Wydział Psychologii
we Wrocławiu
Wydział Psychologii we Wrocławiu znajduje się w czołówce polskich ośrodków badawczych. Dwukrotnie otrzymał prestiżową kategorią A+, przyznawaną najwybitniejszym instytucjom naukowym w kraju. Wydział został także wybrany przez MNiSW do prestiżowego grona 25 jednostek w kraju, które otrzymały dotację projakościową w latach 2018–2020.
Dydaktyka
Kształcimy przyszłych psychologów klinicznych zajmujących się profilaktyką, diagnostyką i terapią zaburzeń psychicznych oraz psychologów biznesu specjalizujących się w rozwoju pracowników, zarządzaniu zasobami ludzkimi i zwiększaniu konkurencyjności organizacji.
Najlepsza psychologia w Polsce
Psychologia na Uniwersytecie SWPS zajęła pierwsze miejsce wśród studiów psychologicznych w Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2024. Nasze studia od lat cieszą się renomą w środowisku akademickim oraz wśród studentów i kandydatów. Pierwsze miejsce w rankingu to nie tylko duże wyróżnienie, ale przede wszystkim potwierdzenie wysokiej jakości kształcenia na naszej uczelni.
Czytaj więcej
Wyróżniająca ocena PKA
O jakości naszych studiów psychologicznych świadczy wyróżniająca ocena Polskiej Komisji Akredytacyjnej, przyznana w 2016 r. Doceniono wysoki poziom kształcenia, kwalifikacje kadry naukowo-dydaktycznej oraz stopień zaawansowania badań naukowych pracowników wydziału.
Więcej informacji o ocenie Polskiej Komisji Akredytacyjnej
Europejskie standardy nauczania
Program studiów psychologicznych jest dostosowany do europejskich standardów nauczania psychologii. Spełnia on wymagania Europejskiego Certyfikatu Psychologa EuroPsy, który w wielu krajach europejskich definiuje zawód psychologa i reguluje dostęp do jego wykonywania.
Zobacz certyfikaty EuroPsy dla Wydziału Psychologii we Wrocławiu Uniwersytetu SWPS
Studia specjalizacyjne z zakresu psychologii klinicznej
Jesteśmy jedynym ośrodkiem w południowo-zachodniej Polsce, który posiada uprawnienia do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie psychologii klinicznej dla magistrów psychologii (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia).
Więcej informacji o studiach podyplomowych Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawiorlanej Uniwersytetu SWPS
Kształcenie doktorantów
Osoby, które myślą o karierze naukowej, mogą skorzystać z oferty Szkoły Doktorskiej, gdzie dzięki współpracy z ekspertami z wydziału przygotują się do prowadzenia badań w zakresie najbardziej zaawansowanych i nowoczesnych dziedzin psychologii, takich jak: psychologia zdrowia, psychologia kliniczna, psychologia społeczna, psychologia ekonomiczna czy psychologia poznawcza.
Więcej informacji o ofercie Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu SWPS z psychologia
Praktyki psychologiczne
Poszukujesz praktykantów z obszaru psychologii? Zapraszamy do współpracy zarówno firmy, instytucje, jak i chętnych do prowadzenia praktyk.
Dowiedz się więcej o ofertach praktyk psychologicznych
Wybitni badacze i doświadczeni praktycy
Studenci współpracują z naukowcami oraz praktykami znanymi w kraju i za granicą, takimi jak: prof. Dariusz Doliński – autorytet w psychologii zachowań społecznych, prof. Aleksandra Łuszczyńska – wybitna badaczka psychologicznych wyznaczników zachowań zdrowotnych, prof. Tomasz Zaleśkiewicz – uznany badacz w zakresie psychologii ekonomicznej i podejmowania decyzji, prof. Daniel Boduszek – psycholog kryminalny i biegły sądowy.
Studenci zdobywają również wiedzę pod okiem takich doświadczonych praktyków, jak dr hab. Karolina Zarychta-Zajączkowska – certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, dr Izabela Pawłowska – certyfikowana superwizorka terapii poznawczo-behawioralnej, dr Dorota Stasik-Rogalińska – specjalistka neuropsychologii klinicznej, dr Bogusława Błoch – specjalistka w zakresie badania rynku i opinii społecznej.
Raport z badań satysfakcji studentek i studentów
Raport z ewaluacji zajęć dydaktycznych przez studentki i studentów
Zapoznaj się z raportem z ewaluacji zajęć dydaktycznych przez studentów i studentki na Wydziale Psychologii we Wrocławiu w roku akademickim 2023/2024
Raport o losach zawodowych absolwentek i absolwentów
Zapoznaj się z:
- raportem o losach zawodowych absolwentek i absolwentów z roku akademickigo 2023/2024 na Wydziale Psychologii we Wrocławiu
- raportem o losach zawodowych absolwentek i absolwentów z roku akademickigo 2021/2022 na Wydziale Psychologii we Wrocławiu
Nowoczesne programy studiów
Programy studiów oraz treści nauczania, które oferujemy naszym studentom, wynikają z aktualnych ustaleń naukowych oraz bieżących wyzwań społecznych. Nasi studenci mają możliwość pełnego rozwinięcia swoich talentów i przygotowania się do kariery zawodowej. Zróżnicowana oferta dydaktyczna umożliwia im dostosowanie procesu uczenia się do indywidualnych zainteresowań i planów zawodowych.
Zapoznaj się z:
Programy i charakterystyka studiów
Studia pierwszego stopnia:
Studia drugiego stopnia:
Jednolite studia magisterskie:
Komplety sylabusów
Studia pierwszego stopnia:
- zapoznaj się z sylabusem kierunku Psychologia w języku polskim
- zapoznaj się z sylabusem kierunku Psychologia w języku angielskim
Studia drugiego stopnia:
Jednolite studia magisterskie:
Karty przedmiotów
Studia pierwszego stopnia:
Studia drugiego stopnia:
Jednolite studia magisterskie:
Jakość kształcenia
Zapoznaj się z informacjami dotyczącynmi funkcjonowania Wewnętrznego Systemu Zarządzania Jakością Kształcenia (WSZJK)
Na Wydziale Psychologii we Wrocławiu rolę pełnomocnika dziekana ds. jakości kształcenia pełni dr hab. Jakub Traczyk, prof. Uniwersytetu SWPS. Pełnomocnik jest przewodniczącym wydziałowego zespołu ds. jakości kształcenia, w skład którego wchodzą: dr hab. Małgorzata Gamian-Wilk, prof. Uniwersytetu SWPS; dr hab. Jarosław Orzechowski, prof. Uniwersytetu SWPS; mgr Katarzyna Kulwicka; mgr Monika Kordys oraz przedstawicielka studentów Gabriela Sorsa.
Wydziałowemu zespołowi ds. jakości kształcenia powierzono zadaia, które mają na celu monitorowanie i poprawę jakości procesu dydaktycznego. Zespół regularnie przeprowadza przeglądy losowo wybranych prac etapowych studentów, aby ocenić zgodność metod weryfikacji osiąganych efektów uczenia się. Dokonuje również przeglądu losowo wybranych prac dyplomowych, aby sprawdzić, czy proces dyplomowania przebiega zgodnie z wymaganiami, a tematyka pracy jest zgodna z kierunkiem studiów, oraz by upewnić się o kompletności oceny pracy. Analizuje sylabusy wybranych przedmiotów, aby ocenić, czy spełniają one wymagania określone w odpowiednich wytycznych lub procedurach uczelnianych. Monitoruje rozkład ocen z poszczególnych przedmiotów, co pozwala na zbiorczą weryfikację efektów kształcenia osiąganych przez studentów. Śledzi wskaźnik studentów, którzy nie kończą studiów oraz analizuje przyczyny tego zjawiska, co pomaga w identyfikowaniu obszarów wymagających poprawy.
Na Wydziale Psychologii we Wrocławiu nie stosujemy procedury potwierdzania kandydatom na studia efektów uczenia się uzyskanych w procesie uczenia się poza systemem studiów.
Rada Pracodawców Wydziału Psychologii we Wrocławiu
Rada jest organem opiniodawczo-doradczym, a celem jej działalności jest m.in. wspieranie rozwoju wydziału, doskonalenia procesu kształcenia, konsultowanie programów studiów oraz programów praktyk zawodowych w zakresie dopasowania do aktualnych potrzeb rynku pracy a także rozwój współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Dowiedz się więcej o Radzie Pracodawców Wydziału Psychologii we Wrocławiu
Konkursy dla studentek i studentów
Wszystkie osoby studiujące zachęcamy do udziału w wydziałowych konkursach na najlepsze projekty empiryczne, projekty z zastosowań psychologii oraz najlepsze prace magisterskie. W ramach nagrody można uzyskać dofinansowanie na uczestnictwo w wybranym szkoleniu lub konferencji. Celem konkursów jest zarówno wspieranie rozwoju naukowego naszych studentów, jak i motywowanie ich do projektowania oddziaływań psychologicznych będących odpowiedzią na istotne potrzeby społeczne.
Wymiana międzynarodowa
Stwarzamy różne możliwości ułatwiające międzynarodową mobilność naszych studentek i studentów.
Dowiedz się więcej o programie wymiany międzynarodowej
Organizacje studenckie
- Koło Awantura
- Koło Naukowe „Psychoterapia”
- Koło Naukowe Badań nad Uzależnieniami
- Koło Naukowe HumanTech Wro
- Koło Naukowe Psychologii Społecznej
- Koło Naukowe Psychologii Sportu
- Koło Naukowe Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej
- Koło Naukowe ROZWÓJ
- Koło Naukowe Seksuologii SEKSPEDIA
- Koło Naukowe Synergia
- Koło Naukowe Zaburzeń Odżywiania i Dietetyki „Ciałość”
- Koło Naukowe ZARATUSTRA
- Koło Neurobiologii i Kognitywistyki USWPS we Wrocławiu
- Koło Psychologii Klinicznej we Wrocławiu
- Open Science Lab
Dokumenty
regulujące proces kształcenia
Tutaj zamieszczamy dokumenty związane ze studiowaniem na naszym wydziale, takie jak: zasady studiowania i dyplomowania, regulamin odbywania praktyk zawodowych czy informacje dotyczące Wewnętrznego Systemu Zarządzania Jakością Kształcenia.
Uczelnia
bez barier
Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić optymalne warunki do nauki osobom z niepełnosprawnościami.
Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami
Oferujemy szereg programów stypendialnych, w tym stypendium specjalne dla osób z niepełnosprawnościami. Zapewniamy pomoc asystentów oraz możliwość wypożyczenia specjalistycznego sprzętu. Dla studentów, którzy mają trudności z adaptacją i odnalezieniem się w nowym środowisku, organizujemy bezpłatne konsultacje psychologiczne.
Zachęcamy do kontaktu z wydziałowym koordynatorem ds. zdrowia i osób z niepełnosprawnościami, który udzieli informacji nt. dostępnych form pomocy i wsparcia.
Karolina Wolska
tel. +48 721 006 356
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nauka i badania
Jesteśmy w elitarnym gronie najlepszych ośrodków w Polsce prowadzących badania w zakresie nauk humanistycznych i społecznych. Naszą działalność naukową realizujemy w ramach Instytutu Psychologii. Przejdź na stronę instytutu
Najlepszy wydział nauk społecznych w Polsce
W ocenie parametrycznej przeprowadzonej przez MNiSW w 2010 r. otrzymaliśmy pierwszą kategorię z najwyższą liczbą punktów wśród wszystkich jednostek uczelni publicznych i niepublicznych oraz instytutów Polskiej Akademii Nauk prowadzących badania w zakresie nauk społecznych.
W kolejnych latach utrzymaliśmy pozycję, pokonując wiele wybitnych instytucji badawczych i znamienitych ośrodków uniwersyteckich. Według ocen parametrycznych MNiSW z 2013 i 2017 r jesteśmy najlepszym ośrodkiem w kraju prowadzącym badania w obszarze nauk społecznych – dwukrotnie przyznano nam prestiżową kategorią A+.
Więcej informacji o ocenie parametrycznej
Zgodnie z oceną parametryczną Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 2022 r. Uniwersytet SWPS otrzymał najwyższą kategorię A+ w ramach oceny jakości działalności naukowej w dziedzinie psychologii. Ta prestiżowa kategoria świadczy o wyjątkowej jakości badań naukowych oraz wysokim poziomie kształcenia w tej dyscyplinie na uczelni. Przyznanie kategorii A+ oznacza, że nasz Uniwersytet wyróżnia się na tle innych uczelni w Polsce pod względem dorobku naukowego, innowacyjności w prowadzeniu badań oraz ich wpływu na rozwój psychologii jako nauki. Tak wysoka ocena potwierdza również znaczenie uczelni w kształceniu ekspertów w tej dziedzinie, co wpływa na jej międzynarodową renomę.
Specjalistyczne pracownie
Nasi studenci i naukowcy mają do dyspozycji nowoczesną salę fokusową i pracownię badań psychologicznych, a także bezpłatny dostęp do panelu SONA i systemu do badań Qualtrics. Część zajęć odbywa się w profesjonalnym laboratorium wyposażonym w zaawansowaną aparaturę do badań psychofizjologicznych (EEG, GSR, tDCS), okulograficznych (kilka okulografów) i behawioralnych (Cedrus Response Pad, akcelerometry).
Studia na najwyższym poziomie
Według rankingu szkół wyższych miesięcznika „Perspektywy” Uniwersytet SWPS jest jedną z dwóch najlepszych uczelni w Polsce prowadzących studia na kierunku psychologia.
Więcej informacji o rankingu Perspektyw
Badania na najwyższym poziomie
Nasi naukowcy aktywnie pozyskują środki na prowadzenie badań. Analizują takie zagadnienia, jak: związki aktywności fizycznej i jakości życia, zachowania siedzące, posłuszeństwo wobec autorytetu, związki mentalności rynkowej z łamaniem standardów etycznych, zdolności numeryczne, zachowania kompensacyjne w sytuacji niewypełnienia planów czy związki potrzeby sensu i zaangażowania w pracę.
Baza projektów prowadzonych na Wydziale Psychologii we Wrocławiu
Centra i grupy badawcze
W obrębie Instytutu Psychologii działają m.in.:
- Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi, gdzie prowadzimy badania z zakresu szeroko pojętej psychologii ekonomicznej, m.n.: podejmowania decyzji, percepcji ryzyka, psychologii zachowań ekonomicznych (oszczędzanie, zadłużanie się, ubezpieczenia), psychologii pieniądza i zachowań konsumenckich.
- Centrum Badań Stosowanych nad Zdrowiem i Zachowaniami Zdrowotnymi CARE-BEH, w którym prowadzimy badania zmiany zachowań zdrowotnych dotyczące m.in. wpływu interwencji psychospołecznych na dietę i aktywność fizyczną adolescentów, osób dorosłych i seniorów oraz badania oceniające implementację polityk prozdrowotnych.
- Centrum Badań nad Zachowaniami Społecznymi , w którym nasi naukowcy zajmują się zachowaniem człowieka w różnych sytuacjach społecznych. Zagadnienia podejmowane przez badaczy obejmują wpływ społeczny, moralność i kłamstwo, zachowania prozdrowotne, włączenie i wykluczenie, mobbing, zachowania życzliwe w relacji ze zwierzętami.
- Centrum Badań nad Wspieraniem Podejmowania Decyzji, w którym rozwijamy wiedzę podstawową i badania aplikacyjne w obszarze psychologii podejmowania decyzji. Zespół tworzy i testuje innowacyjne metody, które wspierają proces podejmowania decyzji w warunkach ryzyka i niepewności.
Aktualności
Władze
Wydziału
Dziekan Wydziału, przewodniczący Kolegium
trener uhonorowany Certificate of Appreciation NATO, specjalista w zakresie wpływu społecznego
Prodziekani i pełnomocnicy
-
Koszur, Julita prodziekan ds. dydaktycznychEtatowyTakBiogramTakTytułdr, prof. Uniwersytetu SWPSImię i nazwiskoJulita KoszurEmailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.MiastowroclawDyscyplinapsychologiaSpecjalizacjaPsycholog społecznyStanowiskoadiunktFunkcja na Wydziale{"funkcja-na-wydziale0":{"Funkcja":"prodziekan ds. dydaktycznych","Nazwa w mianowniku":"Wydzia\u0142 Psychologii we Wroc\u0142awiu","Nazwa odmieniona":"Wydzia\u0142u Psychologii we Wroc\u0142awiu"}}Funkcja w Katedrze{"funkcja-w-katedrze0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Zak\u0142ad Metateoretycznych Zagadnie\u0144 w Psychologii","Nazwa odmieniona":""}}Obszar zainteresowaniapsychologia-spolecznaWydziałArrayFunkcja w Instytucie[]Funkcja w Centrum[]
-
Gąsiorowska, Agata pełnomocnik ds. organizacji i rozwojuEtatowyTakBiogramTakTytułprof. dr hab.Imię i nazwiskoAgata GąsiorowskaEmailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.MiastowroclawDyscyplinapsychologiaSpecjalizacjaPsychologStanowiskoprofesor uczelniFunkcja na uczelnipełnomocnik dziekana ds. organizacji i rozwojuFunkcja na Wydziale{"funkcja-na-wydziale0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Wydzia\u0142 Psychologii we Wroc\u0142awiu","Nazwa odmieniona":""}}Funkcja w Katedrze{"funkcja-w-katedrze0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Katedra Psychologii Ekonomicznej we Wroc\u0142awiu","Nazwa odmieniona":""}}Funkcja w Instytucie{"funkcja-w-instytucie0":{"Funkcja":"zast\u0119pca dyrektora","Nazwa w mianowniku":"Instytut Psychologii","Nazwa odmieniona":"Instytutu Psychologii"}}Funkcja w Centrum{"funkcja-w-centrum0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Centrum Bada\u0144 nad Zachowaniami Ekonomicznymi","Nazwa odmieniona":""}}Obszar zainteresowaniapsychologia-ekonomicznaWydziałArrayInstytutArray
-
Kuś, Jakub prodziekan ds. studenckichEtatowyTakBiogramTakTytułdrImię i nazwiskoJakub KuśEmailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.MiastowroclawDyscyplinapsychologiaSpecjalizacjaPsychologStanowiskoadiunktFunkcja na Wydziale{"funkcja-na-wydziale0":{"Funkcja":"prodziekan ds. studenckich","Nazwa w mianowniku":"Wydzia\u0142 Psychologii we Wroc\u0142awiu","Nazwa odmieniona":"Wydzia\u0142u Psychologii we Wroc\u0142awiu"}}Funkcja w Katedrze{"funkcja-w-katedrze0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Zak\u0142ad Metateoretycznych Zagadnie\u0144 w Psychologii","Nazwa odmieniona":""}}Funkcja w Centrum{"funkcja-w-centrum0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Centrum Innowacji Spo\u0142ecznych i Technologicznych \u201eHumanTech\u201d","Nazwa odmieniona":""}}InstytutCentrum Innowacji Społecznych i Technologicznych „HumanTech”Obszar zainteresowaniaArrayWydziałArrayFunkcja w Instytucie[]
-
Traczyk, Jakub pełnomocnik dziekana ds. jakości kształceniaEtatowyTakBiogramTakTytułdr hab., prof. Uniwersytetu SWPSImię i nazwiskoJakub TraczykEmailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.MiastowroclawDyscyplinapsychologiaStanowiskoprofesor uczelniFunkcja w Instytucie{"funkcja-w-instytucie0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Instytut Psychologii","Nazwa odmieniona":""}}Funkcja w Centrum{"funkcja-w-centrum0":{"Funkcja":"kierownik","Nazwa w mianowniku":"Centrum Bada\u0144 nad Wspieraniem Podejmowania Decyzji","Nazwa odmieniona":"Centrum Bada\u0144 nad Wspieraniem Podejmowania Decyzji"}}Funkcja na Wydziale{"funkcja-na-wydziale0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Wydzia\u0142 Psychologii we Wroc\u0142awiu","Nazwa odmieniona":""}}Funkcja w Katedrze{"funkcja-w-katedrze0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Katedra Psychologii Ekonomicznej","Nazwa odmieniona":""}}SpecjalizacjaPsychologObszar zainteresowaniapsychologia-biznesuWydziałArrayInstytutArray
-
Swora, Ernest pełnomocnik dziekana ds. praktykEtatowyTakSpecjalizacjaPsychologBiogramNieTytułmgrImię i nazwiskoErnest SworaEmailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.MiastowroclawDyscyplinapsychologiaStanowiskoasystentFunkcja na Wydziale{"funkcja-na-wydziale0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Wydzia\u0142 Psychologii we Wroc\u0142awiu","Nazwa odmieniona":""}}Funkcja w Katedrze{"funkcja-w-katedrze0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Katedra Psychologii Klinicznej i Zdrowia ","Nazwa odmieniona":""}}WydziałArrayFunkcja w Instytucie[]Funkcja w Centrum[]