Prof. dr hab.
Klaus Bachmann
Instytut Nauk Społecznych
Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
profesor w Katedrze Studiów Społecznych
Dla mediów
Profil naukowy
Politolog, historyk. Specjalizuje się w problematyce z zakresu integracji europejskiej, sprawiedliwości w czasach transformacji (lustracja, rozliczenie przeszłości, międzynarodowe trybunały karne, komisje prawdy i pojednania), historii najnowszej Europy Środkowo-Wschodniej, a także ruchów totalitarnych.
Pracował w 1988 r. i 2001 r. jako korespondent mediów zagranicznych w Polsce, na Białorusi, na Ukrainie i na Litwie, a w latach 2001–2004 w Brukseli. Publikuje w „Gazecie Wyborczej”, tygodniku „Polityka” i miesięczniku „Odra”.
Jest autorem książek o integracji europejskiej i najnowszej historii Europy, w szczególności o zagadnieniach sprawiedliwości tranzycyjnej (ang. transitional justice) i Międzynarodowego Prawa Karnego. Autor książek: „Kiedy związane ręce zapewniają przewagę” (2013), „Der Bruch. Ursachen und Konsequenzen des Umsturzes der Verfassungsordnung Polens 2015–2016, vol. 6” (2016), „Vergeltung, Strafe, Amnestie, vol. Studies in Political Transition 1” (2011). Współautor pozycji: „The UN International Criminal Tribunals. Transition without justice?” (2015), „When Justice Meets Politics. Independence and Autonomy of Ad Hoc International Criminal Tribunals” (2013).
Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z integracji europejskiej, historii najnowszej, biznesu międzynarodowego i sprawiedliwości tranzycyjnej.
Dla mediów
Powiązane materiały na stronie uczelni
- Centra i laboratoria
- Informacja prasowa
- Konferencje
- Nagrody i wyróżnienia
- Projekty naukowe
- Dorobek niemieckiej i polskiej antropologii wobec Rwandy
- Historia Rwandy
- Intencjonalizm lub funkcjonalizm – dynamika polityki eksterminacyjnej Niemieckiej Rzeszy wobec Herero
- Międzynarodowe Trybunały Karne jako aktorzy zmian wewnętrznych
- Międzynarodowe Trybunały Karne w perspektywie porównawczej
- Transnacjonalizm i kolonializm. Wspólnoty osadnicze w Afryce południowej między narodowym socjalizmem i apartheidem
- Wykłady i spotkania