„Intymność i obrona – w trójkącie konfliktu”. Zapisz się na webinar!
Podczas webinaru psycholożka Paulina Wojkiewicz wyjaśni, na czym polega intensywna krótkoterminowa terapia dynamiczna (ISTDP), która tłumaczy mechanizmy obronne oraz pomaga przepracować kryjące się za nimi uczucia i wspomnienia. Spotkanie poprowadzi Wojciech Kors.
Poznaj założenia terapii ISTDP
Intensywna krótkoterminowa psychoterapia dynamiczna (ISTDP, ang. Intensive Short-Term Dynamic Psychotherapy) to metoda stosowana w pracy psychoterapeutycznej z osobami cierpiącymi z powodu różnorodnych problemów psychicznych (np. emocjonalnych) i interpersonalnych. Podejście to pozwala osiągnąć szybkie i trwałe rezultaty terapeutyczne poprzez intensywne sesje terapeutyczne.
ISTDP koncentruje się na dynamicznych aspektach psychiki, takich jak konflikty emocjonalne, nieświadome procesy obronne i mechanizmy obronne. Terapeuci ISTDP starają się zrozumieć głębokie, nieświadome konflikty prowadzące do problemów pacjenta oraz pomóc mu je przezwyciężyć. W terapii tej zakłada się, że problemy często mają korzenie w relacjach interpersonalnych i doświadczeniach z przeszłości. Terapeuci ISTDP próbują zidentyfikować wzorce interpersonalne oraz pomóc pacjentowi zrozumieć, jak wpływają na jego obecne trudności.
Dlaczego warto wziąć udział
Porozmawiamy o tym, jak nasze relacje z pierwszymi opiekunami kształtują kontakty interpersonalne w dorosłości. Wykorzystamy do tego wywodzącą się z ISTDP koncepcję trójkąta konfliktu, która zakłada, że jako dzieci wypracowujemy strategie radzenia sobie z trudnymi aspektami rzeczywistości. Strategie te w dzieciństwie pozwalają nam przetrwać, jednak w dorosłym życiu utrudniają tworzenie głębokich, intymnych więzi z innymi ludźmi.
Podczas webinaru omówimy:
- techniki pracy w podejściu ISTDP,
- trójkąt konfliktu – uczucie/impuls, lęk i obrona badane są w odniesieniu do konkretnej sytuacji dotyczącej relacji z terapeutą, ludźmi z obecnego życia i ważnymi osobami z przeszłości (trójkąt osób),
- teorię przywiązania i jej wykorzystanie w psychoterapii,
- zdolność do monitorowania i regulowania lęku,
- świadomą rezygnację z destrukcyjnych obron,
- możliwość doświadczania własnych pragnień i uczuć oraz wyrażania ich w konstruktywny sposób,
- neurobiologiczne aspekty emocji.
Prelegentka
Psycholożka i psychoterapeutka. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie SWPS (specjalność: psychologia społeczna). Pracuje w nurcie psychodynamicznym. Obecnie jest w trakcie czteroletniego szkolenia psychoterapeutycznego z psychoterapii indywidualnej, par oraz rodzin w Laboratorium Psychoedukacji, rekomendowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Ukończyła Introduction to Mentalizing and Mentalization Based Treatment with Adults (MBT Adult) w Anna Freud Centre w Londynie. Jest asolwentką Programu Pomocy Psychologicznej w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie. Współpracowała z organizacjami pozarządowymi i prowadziła prywatną praktykę. Pracowała z osobami z różnymi zaburzeniami (lękowymi, depresyjnymi, odżywiania, osobowości), osobami w kryzysie psychicznym w okresie okołoporodowym, a także ofiarami przemocy. Doświadczenie kliniczne zdobywała w Klinice Nerwic Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz Szpitalnym Oddziale Diagnostyczno-Terapeutycznym (F2), świadczącym specjalistyczną pomoc psychiatryczną dla osób z zaburzeniami psychicznymi, zwłaszcza psychotycznymi. Przez wiele lat była zawodowo związana z Centrum Praw Kobiet, w którym pomagała kobietom i dzieciom z doświadczeniem przemocy. Pracuje pod stałą superwizją certyfikowanych superwizorów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Zapisy zakończone.
Studiuj psychologię na czołowej uczelni w kraju
Uniwersytet SWPS słynie z kształcenia doskonałych psycholożek i psychologów. Według rankingu szkół wyższych miesięcznika „Perspektywy” jesteśmy jedną z dwóch najlepszych uczelni w Polsce, na których możesz studiować psychologię. Nasz program spełnia europejskie standardy nauczania, jest nowoczesny i zróżnicowany. Oferujemy zarówno studia pierwszego stopnia (w tym studia w jęz. angielskim), jak i studia jednolite magisterskie.
Zapoznaj się z naszą ofertą studiów psychologicznych
Sprawdź inne podobne kierunki
W ofercie mamy nie tylko studia psychologiczne, lecz także kierunki związane z dziedzinami pokrewnymi. Są wśród nich: analiza zachowania, neuropsychologia, neurokognitywistyka, behawiorystyka, coaching, psychotraumatologia, psychodietetyka czy seksuologia.
Zobacz wszystkie kierunki związane z psychologią
Chcesz zostać psychoterapeutą? Wybierz USWPS!
Szkoła Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS działa od 2000 r. i jest największym polskim ośrodkiem kształcącym psychoterapeutów.
Organizator
Wydarzenie organizuje Koło Naukowe Psychologii Klinicznej we Wrocławiu.
Kontakt
Wojciech Kors: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.