Konferencja „Bliskie związki w kontekście rozwoju osobistego i wolności”
Konferencja
Bliskie związki w kontekście rozwoju osobistego i wolności
Uniwersytet SWPS Wydział Zamiejscowy w Katowicach.
Jedną z przyczyn rozwodów wsród młodych małżeństw jest przekonanie partnera lub partnerki, że związek, który wspólnie tworzą, wzajemnie ich osacza. Schemat klasycznych, sztywnych, ograniczających ról płciowych w bliskiej relacji przestał pasować do współczesnego świata i do zmieniających się warunków życia. Uniwersytet SWPS w Katowicach zaprasza na konferencję „Bliskie związki w kontekście rozwoju osobistego i wolności”. Czy psychologia dysponuje jakimiś rozwiązaniami dylematów, przed którymi stają pary w skomplikowanej współczesności, w czasach gwałtownych zmian cywilizacyjnych, odchodzenia starych paradygmatów i braku nowych wzorców? O tych problemach porozmawiamy podczas konferencji „Bliskie związki w kontekście rozwoju osobistego i wolności”.
O konferencji
Schemat tradycyjnych ról odchodzi w przeszłość zastępowany bardziej lub mniej skutecznie przez model partnerski. Redefinicja ról społecznych określana jako „nowy kontrakt płci” istotnie zmienia wzajemne relacje kobiet i mężczyzn, ich zadania życiowe i rodzinne. Wymaga elastyczności w rozłożeniu obowiązków, jak i uprawnień, stosownie do sytuacji i aktualnych możliwości.
Z kolei związki jednopłciowe nieobarczone ciężarem tradycyjnych oczekiwań, borykają się z problemem dezaprobaty społecznej i wynikających z niej barier dla funkcjonowania związku w szerszym otoczeniu społecznym. Spotkanie dwóch wolności jest trudne, szczególnie w sytuacji specyficznych warunków kulturowych, w jakich obecnie żyjemy. O tym za mało się mówi i proponowana konferencja powinna stać się początkiem szerszej dyskusji.
Panująca powszechnie ideologia indywidualistyczna nakazuje dbać o własne sukcesy, własne problemy, nie oglądając się na partnera. Wynika z tego przewaga biorę nad daję, charakterystyczna dla okresu dziecięcego, połączona z postawą „nie przeszkadzaj mi”, „nie zawracaj głowy, nie obchodzi mnie co czujesz”, „zawsze mogę zamienić cię na nowszy, lepszy model, bardziej odpowiedni na drodze do sukcesów”. Nie sprzyja to zaangażowaniu w związek polegającemu na docenianiu jego wartości i chęci trwania w nim na dobre i na złe. Romantyczny model miłości traktowany przez wielu młodych ludzi jako ten jedyny właściwy, na którym może opierać się prawdziwa bliska relacja, prowadzi często do tzw. cyklicznej monogamii. Czy psychologia dysponuje jakimiś rozwiązaniami dylematów, przed którymi stają pary w skomplikowanej współczesności, w czasach gwałtownych zmian cywilizacyjnych, odchodzenia starych paradygmatów i braku nowych. Tej refleksji poświęcone będzie spotkanie z wybitnymi ekspertkami i ekspertami specjalizującymi się w temacie bliskich związków, wśród których znajdą się m.in. Bogdanem de Barbaro, Katarzyna Popiołek, Ewa Wojdyłło-Osiatyńska.
Program
9.30 – rejestracja uczestników
10.00 – uroczyste rozpoczęcie konferencji
10.15-11.00 – Możliwości rozwoju osobistego w związku. Refleksje terapeuty
dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska
11.00-11.10 – dyskusja
11.10-11.55 – Partnerskie konstruowanie rodzinnej codzienności. Wyzwania i dylematy
dr hab. Joanna Ostrouch-Kamińska, prof. UWM
11.55-12.05 – dyskusja
12.05-12.50 – Konteksty wolności w relacjach seksualnych
dr n. med. Helena Zakliczyńska
12.50-13.00 – dyskusja
13.00-13.30 – przerwa lunchowa
13.30-14.15 – Wielkie kłamstewka i euforia. Wzory kulturowe współczesnych związków w serialach i kulturze popularnej
Joanna Malicka
14.15-14.25 – dyskusja
14.25-15.10 – Poszukując (chwiejnej) równowagi między miłością a wolnością...
prof. dr hab. Bogdan de Barbaro
15.10-15.20 – dyskusja
15.20-16.05 – Wsparcie środowiskowe jako paradygmat dobrostanu psychicznego w związkach nieheteronormatywnych
Andrzej Grochowski
16.05-16.15 – dyskusja i zakończenie konferencji
Opłaty
Opłata dla studentów i absolwentów Uniwersytet SWPS – 40 zł.
Opłata dla uczestników spoza Uniwersytetu SWPS – 80 zł.
Raiffeisen Bank Polska S.A.
- dla wpłat w PLN: 30 1750 1019 0000 0000 3625 3541
- dla wpłat w EUR: 20 1750 1019 0000 0000 2125 4223
Wybrani prelegenci
dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska
Doktor psychologii i terapeuta uzależnień. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie w Poznaniu oraz podyplomowe studium dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Wykształcenie psychologiczne zdobyła w Antioch University w Los Angeles, doktorat z psychologii zyskała na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Autorka książek m.in.: „Wybieram wolność, czyli rzecz o wyzwalaniu się z uzależnień”, „Zaproszenie do życia”, „Podnieś głowę: Buty szczęścia”, „Sekrety kobiet”, „My – rodzice dorosłych dzieci”, „W zgodzie ze sobą”, „Rak duszy”, „O alkoholizmie”, „Poprawka z matury”. Spopularyzowała w Polsce leczenie oparte na modelu Minnesota, bazującego na filozofii Anonimowych Alkoholików. Otrzymała wiele odznaczeń za osiągnięcia w dziedzinie terapii i profilaktyki uzależnień: Medal św. Jerzego przyznany przez „Tygodnik Powszechny”, odznaczenie Ministra Sprawiedliwości za pracę z uzależnionymi w więzieniach oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez Prezydenta RP.
prof. Bogdan de Barbaro
Psychiatra, psychoterapeuta. Kierownik Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum. Superwizor psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Członek Editorial Advisory Board pisma „Psychiatry. Interpersonal and Biological Processes”. Były przewodniczący Sekcji Naukowej Psychoterapii oraz Sekcji Naukowej Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Autor i współautor publikacji z zakresu psychoterapii, terapii schizofrenii i terapii rodzin.
dr hab. Joanna Ostrouch-Kamińska, prof. UWM
Pedagog społeczny i socjolog edukacji. Profesor uczelni, dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz kierownik Pracowni Badań nad Rodziną i Nierównościami Społecznymi. Jest członkiem Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, The World Educational Research Association (WERA) Council, oraz przewodniczącą European Society for Research on the Education of Adults (ESREA) Network on Gender and Adult Learning. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problemów nierówności społecznych i roli edukacji w ich konstruowaniu, a także zmian w funkcjonowaniu współczesnych rodzin i przemian w relacjach wewnątrzrodzinnych, zwłaszcza w rodzinach równoległych karier. Jej książka o partnerstwie w rodzinie pt. „Rodzina partnerska jako relacja współzależnych podmiotów. Studium socjopedagogiczne narracji rodziców przeciążonych rolami” (Kraków 2011: IMPULS) otrzymała Nagrodę Jury na 15. Targach Książki w Krakowie i została uznana za Najlepszą Książkę Psychologiczną 2011 Roku w kategorii „Relacje Społeczne”.
Joanna Malicka
Producentka filmowa. Po studiach filmoznawczych na Uniwersytecie Śląskim, wykładała historię kina, a następnie studiowała produkcję w PSFTviT w Łodzi oraz skończyła kurs producentów kreatywnych w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (2011). Uczestniczka licznych międzynarodowych kursów i warsztatów o tematyce filmowej, związana z festiwalem Nowe Horyzonty (od 2019 roku producentka Polish Days, największej imprezy branżowej w Polsce), wykładowca w katowickiej Szkole Filmowej, w Szkole Wajdy oraz w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Autorka tekstów o tematyce filmowej. W 2012 roku otrzymała nagrodę Gesellschaft zur Wahrnehmung von Film- und Fernsehrechten (GWFF) festiwalu w Cottbus dla najlepiej zapowiadającego się młodego producenta. Od 2012 roku jest trenerem pitchingu. .
Termin i miejsce
24 października 2019 r.
Uniwersytet SWPS Wydział Zamiejscowy w Katowicach
ul. Techników 9
40-326 Katowice
Kontakt
Anna Gruca
tel. kontaktowy: 785 200 133
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.