Profesor Adam Szpaderski Przewodniczącym Rady Muzeum Gross-Rosen

Z dumą informujemy, że profesor Adam Szpaderski, kierownik Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci Uniwersytetu SWPS, 24 maja 2025 r. został wybrany na Przewodniczącego Rady Muzeum Gross-Rosen – niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady (1940–1945).
Rada Muzeum Gross-Rosen
Rada Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy sprawuje nadzór nad wypełnianiem przez muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa, w szczególności w zakresie gromadzenia i trwałej ochrony dóbr dziedzictwa ludzkości, informowania o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechniania podstawowych wartości historii, nauki i kultury, kształtowania wrażliwości poznawczej i estetycznej oraz umożliwiania korzystania ze zgromadzonych zbiorów. Ponadto organ ten ocenia i opiniuje roczne sprawozdania i plan działalności muzeum. Członkowie Rady są powoływani na 4-letnią kadencję.

To moja druga kadencja na stanowisku Przewodniczącego Rady Muzeum Gross-Rosen. Ponowne powierzenie mi tej funkcji traktuję jako zaszczyt oraz wyraz pozytywnej oceny mojej dotychczasowej pracy. Muzeum Gross-Rosen to instytucja o wyjątkowym znaczeniu dla pamięci historycznej i edukacji kolejnych pokoleń. Z pełnym zaangażowaniem będę kontynuował działania na rzecz rozwoju Muzeum i zabezpieczenia misji Miejsca Pamięci Gross-Rosen.

Muzeum Gross-Rosen
Nadrzędnym celem działalności Muzeum Gross-Rosen jest upamiętnianie i dokumentowanie dziejów totalitaryzmu na Dolnym Śląsku, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej oraz Gross-Rosen (byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i jego filii). Konzentrationslager Groß-Rosen należał do najcięższych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady pośród wszystkich obozów założonych przez III Rzeszę w Europie. Funkcjonował w latach 1940–1945 na terenach wsi Rogoźnica (obecnie województwo dolnośląskie). Szacunkowa suma ofiar obozu liczy około 40 000 osób, obywateli 23 państw.



Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci jako platforma wymiany doświadczeń
Profesor Adam Szpaderski wraz z zespołem Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci działającym w Instytucie Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie stale prowadzi badania naukowe w zakresie ekonomicznych, finansowych, zarządczych i edukacyjnych prawidłowości powstawania, zachowywania, upamiętniania i funkcjonowania muzeów martyrologicznych na świecie. Zapotrzebowanie na specjalistyczną wiedzę i wskazówki w zakresie dobrych praktyk rośnie wraz ze wzrostem świadomości znaczenia tego typu dziedzictwa i jego roli w edukacji kolejnych pokoleń. Przekazywanie wiedzy jest jednym z głównych zadań centrum badawczego prowadzonego przez prof. Szpaderskiego.
Poznaj Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci
Ekspert w dziedzinie strategii muzeów i zarządzania pamięcią
Profesor Adam Szpaderski specjalizuje się w zarządzaniu strategicznym, prakseologii, modelach zarządzania muzeami i miejscami pamięci, zastosowaniach nowych technologii jako medium transferu wartości dla odbiorów, zarządzaniu edukacją o Auschwitz, Holokauście i ludobójstwach oraz parametryzacji efektywności instytucji sektora dziedzictwa kulturowego.
Jest kierownikiem Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci, członkiem Międzynarodowej Rady Muzeów – ICOM, jak również głównym konsultantem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w dziedzinie strategii i zarządzania edukacją, przewodniczącym Rady Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy (2020-2024) i 2025-, doradcą ds. strategii edukacyjnej Muzeum Stutthof w Sztutowie, głównym konsultantem ds. strategii i zarządzania edukacją Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, przewodniczącym Rady Konsorcjum – Sieć „Liga Pamięci Jenieckiej”, kierownikiem i wykonawcą wdrożeniowych projektów badawczych, członkiem towarzystw naukowych zajmujących się ekonomią, zarządzaniem i kulturą oraz laureatem wielu nagród, w tym Medalu „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”, Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Medalu 75 Lat Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau i Medalu Muzeum Więzienia Pawiak. Od grudnia 2024 r. pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego rocznika „Muzealnictwo”.
Zobacz inne aktualności
























































































