Nowe podejście do metody Design Thinking
Design Thinking (DT) zyskało popularność jako metoda rozwiązywania problemów i generowania pomysłów w kreatywnych zespołach. Jednakże pomimo ogromnego zainteresowania DT nadal mało jest naukowo potwierdzonych dowodów na skuteczność tego narzędzia. Zespół naukowców, którego członkinią była dr Karolina Dukała z Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS, opracował nową, opartą na badaniach empirycznych, metodę Design Thinking.
#jedność grupy #efektywność grupy #design thinking #kreatywna praca w zespole #DTM
Co badaliśmy?
- Postawiliśmy sobie za cel stworzenie metodologii Design Thinking opartej na badaniach empirycznych i przetestowanie jej skuteczności w zespołach.
W jaki sposób?
Proces tworzenia metody DTMethod odbywał się w następujących etapach:
- Przegląd literatury,
- Opis DTMethod,,
- Weryfikacja koncepcji,
- Praktyczne testowanie DTMethod.
Dlaczego to badanie jest ważne?
- Gdyż stworzyliśmy narzędzie Design Thinking (DTMethod), które okazało się efektywne generowaniu pomysłów i rozwiązań w zdalnej pracy zespołowej. DTMethod można stosować do rozwiązywania różnorakich problemów, na przykład do tworzenia nowych produktów, usług czy procesów. Narzędzie to nie wymaga wcześniejszego doświadczenia w korzystaniu z Design Thinking, jednak praca zespołu generującego rozwiązania powinna być facylitowa przez osobę przeszkoloną w metodzie Design Thinking.
Głównym atutem DTMethod jest prosta struktura. Jest to zgodne z najnowszą literaturą empiryczną wskazującą, że złożone i/lub niedostatecznie zdefiniowane zagadnienia wymagają jasno zdefiniowanego paradygmatu postępowania. Spójna metodologia stosowania DT, obejmująca podstawowe zasady, role uczestników, narzędzia, koszty i wstępny harmonogram działań pomoże organizacjom wdrożyć Design Thinking jako profesjonalne i narzędzie. Co więcej, dzięki usystematyzowanemu i powtarzalnemu procesowi stosowania Design Thinking więcej organizacji będzie mogło wdrożyć to narzędzie do swojej praktyki. DYTMethod oferuje zunifikowaną i sprawdzoną strukturę, która może być stosowana zarówno do praktycznych projektów jak i w badaniach naukowych.