Przyszłość Ukrainy– młodzi, migracje i powojenna odbudowa
Międzynarodowy zespół bada, jakiego rodzaju pomocy instytucjonalnej potrzebują uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy. Stosując podejście partycypacyjne i pracując z młodymi Ukraińcami i Ukrainkami przebywającymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Polsce, badacze starają się zrozumieć, czy i w jakim zakresie środki państwowe odpowiadają na ich potrzeby. Z ramienia Uniwersytetu SWPS projektem kieruje dr Anzhela Popyk. Projekt realizowany jest przez spółkę celową SWPS Innowacje.
Konkurs/grant: QR Policy Support Fund
O projekcie
Oto główne cele, które zamierza osiągnąć zespół badawczy:
- Zbadanie infrastruktury migracyjnej poprzez poznanie doświadczeń młodych Ukraińców (współtworzenie aktualnych strategii radzenia sobie i roli sieci społecznościowych; zbadanie możliwości i planów w zakresie mobilności – czy badani uchodźcy zamierzają wrócić do Ukrainy?; przeanalizowanie, czy polityka edukacyjna, społeczna i migracyjna jest szeroko dostępna oraz jak młodzi ludzie na nią reagują),
- Zbadanie nadziei, planów i wizji przyszłości Ukrainy wśród młodych migrantów (Jak doświadczenia sprzed 2022 r. i tocząca się wojna wpływają na wyobrażenia dotyczące rozwoju społecznego, gospodarczego i politycznego kraju?; Jak dotychczasowe doświadczenia wpływają na wizje pożądanych wektorów politycznych i społecznych Ukrainy?),
- Udział naukowców w szkoleniu w ramach programu badań praktyków (CPRP).
Zaangażowanie społeczne, wpływ polityki i zmiany społeczne poprzez zapewnienie głosu wysiedlonym młodym Ukraińcom mają kluczowe znaczenie dla tego projektu i zostaną osiągnięte dzięki regularnej współpracy ze społecznościami oraz zainteresowanymi stronami.
Metodologia
Badacze opierają się na metodach jakościowych. Przeperowadzają wywiady indywidualne i grup fokusowych z udziałem młodych ukraińskich migrantów przebywających w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Naukowcy biorą również udział w szkoleniu The Community Practitioner Research Programme (CPRP).
Zespół badawczy
Liderem konsorcjum badawczego jest University of Birmingham. Przeczytaj więcej o projekcie na stronie lidera
Projekt realizowany jest przez spółkę celową SWPS Innowacje.
Użyteczność wyników
Po zakończeniu badań zespół opracował raport zawierający rekomendacje dla różnych interesariuszy, którzy zajmują się problemami młodych dorosłych z Ukrainy przebywających w trzech krajach.
Pobierz raport (w języku angielskim)
Kontakt z kierowniczką projektu
dr Anzhela Popyk – przejdź do biogramu