Wild Cook – rewolucyjne narzędzie do wędzenia stworzone przez studentów School of Form
Urządzenie służące do nadawania dodatkowego aromatu wędzonym potrawom lub napojom we własnej kuchni, wyposażone w szereg akcesoriów przyspieszających i ułatwiających proces – oto kolejny innowacyjny produkt zaprojektowany przez studentów School of Form. Centrum Transferu Wiedzy Uniwersytetu SWPS przygotowuje go do komercjalizacji. Twórcami Wild Cook są Ladan Zadfar i Mohammad Farshad, młodzi projektanci z Iranu, którzy z sukcesem rozpoczęli już proces wprowadzania na rynek innego sztandarowego kulinarnego pomysłu swojego autorstwa – formy do uzyskiwania sferycznych kulek z lodu, Icy Galaxy.
Wędzenie we własnej kuchni
Produkt stworzony przez utalentowanych studentów z Iranu odpowiada na potrzebę delektowania się smakiem unikalnych, wędzonych potraw i aromatyzowanych napojów bez posiadania profesjonalnego zaplecza, a także bez konieczności zamiany kuchni w pole bitwy. Proces wędzenia jest bowiem dość uciążliwy: wiąże się z wydobywaniem się dymu i kapiącego tłuszczu, wymaga też wydzielenia sporej przestrzeni. Dzięki urządzeniu Wild Cook możliwe jest wyjątkowe aromatyzowanie potraw w mniejszej skali, na codzienny, domowy użytek.
Produkt składa się ze specjalnego, zamykanego urządzenia, w którym umieszczane są kapsułki z aromatami (przypominają one popularne kapsułki z ekspresów do kawy). Zawartość Wild Cook Capsule zamknięta w pojemniku jest podgrzewana, a następnie – po przytwierdzeniu urządzenia do pokrywki garnka/patelni z jedzeniem – aromat zostaje wdmuchany do środka. W ten sposób przygotowywane przez nas jedzenie zyskuje swoisty wędzony posmak. Kapsułki dostępne będą w różnych wariantach: z aromatem przypraw, drewna, owoców, warzyw i innych.
Wild Cook doceniony na świecie
Produkt ten, podobnie jak stworzona przez Ladan Zadfar i Mohammada Farshada forma do lodu Icy Galaxy, podbija festiwale branży projektowej. Wildcook zdobył nagrodę na niemieckim IF Design Award 2020 w kategorii Professional Concept. Natomiast we Włoszech podczas A’Design Award nagrodzony został za komunikację marketingową, a także osobno za urządzenie i kapsułki.
Wild Cook Capsules same w sobie stanowią bowiem innowacyjny koncept projektowy. „Projektanci zdają sobie sprawę z różnic smakowych na całym świecie i dlatego ten projekt jest całkowicie elastyczny, jeśli chodzi o użyteczność w różnych regionach. Kapsułki będą miały postać mieszanych i pojedynczych składników” – pisze o projekcie Ladan i Mohammada „Magazyn Design”.
Młodzi projektanci z Iranu nie osiadają na laurach. W ramach zajęć w School of Form tworzą wciąż nowe koncepcje (między innymi Verde Vita – narzędzie do pakowania żywności w materiały biodegradowalne czy Blackout_Guide – poradnik, jak pozyskać energię elektryczną w sytuacji światowego kryzysu. Oba pomysły powstały pod okiem dr Joanny Jurgi w ramach cyklu „Laboratorium współczesności” – stanowi on artystyczno-użytkowy komentarz do postpandemicznej rzeczywistości).
Jak deklarują Ladan i Mohammad, ich filozofia projektowania opiera się na opracowywaniu bardzo prostych koncepcji, inspirowanych drobnymi niedoskonałościami otaczającego świata i niezaspokojonymi potrzebami ich pokolenia.
Od pomysłu do wdrożenia
Wild Cook, podobnie jak jego projektowy kuzyn Icy Galaxy, znajduje się pod opieką Centrum Transferu Wiedzy Uniwersytetu SWPS, które pełni rolę pośrednika pomiędzy pracownikami naukowymi i studentami uczelni a rynkiem. Urządzenie wędzące zaprojektowane przez Ladan i Mohammada, a także jego mechanizm oparty o współpracę z kapsułką, zostały już objęte ochroną patentową.
Piotr Ciszek z Centrum Transferu Wiedzy koordynuje procesy wdrożeniowe obu kulinarnych wynalazków. Jego zdaniem Wild Cook ma szansę podbić ma nie tylko sektor gastronomiczny, czyli restauracje oraz hotelowe kuchnie, lecz także sektor AGD – możliwe, że Wild Cook wraz z kapsułkami pojawi się na półkach sklepów z artykułami gospodarstwa domowego i będzie dostępny dla indywidualnego klienta. Na razie jednak Centrum Transferu Wiedzy skupia się na poszukiwaniu inwestora i stworzeniu zaawansowanego prototypu. Twórcy projektu podkreślają, iż chcieliby, aby ich produkt był w pełni ekologiczny. Marzy im się, aby zawartość kapsułek była zdrowa, aromatyczna i nie psuła się w opakowaniu, zaś same kapsułki według Ladan i Mohammeda powinny być wykonane z materiałów w pełni degradowalnych.
Twórcy projektu
Ladan Zadfar i Mohammad Farshad
Uczestnicy wielu międzynarodowych wystaw w Chinach, Indiach, Włoszech, Węgrzech, Holandii. Od 2016 r. nagradzani w konkursach A’Design Award w Niemczech i Włoszech. W 2020 r. produkt Wildcook zdobył w Niemczech IF Design Award w kategorii „proffesional concept” a także został uhonorowany w we Włoszech wraz z produktem „Icy Galaxy”. Ladan od 2019 r. zasiada w jury włoskiego konkursu A’Design Award.