II Konferencja Psychologii Pozytywnej
II KONFERENCJA
Psychologii pozytywnej
Organizatorami konferencji są: skie Towarzystwo Psychologii Pozytywnej oraz Uniwersytet SWPS, Wydział Zamiejscowy w Poznaniu.
Formalnie psychologia pozytywna ma już 15-letnią historię – licząc od 2000 roku, w którym czasopismo „American Psychologist” opublikowało numer poświęcony temu nowemu nurtowi w psychologii, proklamując niejako jego istnienie w nauce. Dzisiaj warto chyba zadać sobie pytanie jak bardzo przez te 15 lat psychologia pozytywna się rozwinęła i czy ten rozwój jest harmonijny, czy też zdominowany przez jakieś obszary nauki lub praktyki.
konferencja
maj
12-14 2016
Poznań
Rozwój psychologii pozytywnej w Polsce
Dla organizatorów konferencji najważniejsza jest perspektywa rozwoju polskiej nauki i praktyki. Dlatego II Konferencja Psychologii Pozytywnej stawia sobie za cel dokonanie przeglądu przede wszystkim polskich dokonań naukowych i praktycznych w tym obszarze.
Adresaci konferencji
Adresatami konferencji jest zarówno społeczność akademicka (naukowcy i studenci), jak i praktycy pracujący w różnych obszarach i wykorzystujący w swojej pracy ideę psychologii pozytywnej.
Tematyka konferencji
Motto konferencji „Z wynikami badań naukowych w praktykę psychologii pozytywnej” powstało pod wpływem naszej troski o rzetelne prowadzenie praktyki w nurcie psychologii pozytywnej. Niestety doświadczenia ostatnich lat pokazują, że coraz bardziej popularne jest propagowania różnych pojęć czy metod działania pod szyldem psychologii pozytywnej pomimo tego, że nie mają z nią nic wspólnego. Coraz częściej zdarza się, że praktycy z różnych obszarów (zarówno psychologowie jak i osoby innych profesji) powołują się na psychologię pozytywną jako podstawę swoich działań, ale dosyć rzadko wskazują na konkretne teorie funkcjonujące w tym obszarze, a już niezwykle rzadko na wyniki badań wspierające ich działania praktyczne.
Dzięki stworzeniu okazji do spotkania się w jednym miejscu i czasie przedstawicieli nauki i praktyki chcemy inspirować naukowców do prowadzenia badań, które mogą przysłużyć się praktycznym rozwiązaniom, a praktyków do aplikowania wyników badań w swoje działania.
Proponujemy, aby główne pytania, na które będziemy wspólnie poszukiwać odpowiedzi brzmiały:
- Jak korzystać z wyników badań w działaniach praktycznych?
- Jakie mamy naukowe podstawy dla pozytywnych interwencji prowadzonych w Polsce?
Konferencja będzie miała formułę konferencji ogólnopolskiej z wykładowym językiem polskim. Jednak mamy przyjemność ogłosić, że wysłuchamy także wykładów gości zagranicznych. Będą to Amy Wrzesniewski z Yale University oraz Ryan Niemiec z VIA Institute on Charakter Cincinati.
Niestety doświadczenia ostatnich lat pokazują, że coraz bardziej popularne jest propagowania różnych pojęć czy metod działania pod szyldem psychologii pozytywnej pomimo tego, że nie mają z nią nic wspólnego.
Komitet naukowy
- Prof. dr hab. Helena Sęk
- Prof. dr hab. Ewa Trzebińska
- Dr hab. Anna Zalewska
- Prof. dr hab. Bogdan Wojciszke
- Dr Agnieszka Czerw
- Dr Marlena Kossakowska
- Dr Mariusz Zięba
Komitet organizacyjny
- Agnieszka Czerw – przewodnicząca komitetu
- Anna Borkowska
- Anna Braniecka
- Artur Brzeziński
- Elżbieta Kasprzak
- Marlena Kossakowska
- Anna Nowak
- Agnieszka Olchowska-Kotala
- Magdalena Słupek
- Agnieszka Zawadzka
- Mariusz Zięba
Program konferencji dostępny na stronie www.konferencja-psych-pozyt.pl
Lokalizacja
Uniwersytet SWPS, Wydział Zamiejscowy w Poznaniu
ul gen. T. Kutrzeby 10, 61-719 Poznań