksualnych w zespołowym opiniowaniu sądowym w sprawach karnych. Przedstawiony zostanie model współpracy interdyscyplinarnej specjalistów – psychologa, psychiatry i lekarza seksuologa – w zespołowym opiniowaniu sądowym w sprawach karnych.
Limit miejsc – wyczerpany.
Manipulacja – jak się przed tym bronić? Wybrane techniki w praktyce – mgr Paulina Pawlak
Podczas zajęć zostaną zaprezentowane wybrane techniki manipulacji, a także postaramy się odpowiedzieć na pytania: czym jest manipulacja, a czym jest wywieranie wpływu? Czym się różnią? Jak rozpoznawać manipulację w języku? Kto jest podatny na bycie ofiarą manipulacji? Jak zauważać i bronić się przed manipulacją? Uczestnicy warsztatu wezmą udział w dyskusji, burzy mózgów i grze symulacyjnej, a także rozważą studium przypadków i wykonają praktyczne ćwiczenia.
Limit miejsc – wyczerpany.
Organizatorzy
- Koło Naukowe „Synergia”
Partnerzy
- Uniwersytet SWPS
- Centrum Kryminalistyki i Medycyny Sądowej
- kryminalistyczny.pl
- Księgarnia Psyche
- „Charaktery” magazyn psychologiczny
- Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych ITAKA
- Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne
- Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Termin i miejsce
16–17 maja 2019 r.
Filia Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu
ul. Aleksandra Ostrowskiego 30b, 53-238 Wrocław
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kontakt
Maja Jakóbczyk
tel. 787 607 785
Klaudia Grzyb
tel. 697 122 666