Zgubne skutki perfekcjonizmu w relacji rodzic – dziecko
Czy narzucanie dzieciom zbyt wygórowanych standardów i wymaganie od nich perfekcjonizmu może mieć negatywne konsekwencje także dla rodziców? Okazuje się, że tak. Analizą problemu zajęła się międzynarodowa grupa naukowców, a wśród nich – psychologowie z Uniwersytetu SWPS, dr Dorota Szczygieł i dr Konrad Piotrowski.
#perfekcjonizm #wypalenie rodzicielskie #relacja rodzic – dziecko
Co badaliśmy?
- Sprawdzaliśmy czy rodzice windujący przesadnie poprzeczkę swoim dzieciom szkodzą także sobie, narażając się na większe ryzyko wypalenia rodzicielskiego, związanego z poczuciem niespełnienia i rozczarowaniem.
W jaki sposób?
- W badaniu wzięło udział 325 polskich rodziców (w tym 78,8% matek), mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym z co najmniej jednym dzieckiem w wieku od 3 do 19 lat.
Wnioski z pracy badawczej
- Rodzice, którzy uważają, że dzieci nie spełniają pokładanych w nich oczekiwań (a to potraktowano jako kluczowy wymiar perfekcjonizmu), narażają się tym samym na ryzyko wypalenia rodzicielskiego. Badanie pokazało jednak także, że inteligencja emocjonalna rodziców łagodziła zazwyczaj negatywne skutki dążenia do perfekcji.