International Leadership and Management: Emerging, Contemporary, and Unorthodox Perspectives
Pojęcia „przywództwo” i „zarządzanie” przez lata były definiowane na wiele różnych sposobów. Być może właśnie mnogość tych definicji przyczyniła się do powstania „dżungli teorii” opisanej przez Harolda Koontza już w 1961 r. Książka International Leadership and Management: Emerging, Contemporary, and Unorthodox Perspectives (Międzynarodowe przywództwo i zarządzanie: najnowsze, współczesne i niekonwencjonalne perspektywy badawcze), której współautorami są naukowcy z Uniwersytetu SWPS, jest głosem w dyskusji nad uściśleniem tych zagadnień oraz próbą analizy nowych sposobów myślenia o strategii i życiu organizacyjnym.
Nowe spojrzenie na przywództwo i zarządzanie
Autorzy publikacji International Leadership and Management, prof. Adam Szpaderski, dr Wojciech Karczewski i dr Katarzyna B. Wojtkiewicz z Wydziału Nauk Społecznych w Warszawie Uniwersytetu SWPS oraz dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i prof. Christopher P. Neck z Uniwersytetu Stanu Arizona omawiają nowatorskie koncepcyjne i empiryczne rozwiązania w obszarze przywództwa i zarządzania oraz proponują nowe punkty widzenia na te dziedziny. Postulują włączenie do rozważań międzynarodowego postrzegania kwestii przywództwa, pamięci i odpowiedzialności, paradygmatów, teorii, modeli i narzędzi, stylów i atrybutów, pracy zespołowej, różnorodności, a także wyzwań strategicznych na poziomie krajowym.
Książka International Leadership and Management: Emerging, Contemporary, and Unorthodox Perspectives zawiera dokładnie to, co obiecuje tytuł. Jest oparta na teorii i badaniach akademickich, ale jednocześnie wychodzi poza tradycyjne perspektywy organizacyjne poszerzając aktualne granice myślenia o przywództwie i zarządzaniu w sposób, który może przyczynić się do lepszego zrozumienia tych pojęć. Warto, by po tę pozycję sięgnęli akademicy, studenci i praktycy poszukujący świeżego spojrzenia na ten temat.
Lektura obowiązkowa z dziedziny zarządzania
Książka koncentruje się na sześciu obszarach tematycznych, kluczowych dla problematyki międzynarodowego przywództwa i zarządzania:
- Przywództwo, pamięć i odpowiedzialność – zarządzanie w służbie edukacji przyszłych pokoleń
- W kierunku nowych paradygmatów kształtowania strategii przywództwa i rozwoju – teorie, modele, narzędzia
- Style i atrybuty liderów i menedżerów – ramy działania
- Przywództwo i zarządzanie poprzez współpracę i pracę zespołową, a wydajność
- Zróżnicowana kadra – rutyny, płeć, narodowość, branże
- Strategiczne wyzwania dla Stanów Zjednoczonych w obszarze dobrobytu, innowacji i przywództwa
Publikacja ta stanowi istotny wkład w literaturę z zakresu zarządzania. Autorzy prezentują interesujące i nowatorskie podejście do omawianych zagadnień. Każdy badacz problematyki zarządzania wyciągnie z niej ciekawe wnioski.
Książka International Leadership and Management ukazała się w koedycji Uniwersytetu SWPS oraz Instytutu Zarządzania i Przywództwa we współpracy z Towarzystwem Zarządzania Miejscami Pamięci. Jest dostępna w księgarni Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
O autorach
Profesor zarządzania na Wydziale Nauk Społecznych w Warszawie Uniwersytetu SWPS. Kierownik Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci, Pełnomocnik Dziekana i Przewodniczący Komisji ds. Umiędzynarodowienia Oferty Dydaktycznej Wydziału Nauk Społecznych w Warszawie Uniwersytetu SWPS. Specjalizuje się w zarządzaniu strategicznym, zarządzaniu miejscami pamięci, zarządzaniu edukacją o Auschwitz, Holokauście i ludobójstwach, z uwzględnieniem zastosowań nowych technologii, oraz parametryzacją instytucji sektora dziedzictwa kulturowego. Jest założycielem i redaktorem naczelnym „Journal of Leadership and Management”. Ponadto pełni funkcję głównego konsultanta ds. strategii i zarządzania edukacją w wielu różnych placówkach muzealnych.
Historyk, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i Prezes Fundacji Auschwitz-Birkenau. Jego zainteresowania naukowe obejmują historię średniowieczną, antropologię Aushwitz i Holokaustu oraz międzynarodowe zarządzanie miejscami pamięci. Autor wielu publikacji, z których najważniejszą jest „Auschwitz. Monografia człowieka”. Laureat wielu nagród. Znalazł się na liście dziesięciu najbardziej wpływowych dyrektorów muzeów na świecie (Blooloop Museum Influencer List 2021).
Ekspert ds. organizacji i zarządzania, doradca, menedżer. Dyrektor Biura Międzynarodowego na Uniwersytecie SWPS i Pełnomocnika Rektora ds. współpracy międzynarodowej. Naukowo zajmuje się badaniem zachowania ludzi w organizacji, przywództwem w organizacji, motywacją pracowników i ich predyspozycjami.
Wykłada zarządzanie na Uniwersytecie Stanu Arizona. Jego zainteresowania naukowe obejmują samoprzywództwo, przywództwo, procesy podejmowania decyzji w grupie oraz działanie zespołów samozarządzających. Został uhonorowany tytułem „University Master Teacher” przez Uniwersytet Stanu Arizona, a w 2007 roku otrzymał nagrodę „Business Week Favorite Professor Award”.
Koordynuje studia magisterskie na kierunku Zarządzanie i Przywództwo na Uniwersytecie SWPS. Naukowo interesuje się paradygmatem Quality of Life (Jakości życia) w kształtowaniu strategii rozwojowych instytucji publicznych i organizacji gospodarczych. Analizuje działania przedsiębiorstw prywatnych, instytucji publicznych, rynków i grup społecznych by stwierdzić, jak cele związane z zapewnianiem jakości życia, przekładają się na procesy decyzyjne, w szczególności w aspektach cyfrowych działania organizacji. W 2017 r. była nominowana do prestiżowej nagrody German Enterprise Awards, przyznawanej przez „Worldwide Business Review”.