
Wydział Psychologii
w Sopocie
Wydział Psychologii w Sopocie specjalizuje się w kształceniu psychologicznym. Istnieje od 2002 r. W tym czasie wypromował ponad 2250 absolwentów. Za innowacyjny program nauczania otrzymał nagrodę MNiSW.

Dydaktyka
Oferujemy studentom inspirujące środowisko akademickie i nowoczesną ofertę edukacyjną.
Nowoczesne programy studiów
Programy studiów oraz treści nauczania, które oferujemy naszym studentom, wynikają z aktualnych ustaleń naukowych oraz bieżących wyzwań społecznych. Nasi studenci mają możliwość pełnego rozwinięcia swoich talentów i przygotowania się do kariery zawodowej. Zróżnicowana oferta dydaktyczna umożliwia im dostosowanie procesu uczenia się do indywidualnych zainteresowań i planów zawodowych. Absolwenci mogą kontynuować naukę na studiach podyplomowych.
Zapoznaj się z:
Programy i charakterystyka studiów
Studia pierwszego stopnia:
Jednolite studia magisterskie:
Komplety sylabusów
Studia pierwszego stopnia:
Jednolite studia magisterskie:
Psychologia wśród najlepszych
Według rankingu szkół wyższych miesięcznika „Perspektywy” Uniwersytet SWPS jest jedną z dwóch najlepszych uczelni w Polsce prowadzących studia na kierunku psychologia.
Czytaj więcej
Wysokie oceny zewnętrzne
W 2016 r. studia psychologiczne prowadzone na naszym wydziale uzyskały pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej, nadzorującej jakość kształcenia w całym kraju. Doceniono poziom kadry naukowo-dydaktycznej, koncepcję kształcenia nawiązującą do najnowszych wzorów sprawdzonych w renomowanych uczelniach oraz liczne kontakty z lokalnym środowiskiem społecznym, gospodarczym i kulturalnym.
Czytaj więcej
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Projekt ten ma na celu przybliżenie ludziom w wieku 50+ zagadnień związanych z psychologią, pomoc w utrzymaniu się na rynku pracy oraz w przystosowaniu się do zmian zachodzących w życiu po przejściu na emeryturę. Słuchacze mają do wyboru wiele wykładów i warsztatów tematycznych, w tym fotografię z grafiką, trening pamięci, psychologię szczęścia, terapię tańcem, naukę rysunku, jogę, gimnastykę kręgosłupa, warsztaty komputerowe czy naukę języka angielskiego.
Czytaj więcej
Raporty z badań satysfakcji studentów i studentek
Zapoznaj się z:
- raportem z badań satysfakcji studentów i studentek Wydziału Psychologii w Sopocie Uniwersytetu SWPS oraz ewaluacji zajęć w 2020 roku
- raportem z badań satysfakcji studentów i studentek Wydziału Psychologii w Sopocie Uniwersytetu SWPS oraz ewaluacji zajęć w roku akademickim 2021/2022
- raportem z badań satysfakcji studentów i studentek Wydziału Psychologii w Sopocie Uniwersytetu SWPS oraz ewaluacji zajęć w roku akademickim 2022/2023
Organizacje studenckie
Dokumenty
regulujące proces kształcenia
Tutaj zamieszczamy dokumenty związane ze studiowaniem na naszym wydziale, takie jak: zasady studiowania i dyplomowania, regulamin odbywania praktyk zawodowych czy informacje dotyczące Wewnętrznego Systemu Zarządzania Jakością Kształcenia.
Proces kształcenia
Zasady dyplomowania
Uczelnia
bez barier
Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić optymalne warunki do nauki osobom z niepełnosprawnościami.
Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami
Oferujemy szereg programów stypendialnych, w tym stypendium specjalne dla osób z niepełnosprawnościami. Zapewniamy pomoc asystentów oraz możliwość wypożyczenia specjalistycznego sprzętu. Dla studentów, którzy mają trudności z adaptacją i odnalezieniem się w nowym środowisku, organizujemy bezpłatne konsultacje psychologiczne.
Zachęcamy do kontaktu z wydziałowym koordynatorem ds. zdrowia i osób z niepełnosprawnościami, który udzieli informacji nt. dostępnych form pomocy i wsparcia.
Alicja Mazurkiewicz
koordynatorka wydziałowa ds. osób z niepełnosprawnością
tel. 887 773 130
e-mail: [email protected]
Studia
Nasze studia przygotowują do pracy w takich obszarach, jak: pomoc psychologiczna, psychologia kliniczna, psychologia zdrowia, psychologia wspomagania rozwoju, psychologia organizacji i marketingu, badania rynku, zarządzanie zasobami ludzkimi – wszędzie tam, gdzie wiedza i kompetencje psychologiczne sprzyjają odnoszeniu sukcesów.
Zobacz kierunki i specjalności, jakie oferujemy:

Psychologia
stacjonarna, niestacjonarnaStart rekrutacji w kwietniu 2024 r.
Psychologia biznesu
Start rekrutacji w kwietniu 2024 r.
Psychologia kliniczna
Start rekrutacji w kwietniu 2024 r.
Psychologia wspomagania rozwoju
Start rekrutacji w kwietniu 2024 r.

Psychologia
stacjonarna, niestacjonarnaStart rekrutacji w kwietniu 2024 r.

Psychologia
niestacjonarnaStart rekrutacji w kwietniu 2024 r.
Psychologia kliniczna
Start rekrutacji w kwietniu 2024 r.
Psychologia wspomagania rozwoju
Start rekrutacji w kwietniu 2024 r.
Nauka i badania
Wydział Psychologii w Sopocie to jedna z najlepszych jednostek nauk społecznych w Polsce.
Wysokie oceny parametryczne MNiSW
W wyniku ostatniej parametryzacji jednostek naukowych przeprowadzonej przez MNiSW w roku 2017 wydział uzyskał najwyższą kategorię naukową A. W okresie objętym tą parametryzacją (2014–2017) nasi pracownicy opublikowali ponad 140 prac, w tym 33 artykuły w czasopismach najwyższej kategorii A, 45 artykułów w czasopismach kategorii B, 44 artykuły w czasopismach kategorii C, 14 monografii książkowych oraz 4 rozdziały w monografiach zbiorowych.
Projekty badawcze
Regularnie pozyskujemy fundusze na badania w drodze konkursów z Narodowego Centrum Nauki (NCN), Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) i innych instytucji zewnętrznych. W ostatnich 10 latach uzyskaliśmy ponad 20 różnych grantów lub stypendiów. Istotnym walorem prac naukowych jest także ich wysoki poziom umiędzynarodowienia, czego dowodem są granty realizowane we współpracy z zagranicznymi partnerami, częste pobyty naszych pracowników w wiodących uniwersytetach na świecie, a także rewizyty wybitnych naukowców na naszym wydziale.
Baza projektów
Pracownia Badań Psychologicznych
Pracownia Badań Psychologicznych (wcześniej znana jako Laboratorium Badań Eksperymentalnych) służy studentom i pracownikom wydziału do przeprowadzania badań naukowych. Pracownia składa się z sześciu pomieszczeń wyposażonych w komputery ze specjalistycznym oprogramowaniem, eye tracker EyeLink 1000 Plus oraz system Biopac umożliwiający zbieranie danych fizjologicznych, takich jak: temperatura, ciśnienie krwi czy zmiany w mięśniach twarzy. Osoby korzystające z pracowni mają do dyspozycji salę z systemem kamer do badań fokusowych oraz profesjonalny sprzęt fotograficzny z oświetleniem studyjnym i tłem portretowym do wykonywania zdjęć osób badanych.
Czytaj więcej
Panel badawczy SONA
SONA to platforma, na której dostępne są aktualnie prowadzone badania przez naukowców i studentów Uniwersytetu SWPS. System ten ma usprawnić sposób ich realizacji: z jednej strony użytkownik (czyli uczestnik badań) ma przed sobą klarowną listę badań z ich opisem, celem i formą wynagrodzenia oraz możliwością rezerwacji i odwołania terminu, z drugiej strony badacz może oszczędzić swój czas, który przeznaczyłby na rekrutację uczestników – system ten zrobi to za niego. Panel badawczy umożliwia też łatwy kontakt pomiędzy badaczem a uczestnikiem.
W roku akademickim 2016/17 z powodzeniem udało nam się wdrożyć i koordynować system SONA w Sopocie. System ten wykorzystywany jest przez liczne uczelnie zagraniczne (również z Ivy League jak Yale czy Harvard). W kolejnych latach system został wprowadzony na wydziałach we Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach oraz w Warszawie.
Przejdź do systemu SONA
Niezbędnik użytkownika systemu SONA
Centra badawcze
W sopockim kampusie funkcjonują dwa cntra badawcze: Centrum Badań nad Biologicznymi Podstawami Funkcjonowania Społecznego (kierownik dr hab. Aleksandra Szymków-Sudziarska, prof. Uniwersytetu SWPS) oraz Centrum Badań nad Poznaniem i Zachowaniem (kierownik dr hab. Michał Parzuchowski, prof. Uniwersytetu SWPS). Obie jednostki działają w ramach Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS.
Aktualności


Psychologia na USWPS druga w Polsce w rankingu Times Higher Education
Czytaj więcej
USWPS krajowym liderem w psychologii w rankingu szanghajskim GRAS
Czytaj więcej
Naukowcy z Uniwersytetu SWPS wśród najczęściej cytowanych badaczy na świecie
Czytaj więcej
Tak protestuje Polska. Wyjątkowa wystawa na Uniwersytecie SWPS
Czytaj więcej
USWPS w czołówce polskich uczelni według World University Rankings
Czytaj więcej
TEDx Sopot SWPS
Czytaj więcej
„Metodologia i statystyka. Tom 1: Przewodnik naukowego turysty”
Czytaj więcej
Psycholog z Uniwersytetu SWPS laureatem stypendium MEiN
Czytaj więcej
Wydział Psychologii w Sopocie świętuje 20-lecie
Czytaj więcej
Uniwersytet SWPS w sojuszu European Reform University Alliance
Czytaj więcej
Uniwersytet SWPS w Times Higher Education Young University Rankings 2023
Czytaj więcej
O utracie i odzyskiwaniu tożsamości – spotkanie z Leą Balint
Czytaj więcej
Po kwietniowym Dniu z Psychologią w Sopocie
Czytaj więcej
Szerokie kadry. Cykl filmowych spotkań ze Studencką Organizacją FALA
Czytaj więcejWładze
Wydziału

Dziekan Wydziału, przewodnicząca Kolegium
znawca osobowości i zjawisk związanych z siłą woli
Prodziekani i pełnomocnicy



Członkowie Kolegium Wydziału
Kolegium podejmuje decyzje we wszystkich najważniejszych sprawach dotyczących funkcjonowania wydziału. Ustala ogólne kierunki działalności jednostki, uchwala plany studiów, programy kształcenia oraz specjalności oferowane w ramach prowadzonych kierunków, opracowuje projekty doskonalenia procesu dydaktycznego.















Pracownicy
Wydziału
Pracownicy wydziału prowadzą interdyscyplinarne badania, uczestniczą w międzynarodowych projektach i sympozjach, są członkami organizacji naukowych o światowej renomie. To ludzie z pasją, wybitni naukowcy, którzy chętnie dzielą się ze studentami swoją wiedzą i doświadczeniem.































Jednostki
Lista
Pracownia Badań Psychologicznych
Napisz do nasW Pracowni Badań Psychologicznych realizowane są badania przez pracowników i studentów Wydziału Psychologii w Sopocie. Kierownikiem jednostki jest mgr Kamil Tomaszewski.

Zakład Podstaw Psychologii
Napisz do nasZespół skupia ekspertów z obszaru psychologii poznawczej, psychologii emocji i motywacji, a także psychologii osobowości. Kierownikiem jednostki jest dr Dorota Szczygieł.

Zakład Psychologii Klinicznej i Zdrowia
Napisz do nasW zakładzie pracują psychoterapeuci oraz specjaliści z obszaru psychologii klinicznej i psychologii zdrowia. Kierownikiem jednostki jest dr Róża Bazińska.

Zakład Psychologii Organizacji i Marketingu
Napisz do nasW skład zespołu wchodzą eskperci z obszaru psychologii organizacji, psychologii marketingu i reklamy. Kierownikiem jednostki jest dr Agnieszka Popławska.

Zakład Psychologii Społecznej
Napisz do nasZakład skupia specjalistów z obszaru różnych zastosowań psychologii społecznej. Kierownikiem jednostki jest dr Eufrozyna Gruszecka.

Zakład Psychologii Wspomagania Rozwoju
Napisz do nasW skład zespołu wchodzą esperci z obszaru psychologii rozwojowej, psychologii edukacji, pomiaru dydaktycznego, metodologii badań pedagogicznych, profilaktyki niepowodzeń szkolnych i terapii pedagogicznej. Kierownikiem jednostki jest dr Dorota Kalka.

Komisje
wydziałowe
Członkowie Komisji ds. badań i aktywności naukowej


Członkowie Komisji ds. etyki badań naukowych





