Zaskarżalność uzasadnień orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych jako realizacja prawa do sądu
Naukowiec z Instytutu Prawa Uniwersytetu SWPS, Aleksander Hyżorek, zbada, czy w aktualnie obowiązującym stanie prawnym istnieje możliwość skutecznego i efektywnego zaskarżenia uzasadnienia orzeczenia wojewódzkiego sądu administracyjnego. W przypadku, gdyby okazało się, że system nie przewiduje takiej możliwości, kierownik niniejszego projektu podejmie się również opracowania stosownego rozwiązania.
Projekt nr PN/01/0271/2022, konkurs „Perły Nauki”
O projekcie
Celem projektu jest dokonanie wszechstronnej analizy i próby oceny aktualnie obowiązującego stanu prawnego, odnoszącego się do możliwości zaskarżenia uzasadnienia wyroku bądź postanowienia kończącego postępowanie w sprawie, wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny.
Tematyka przyznanego grantu jest kontynuacją badań, które prowadziłem jeszcze jako student naszego uniwersytetu, odnoszących się m.in. do instytucji prawa do sądu oraz procedury sądowoadministracyjnej. Jestem niezwykle zaszczycony, że znalazłem się w gronie laureatów pierwszej edycji ministerialnego konkursu „Perły Nauki”, który stał się następcą prestiżowego „Diamentowego Grantu”. Zaplanowałem wiele analiz prawnych poszczególnych wątków wchodzących w zakres tematyczny projektu. Planuję również kilka wizyt zagranicznych oraz wystąpień na konferencjach. Możliwość realizacji tego grantu z pewnością przyspieszy mój rozwój naukowy. Jego tematyka jest również bardzo bliska zagadnieniom, które poruszam w przygotowywanej rozprawie doktorskiej.
Metodologia
Planowane badania będą w pierwszej kolejności koncentrować się na podjęciu prób ustalenia zakresu przedmiotowego i podmiotowego podstawowej zasady demokratycznego państwa prawnego, jaką jest zasada prawa do sądu. Poczynione ustalenia o charakterze teoretycznoprawnym będą stanowiły punkt wyjścia do analiz związanych z określeniem minimalnego standardu ochrony dla strony postępowania sądowoadministracyjnego.
W projekcie podjęte zostaną ustalenia, czy strony postępowania sądowoadministracyjnego podejmują próby zaskarżenia samego uzasadnienia orzeczenia oraz celu, jaki ma zostać osiągnięty przez powyższe działanie. W tym zakresie konieczna będzie analiza roli uzasadnienia orzeczenia sądowoadministracyjnego w sprawach, w których m.in. zapadło orzeczenie o charakterze kasatoryjnym, a sąd udzielił w nim wskazań co do dalszego prowadzenia postępowania administracyjnego, a także kiedy organ albo uczestnik postępowania pomimo korzystnego rozstrzygnięcia (oddalającego albo uwzględniającego skargę) nie zgadzają się z częścią (nawet określonym fragmentem) uzasadnienia. Podjęta zostanie również próba ustalenia, czy w obowiązującym stanie prawnym istnieje skuteczny sposób zakwestionowania poglądów zawartych w uzasadnieniu orzeczenia wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Zespół badawczy
Użyteczność wyników
Efektem finalnym niniejszego projektu będzie próba udzielenia wyczerpującej odpowiedzi na pytanie, czy w aktualnie obowiązującym stanie prawnym istnieje możliwość skutecznego i efektywnego zaskarżenia uzasadnienia orzeczenia wojewódzkiego sądu administracyjnego, a tym samym zakwestionowania niekorzystnych dla strony poglądów w nim zawartych. Przy negatywnej odpowiedzi na powyższe zagadnienie sformułowane zostaną postulaty de lege ferenda dotyczące zaskarżalności uzasadnień orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych i ważkości tego zagadnienia dla stron postępowania sądowoadministracyjnego. W takim przypadku opracowana zostanie również możliwa procedura wprowadzenia do postępowania sądowoadministracyjnego takiego rozwiązania, które wprost umożliwiałoby stronie postępowania zaskarżenie uzasadnienia orzeczenia wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny.