Współpraca duńsko-polska we wszystkich oktawach: Chór USWPS w Kopenhadze
Pod koniec kwietnia Chór Uniwersytetu SWPS wraz ze swoją dyrygentką, Ewą Mackiewicz, gościł w Kopenhadze na zaproszenie tamtejszego Chóru Kameralnego Tourdion. Zespoły mają na koncie udaną współpracę oraz wspólne występy.
Koncert z udziałem przedstawicieli Ambasady RP w Kopenhadze
Chór Uniwersytetu SWPS pod batutą Ewy Mackiewicz i Chór Kameralny Tourdion pod batutą Pera Rathje dały wyjątkowy wspólny koncert 27 kwietnia w domu kultury Musikhuset København. W wymianę międzychóralną zaangażowała się polska ambasada w Kopenhadze. Jej przedstawiciele wysłuchali występu obu utalentowanych zespołów. Pod koniec koncertu dyrygent kopenhaskiego chóru wygłosił krótkie przemówienie, w którym wyraził solidarność z ofiarami trwającej już od dwóch lat wojny w Ukrainie.
Chór reprezentujący naszą uczelnię wystąpił również w kościele pw. św. Jakuba w dzielnicy Østerbro. Wydarzenie zostało odnotowane przez lokalny portal pollennu.dk.
Chór Uniwersytetu SWPS od lat dumnie reprezentuje polską kulturę poza granicami kraju. Od dłuższego czasu współpracuje także z duńskim chórem Tourdion z Kopenhagi. To zespół z długą historią – w 2021 r. świętował 50-lecie istnienia. Tourdion wykonuje głównie utwory a cappella, ale na koncie ma również współwykonania dużych dzieł oratoryjnych, takich jak „Das Deutsche Requiem” J. Brahmsa czy „Wielka msza h-moll” J. S. Bacha. Uczestniczył w prestiżowych wydarzeniach muzycznych, m.in. w Międzynarodowej Konferencji Experimentarium (2020 r.) oraz w Nocy Kultury Musikhuset (2022 r.). Dyrygent Per Rathje to uznany kompozytor, absolwent muzykologii w Instytucie Muzykologii w Kopenhadze oraz dyrygentury chórów i orkiestr w Konserwatorium Muzycznym w Kopenhadze.
O Chórze Uniwersytetu SWPS
Chór Uniwersytetu SWPS to barwny i otwarty zespół pełen pomysłów i dobrej energii. Składa się zarówno z amatorów, jak i profesjonalistów. Powstał w 2001 r. i początkowo uświetniał uroczystości uczelniane. Z czasem zaczął realizować nowe formy wypowiedzi artystycznej oraz docierać do większego grona słuchaczy.
Zespół był zapraszany do udziału w licznych projektach chóralnych, m.in. Video Games Live, wykonanie II i VIII symfonii G. Mahlera, „Kandyda” L. Bernsteina czy „Carminy Burana” C. Orffa. Potwierdzeniem jego umiejętności są liczne nagrody zdobywane na konkursach krajowych i zagranicznych – chór siedmiokrotnie zajął pierwsze miejsce, ośmiokrotnie drugie i czterokrotnie trzecie. W ostatnich latach misją zespołu stało się promowanie polskiej kultury poza granicami kraju. Chór koncertował w Szwecji (2017), Hiszpanii (2019) oraz Danii (2024). Ma też na swoim koncie występy z takimi osobowościami muzycznymi, jak Łukasz Borowicz, Gabriel Chmura czy Michał Klauza.
W 2021 r. chór wraz z triem Bastarda nagrał płytę „Kołowrót”. Album został uznany za najlepszą płytę jazzową roku przez dziennikarzy magazynu JazzPRESS i RadioJAZZ.FM oraz za drugą najlepszą folkową płytę roku przez jury konkursu na Folkowy Fonogram Roku, organizowanego przez Program II Polskiego Radia.