Zaburzenia odżywiania. Epidemia współczesności – drugie spotkanie z cyklu „Bez Tabu. Dyskusje bardzo otwarte”
Podczas drugiego spotkania z cyklu „Bez Tabu. Dyskusje bardzo otwarte” będziemy rozmawiać o akceptacji siebie i swojego ciała. Zajmiemy się problemem anoreksji, bulimii i stosowania środków przeczyszczających w celu dostosowania swojego wizerunku do dzisiejszych standardów. Pochylimy się nad poczuciem własnej wartości, które decyduje o tym, jak siebie postrzegamy. Spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, jak sobie poradzić z zaburzeniami odżywiania i normalnie żyć.
Czy artyści występujący na scenie, w szczególności tancerze, są bardziej narażeni na problemy z kształtowaniem własnego wizerunku, m.in. przez przesadne odchudzanie? Jak sterować emocjami i czy warto je „zajadać”? Czy głodówka może być przyjemna oraz jakie konsekwencje zdrowotne ponoszą osoby z zaburzeniami odżywiania? Jakie problemy w łóżku (abstynencja seksualna lub zbyt duże libido) wynikają z problemów z odżywianiem? Opowie nam o tym tancerka i choreografka Joanna Czajkowska. Spotkanie poprowadzi filozof i etyk Agnieszka Ossowska, przy wsparciu Małgorzaty Osowieckiej, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
Projekt objęty jest patronatem Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS.
Limit miejsc jest ograniczony. Obowiązują zapisy pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Cykl spotkań „Bez Tabu. Dyskusje bardzo otwarte” – dlaczego warto
Spotkania mają pomóc nam otworzyć się na trudne sprawy, nazwać otaczające nas problemy, przekonać się, że nie ma tematów tabu, a także pokazać nowe sposoby patrzenia na świat. Organizowane wydarzenia są próbą odstygmatyzowania dzisiejszego człowieka, a w szczególności artysty. Pokazujemy, że można dobrze żyć bez nadużywania alkoholu, seksu, narkotyków, w tolerancji do innych ludzi, wyznań, narodowości czy mniejszości społecznych. Chcemy odstygmatyzować problemy natury psychicznej i pokazać, że każdy się z nimi mierzy, a depresja jest chorobą współczesnego świata. Zwracamy uwagę na toksyczne relacje, w których tkwi wielu z nas.
Gośćmi spotkań są artyści wyznaczający nowe trendy społeczne oraz psycholodzy z Uniwersytetu SWPS, którzy wzbogacą rozmowy o merytoryczne komentarze. Nasze rozważania są więc ważne również z naukowego punktu widzenia.
Już teraz zapraszamy na kolejne spotkania cyklu:
- 25 listopada: „Rodziny patchworkowe. Jak się w nich odnaleźć i nie pogubić” – gość: Tymon Tymański
- 16 grudnia: „Toksyczne związki. Jak się w nie wplątujemy i jak się z nich wyplątać” – gość: Natalia Fiedorczuk
Gość
Joanna Czajkowska – choreograf, tancerka, pedagog tańca, animator kultury, producent wydarzeń teatralnych, członek Sekcji Tańca i Baletu ZASP, absolwentka Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Doktorantka na Wydziale Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie w roku akademickim 2018/2019 wykładała reżyserię, dramaturgię i inscenizację spektakli tańca. Jest laureatką licznych stypendiów, wyróżnień i nagród, z czego najważniejsze to: brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w grudniu 2018 roku), odznaka honorowa „Zasłużona dla kultury polskiej” przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), najważniejsza nagroda miasta Sopotu – Sopocka Muza (2015), Stypendium dla Twórców Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017) i wiele innych.
Prowadzące
Agnieszka Ossowska – filozof, etyk. Pracę magisterską pisała pod kierunkiem prof. Magdaleny Środy na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Przez rok studiowała filozofię na Uniwersytecie Londyńskim. Pomagała w prowadzeniu wydarzeń organizowanych przez Fundację Kultury Informacyjnej, a w latach 2017–2018 współorganizowała cotygodniowe spotkania SexEd w Gdyni w Ubogiej Krewnej i w Moherze, a w 2020 r. zorganizowała cykl spotkań pt. „Dyskusje Bardzo Otwarte” w klubie 3 siostry w Sopocie. W 2021 r. otrzymała dwa stypendia kulturalne z Urzędu Miasta Sopot.
Małgorzata Osowiecka – psycholog, wykładowca na Uniwersytecie SWPS w Sopocie, doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS. Zrealizowała grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Uniwersytet Młodych Wynalazców „Dynamika emocji w procesie twórczym”, jest kierowniczką grantu „Preludium” Narodowego Centrum Nauki na temat odbioru poezji. Prowadzi ćwiczenia i konwersatoria z psychologii poznawczej, emocji i motywacji, diagnozy twórczości, a także treningi twórczości i kreatywnego pisania.
Termin i miejsce
28 października 2021 r., godz. 18.30
Klub SPATiF, ul. Bohaterów Monte Casino 54, Sopot
Kontakt
Agnieszka Ossowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Organizatorzy i partnerzy
- Agnieszka Ossowska
- OH!STONE & SOXO
- SPATiF
- Projekt realizowany z udziałem finansowym Gminy Miasta Sopotu.