Interkulturowy warsztat: Zmiana przez design. DESIGN AS PROTEST – co możeMY?
Zdarzenia ostatnich lat dostarczają wielu wyzwań, przed jakimi stoi ludzkość. Jak możemy się w nie angażować? Jak strategicznie działać na rzecz zrównoważonej przyszłości, by zwracać uwagę na problemy współczesnego świata? Odpowiedź brzmi: przez projektowanie. Spotkajmy się, by rozmawiać i projektować protest w duchu kultury naprawiania.
Razem z Katedrą Grafiki Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu zapraszamy na warsztaty do niemieckiego Oerlinghausen. Spotkanie będzie kontynuacją pięcioletniego cyklu „Change by design” organizowanego przez Instytut Migracji i Przesiedleń, Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Katedrę Grafiki Uniwersytetu SWPS. Ideą warsztatów jest praca ze zmiennością, niepewnością, złożonością i niejednoznacznością.
Na warsztaty można się zapisać do 4 lipca 2021 r.
Dlaczego warto?
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych projektowaniem kultury protestu i zrównoważonego społecznie świata na warsztaty do niemieckiego Oerlinghausen, gdzie będziemy się uczyć ze sobą, od siebie i o sobie. Podczas spotkania zadbamy o bezpieczeństwo sanitarne, a jeżeli stan pandemii nie pozwoli przeprowadzić nam warsztatu w podanym terminie, zaproponujemy alternatywny.
O warsztacie
W ostatnich latach ciągle doświadczamy zmian na poziomie indywidualnym (równowaga między życiem prywatnym a zawodowym), społecznym (polaryzacja społeczeństwa, populizm, rosnące napięcie między demokracją a kapitalizmem) czy globalnym (konflikty międzynarodowe, zmiany klimatyczne). Trudno pozostać biernym i obojętnym. Co więc możemy zrobić? Wyjście na ulice to tylko jedna z wielu możliwości okazywania społecznego zaangażowania. Spotkajmy się, by rozmawiać i zaprojektować protest w duchu kultury naprawiania. Ideą warsztatu jest praca z aktualnością dyktowaną przez świat VUCA – charakteryzującym się dużą zmiennością (Volatility), niepewnością (Uncertainty), złożonością (Complexity) oraz niejednoznacznością (Ambiguity).
Podstawowe korzyści, jakie wyniesiesz z warsztatu:
- szersza perspektywa systemowa na społeczeństwo i zachodzące w nim procesy, poparta refleksją i empatią,
- kompetencja rozwiązywania złożonych problemów społecznych za pomocą najnowszych metod i narzędzi projektowych,
- umiejętność pracy zespołowej w interkulturowych, interdyscyplinarnych zespołach,
- zaawansowany koncept/prototyp aktywności związanej z protestem.
Jak będziemy pracować?
Jako ramę projektową proponujemy design sprint, format uwzględniający dynamikę grupową i efektywność pracy w fazach:
- budowania wglądu (understand),
- ideacji/konceptualizacji (ideate),
- analizy krytycznej i wyboru (decide),
- prototypowania (prototype),
- ewaluacji,
- testowania (test).
Do warsztatu warto się przygotować na podstawie polecanych przez nas materiałów, dostępnych tutaj i tutaj, a także przeprowadzając desk research dotyczący protestów.
Dla kogo?
Zapraszamy do udziału osoby zainteresowane projektowaniem kultury protestu i zrównoważonego społecznie świata, aktywistów/-tki multiplikatorów/-ki, studentów/-tki (różnych dyscyplin i kierunków), które:
- nie ukończyły 27 lat (warunek programowy),
- zamieszkują na terenie Polski lub Niemiec (warunek programowy),
- są zmotywowane do pracy warsztatowej w interkulturowym i interdyscyplinarnym zespole w przynajmniej dwóch z naszych trzech języków roboczych: angielskim, niemieckim i polskim.
Zapisy
Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy. Ostateczny termin zgłoszeń mija 4 lipca 2021 r.
Koszt: 80 euro, w tym: pobyt, nocleg, wyżywienie i materiały. Możliwe jest dofinansowanie kosztów podróży w kwocie ok. 350 zł dla strony polskiej (po zakończeniu projektu i rozliczeniu poniesionych kosztów).
Prowadzenie
- dr Dorota Płuchowska – trener komunikacji interkulturowej, wykładowca w Katedrze Grafiki Uniwersytetu SWPS
- dr Mariusz Wszołek – projektant i wykładowca w Katedrze Grafiki Uniwersytetu SWPS
- dr Krzysztof Moszczyński – projektant i wykładowca w Katedrze Grafiki Uniwersytetu SWPS
- dr Thomas Lewe – projektant i wykładowca w Volda University College
- Martyna Mrozek – projektantka i wykładowczyni w Katedrze Grafiki Uniwersytetu SWPS
- Maria Chojnacka – studentka na kierunku Grafika Uniwersytetu SWPS
- Martyna Gach – studentka na kierunku Grafika Uniwersytetu SWPS
Data i miejsce
12–18.07.2021 r.
Villa Welchen, Am Lehmstich 15, Oerlinghausen (villawelschen.de)
Partnerzy
Kontakt
Sprawy merytoryczne:
dr Dorota Płuchowska, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sprawy organizacyjne:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.