„Wariacje bez powtórzeń” – wyjątkowa książka stworzona od podstaw przez studentów Grafiki
Jedenastu autorów, dwadzieścia jeden tekstów, jeden redaktor, mnóstwo radości ze wspólnej pracy – tak najzwięźlej opisać można projekt z obszaru creative writing autorstwa studentów Grafiki Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Efektem dodatkowych zajęć kreatywnych, w których wzięli udział jest ich wspólna książka „Wariacje bez powtórzeń”, która ukazała się właśnie nakładem krakowskiego wydawnictwa Libron.
Książka stworzona od podstaw
Z inicjatywy grupy studentów kierunku Grafika wrocławskiego Uniwersytetu SWPS w semestrze letnim 2021 r. zorganizowane zostały pozaprogramowe spotkania kreatywne, podczas których kilkunastu ich uczestników tworzyło teksty literackie, kreowało światy przeżyć bohaterów, poznawało i szlifowało warsztat opowiadania inspirujących i wciągających fabuł. Efektem tych spotkań jest wyjątkowa książka: zbiór opowiadań, które z powodzeniem przechodzą test czytelniczy i zdobywają akceptację odbiorców.
– Najcenniejsza w tym przedsięwzięciu wydaje mi się wytrwałość uczestników. To były przecież zajęcia dodatkowe, poszerzające o zupełnie nowe kompetencje te umiejętności, które zwykle przypisuje się profesji projektowania graficznego – mówi prof. Igor Borkowski, promotor inicjatywy i redaktor zbioru opowiadań. – Bardzo istotne jest też kompleksowe podejście do realizacji projektu. Nie tylko napisaliśmy i zredagowaliśmy teksty, po naszej stronie było również przygotowanie projektu okładki, skład i łamanie, by wydawnictwo dostało już gotowe do druku materiały.
W „Wariacjach bez powtórzeń” znajdziemy rozwiązania zagadek kryminalnych, opowiadania bawiące się rekwizytami, próbki narracji w stylu noir. Książkę opublikowało krakowskie wydawnictwo Libron.
Grafika we Wrocławiu – studia dla kreatywnych
Współcześnie rola projektanta graficznego to nie tylko kolorowanie rzeczywistości, lecz przede wszystkim sprawne opowiadanie o rzeczywistości. Wiemy o tym na naszych studiach, na których proponujemy kompleksowe podejście do projektowania – to unikatowe połączenie wiedzy z zakresu projektowania graficznego, komunikacji społecznej, psychologii i psychofizjologii widzenia.
Uczymy projektowania graficznego rozumianego jako efektywnie funkcjonujący komunikat w kontekście społecznym. Zapoznajemy studentów z uwarunkowaniami, historią i aktualnym zastosowaniem designu oraz wypracowujemy szeroką perspektywę postrzegania projektowania graficznego jako procesu, w którym istotne jest zrozumienie problemu i znalezienie kreatywnego rozwiązania.
Przeczytaj więcej o kierunku Grafika
prof. Igor Borkowski – profesor nadzwyczajny nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, dziennikarz, redaktor wydawnictw medialnych, publicystycznych i naukowych. Autor licznych aurtykułów naukowych, rozdziałów w monografiach oraz książek. Jego zainteresowania naukowe dotyczą: języka propagandy i perswazji językowej, skuteczności w komunikowaniu, wpływu społecznego, współczesnego polskiego reportażu dziennikarskiego, tanatologii, antropologii komunikacji i edukacji medialnej. W kadencji 2020–2023 członek Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z twórczego pisania, kultury języka, warsztaty copyrightera i pisania dla mediów, seminaria dyplomowe czy storytelling.