„Zarządzanie własnością intelektualną w startupie” – posłuchaj podcastu!

Masz innowacyjny pomysł na startup? Sprawdź, jak skutecznie chronić własność intelektualną, by zwiększyć wartość swojego biznesu i wyprzedzić konkurencję!
O czym jest ten podcast
W serii „Zarządzanie własnością intelektualną w startupie” rzecznicy patentowi oraz prawnicy i prawniczki dzielą się praktyczną wiedzą na temat praw własności intelektualnej. Koniecznie obejrzyj ten podcast, jeśli tworzysz innowacyjne rozwiązanie oparte na unikalnej wiedzy technicznej, biznesowej lub naukowej.
Odkryj, jak zabezpieczyć swój pomysł – i jakich błędów unikać!
Z podcastu dowiesz się:
- kiedy startup staje się właścicielem praw autorskich majątkowych i innych praw własności intelektualnej;
- jakie elementy powinna zawierać dobra umowa dotycząca nabycia (przeniesienia) praw własności intelektualnej;
- dlaczego takiej umowy nie napisze ci żaden agent AI;
- jak przy zakładaniu startupu uniknąć błędów, które mogą uniemożliwić komercjalizację rozwiązania;
- jakie mogą być skutki zaniedbania kwestii praw własności intelektualnej;
- jak chronić własność intelektualną, w tym rozwiązania oparte na oprogramowaniu;
- na czym polega współpraca z rzecznikiem patentowym;
- jakie są zasady i koszty ochrony patentowej.
Innowacyjnie o innowacjach
Seria „Zarządzanie własnością intelektualną w startupie” stanowi część cyklu „Innowacyjnie o innowacjach”, który powstaje w ramach programu Startup Booster for Social Impact Uniwersytetu SWPS. Projekt jest realizowany ze środków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w ramach II priorytetu programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027 (FENG), zgodnie z umową o dofinansowanie nr FENG.02.28-IP.02-0003/23-00.
Odcinek 1: Budowanie wartości startupu w oparciu o własność intelektualną
Własność intelektualna podnosi wartość startupu w oczach inwestorów. Jako założyciel lub założycielka firmy musisz podjąć odpowiednie kroki prawne, aby mogła się rozwijać i zdobywać fundusze. W tym odcinku nauczysz się skutecznie zarządzać prawami własności intelektualnej od momentu założenia startupu, przez współpracę z zespołem i podwykonawcami, aż po stabilny, dojrzały biznes.
Gościni odcinka:
Odcinek 2: Identyfikowanie własności intelektualnej w startupie
Jak identyfikować własność intelektualną? Na jakie wsparcie mogą liczyć startupy w tym zakresie? W tym odcinku poznasz różne rodzaje własności intelektualnej oraz dowiesz się, które z nich są chronione prawem autorskim (np. bazy danych i grafiki), które podlegają ochronie jako własność przemysłowa (np. wynalazki, wzory przemysłowe czy znaki towarowe), a które mogą stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa.
Gość odcinka:
Odcinek 3: Błędy w zakresie zarządzania własnością intelektualną
Dlaczego warto skorzystać ze wsparcia prawniczki lub prawnika przy wnoszeniu własności intelektualnej do startupu? Jak brak wiedzy na temat ochrony IP może zaszkodzić twojemu biznesowi? Na konkretnych przykładach zobaczysz najczęstsze błędy popełniane przy zakładaniu startupu i – co najważniejsze – dowiesz się, jak ich uniknąć!
Gość odcinka:
Odcinek 4: Międzynarodowa ochrona patentowa
Kiedy warto patentować rozwiązania opracowane przez startup? Jak przygotować się do ochrony patentowej i określić jej zakres terytorialny? Poznaj procedury umożliwiające międzynarodową ochronę patentową – odkryj, ile trwają i z jakimi kosztami się wiążą!
Gość odcinka:
Odcinek 5: Ochrona wynalazków wspieranych komputerowo
Czy można opatentować rozwiązanie oparte na oprogramowaniu? Od czego to zależy? Poznaj podejścia różnych urzędów patentowych do wynalazków wspieranych komputerowo! Z tego odcinka dowiesz się, na czym polega współpraca z rzecznikiem patentowym, jakie są etapy przygotowania zgłoszenia i czego się spodziewać po jego złożeniu.
Gość odcinka:
Odcinek 6: Jak chronić tajemnicę przedsiębiorstwa
Jak startup może chronić aktywa takie jak know-how i majątkowe prawa autorskie oraz inną własność intelektualną (IP), której nie chce lub nie może opatentować? Jakie są kluczowe umowy w zarządzaniu IP? Czy każda forma podpisu wystarczy do skutecznego przeniesienia praw? Czym grozi nieprawidłowe przygotowanie umów? O tym, jak mądrze zabezpieczyć własność intelektualną w startupie, opowiada ekspertka z wieloletnią praktyką.
Gościni odcinka:
Rozmowy przeprowadziła:

Zobacz inne aktualności


























































































