
dr
Katarzyna B. Wojtkiewicz
Instytut Nauk Społecznych
Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci
Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych w Warszawie
kierownik Katedry Zarządzania
Dla mediów
Profil naukowy
Menedżer, prawnik, ekonomista. Tytuł doktora w dziedzinie Zarządzanie (Information Technology) obroniła na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada też dyplom Otto-Friedrich-Universität Bamberg (Wirtschaftsinformatik).
Tematem jej badań jest „Paradygmat Quality of Life (Jakości życia) w kształtowaniu strategii rozwojowych instytucji publicznych i organizacji gospodarczych w dobie dygitalizacji”. Analizuje działania przedsiębiorstw prywatnych, instytucji publicznych, rynków i grup społecznych by stwierdzić, jak cele związane z zapewnianiem jakości życia, przekładają się na procesy decyzyjne, w szczególności w aspektach cyfrowych działania organizacji.
Jest zaangażowana w prace Rady Regulatorów Rynku „Legal Entity Identifier” (światowa inicjatywa zapoczątkowana przez państwa G-20). Członek Rady Programowej projektu (H2020) „Eurhisfirm (A Comprehensive Data Infrastructure for Well-Informed Policymaking)”. Swoje kompetencje prawnicze wykorzystywała w procesach legislacyjnych związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej, kształtujących rynek kapitałowy w Polsce (transpozycja dyrektyw: UCITS, MIFID, Prospectus, Conglomerates). Opracowywała wytyczne dla europejskiego sektora ubezpieczeniowego i emerytalnego w zakresie identyfikacji podmiotów gospodarczych (Legal Entity Identifier (LEI) Guidelines). Wdrażała również regulacje Unii Europejskiej, w tym akty ustanawiające agencje unijne zajmujące się kontrolą sektora finansowego.
Kieruje projektem „Identyfikacja psychologicznych i społecznych potrzeb młodzieży uczęszczającej do szkół średnich, która wykazuje duże aspiracje edukacyjne i zawodowe oraz analiza wpływu jaki organizacja wywiera na dobrostan grupy badanej” (grant INS, 2019-2020). Jest również jednym z badaczy w zespole badającym „Kluczowe czynniki determinujące osiągnięcie celów strategicznych przez muzea i miejsca pamięci”.
Nominowana do prestiżowej nagrody 2017 German Enterprise Awards, przyznawanej przez „Worldwide Business Review”, za osiągnięcia w definiowaniu architektury biznesowej i wdrożeniach w obszarze (Data) Governance w agencji unijnej we Frankfurcie nad Menem nadzorującej rynek ubezpieczeniowy i emerytalny w Europie. Autorka i redaktorka wielu publikacji z dziedziny zarządzania, administracji publicznej i prawa, m.in.: monografii „Inteligentny biznes. Zarządzanie firmą w dobie dygitalizacji” (2019, 2020).
Na Uniwersytecie SWPS pełni funkcję kierownika Katedry Zarządzania, przewodniczy Komisji ds. programowych kierunków Zarządzanie i przywództwo, jest koordynatorką studiów magisterskich na kierunku Zarządzanie i przywództwo oraz pełnomocnikiem Dziekana Wydziału Nauk Społecznych ds. praktyk zawodowych.
Główne obszary jej naukowej działalności to:
- Prawo konstytucyjne
- Ochrona praw człowieka
- Polityka społeczna
Dla mediów
Powiązane materiały na stronie uczelni
- Centra i laboratoria
- Informacja prasowa
- Konferencje
- Nowości wydawnicze
- Strefa Zarządzania