Przyjazne miastoWsparcie samodzielności osób z dysfunkcją wzroku w zakresie wykorzystania sieci połączeń komunikacji miejskiej w Łodzi, z uwzględnieniem aplikacji dotyczącej informacji lokalizacyjnych oraz zabytków architektury miejscowej
Wspólny projekt realizowany przez Uniwersytet SWPS oraz Uniwersytet Łódzki ma na celu wsparcie samodzielności osób z dysfunkcjami wzroku. Aplikacja mobilna, która będzie zwieńczeniem projektu, ułatwi poruszanie się po centrum Łodzi: poinformuje głosowo o odległościach od przystanków i przejść dla pieszych, a także pomoże zlokalizować najważniejsze obiekty kulturalne. Z ramienia Uniwersytetu SWPS projektem pokieruje dr Krzysztof Krejtz, natomiast z ramienia Uniwersytetu Łódzkiego – prof. Aneta Pawłowska.
Założenia projektu
Niniejszy projekt wspomoże proces przemieszczania się osób z dysfunkcją wzroku po centrum Łodzi. Jego realizacja da efekt większej inkluzji społecznej i wpłynie pozytywnie na jakość życia osób z niepełnosprawnością wzroku, co zgodne jest z Ustawą o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Ustawą z dnia 19 lipca 2019 r.). Jednym z głównych założeń projektu „Przyjazne miasto” będzie możliwość jego szerokiej implementacji zarówno w mieście Łódź, jak i w całej aglomeracji łódzkiej, a docelowo także w innych miastach.
Numer projektu: Rzeczy są dla ludzi/0106/2020-00 – konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Konkurs „Rzeczy są dla ludzi” jest zadaniem zleconym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, finansowanym ze środków dotacji celowej.
Metodologia badań i sposób wdrożenia
Z systemu zaprojektowanego przez zespół z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu SWPS będzie można korzystać za pomocą ogólnodostępnej, bezpłatnej aplikacji na smartfony dla systemów operacyjnych IOS oraz Android.
Dzięki wykorzystaniu technologii Bluetooth Low Energy, pomysłodawcy projektu zlecą montaż bezprzewodowej sieci znaczników elektronicznych na przystankach komunikacji miejskiej. Niewielkie, praktycznie bezobsługowe znaczniki bateryjne skomunikują się ze smartfonami i smartwatchami osób niewidzących i niedowidzących przy pomocy aplikacji. Emitowany ze znaczników sygnał umożliwi osobom z dysfunkcją wzroku znalezienie przystanków. Użytkownicy aplikacji poprzez smartfony i smartwatche uzyskają wiadomości głosowe dotyczące m.in. tego, w jakiej odległości i w jakim kierunku znajdują się przejścia dla pieszych. Przy okazji stworzona zostanie audiodeskrypcja dla najciekawszych obiektów kulturalnych w centrum miasta.
Aby opisy były precyzyjne, zostaną one poprzedzone badaniami okulograficznymi przestrzeni Łodzi wśród osób widzących. Wszystkie etapy projektu będą ewaluowane przez osoby z dysfunkcją wzroku.
Interfejs oraz treści merytoryczne aplikacji zostaną stworzone w językach: polskimm, angielskim, ukraińskim oraz hiszpańskim.
Zespół
Użyteczność wyników
- Realizacja projektu da efekt większej inkluzji społecznej i wpłynie pozytywnie na jakość życia osób z niepełnosprawnością wzroku;
- Z projektu będą mogli korzystać turyści i pracownicy sezonowi (różne wersje językowe);
- Projekt będzie implementowany w mieście we współpracy z Zarządem Dróg i Transportu w Łodzi;
- W myśl zasad projektowania uniwersalnego system zostanie włączony do miejskiej informacji turystycznej.