„Transforming Media Accessibility in Europe”
Profesor Krzysztof Krejtz, kierownik Ośrodka Badań Okulograficznych na Uniwersytecie SWPS, jest współredaktorem książki „Transforming Media Accessibility in Europe”. Publikacja szeroko omawia sposoby projektowania i dostosowywania mediów cyfrowych, platform edukacyjnych i technologii informacyjno-komunikacyjnych wdrażanych w tzw. inteligentnych miastach (smart cities), tak aby lepiej odpowiadały na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Współautorami trzech rozdziałów są badacze z Uniwersytetu SWPS.
Dostępność w różnych obszarach
Książka „Transforming Media Accessibility in Europe” to multidyscyplinarna analiza dostępności kultury, edukacji i przestrzeni miejskich w Europie. Eksperci z różnych dziedzin – naukowcy, edukatorzy i praktycy – wskazują w niej, jak zwiększyć inkluzywność platform cyfrowych i technologii smart cities.
Autorzy podkreślają, jak ważne jest wykorzystanie wyników badań w praktyce, zwłaszcza przy tworzeniu polityk i strategii rozwoju miast. Jednym z celów publikacji jest dostarczenie rekomendacji decydentom, urbanistom i firmom z branży cyfrowej.
Książka „Transforming Media Accessibility in Europe” została opublikowana przez wydawnictwo Springer w otwartym dostępie. Można ją pobrać ze strony wydawcy
Badacze z Ośrodka Badań Okulograficznych na Uniwersytecie SWPS napisali trzy rozdziały książki, poświęcone dostępności turystyki i transportu publicznego.
Inkluzywna turystyka i dostępny transport
W rozdziale poświęconym założeniom turystyki 5.0 (opartej na koncepcji przemysłu 5.0 – skoncentrowanego na człowieku i zrównoważonym rozwoju) prof. Krzysztof Krejtz i prof. Izabela Krejtz z Uniwersytetu SWPS oraz inni autorzy analizują, jak ta nowatorska koncepcja może zwiększyć dostępność w turystyce. Omawiają, w jaki sposób można wykorzystać nowe technologie i innowacyjne rozwiązania, aby podróże stały się bardziej dostępne dla osób o różnych potrzebach i pochodzeniu.
Kolejny rozdział, dotyczący audiodeskrypcji opartej o śledzenie aktywności wzrokowej (Gaze-Led Audio Description; GLAD), autorstwa prof. Krzysztofa Krejtza i prof. Izabeli Krejtz oraz dr Darii Rutkowskiej-Siudy z Uniwersytetu Łódzkiego, porusza problem tworzenia neutralnych audiodeskrypcji, szczególnie w obszarach wymagających specjalistycznej wiedzy, jak np. sztuka czy architektura. Opisy dźwiękowe są zazwyczaj opracowywane przez ekspertów z danej dziedziny. Jednak liczne badania wykazały, że percepcja i wzorce uwagi specjalistów są inne niż u laików. Opisana w książce metoda GLAD wykorzystuje wzorce uwagi tzw. zwykłych odbiorców, co pozwala na stworzenie przystępniejszych audiodeskrypcji. Rozdział powstał w ramach projektu „Przyjazne miasto” finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
W rozdziale dotyczącym dostępności transportu publicznego zespół z Ośrodka Badań Okulograficznych analizuje różne systemy transportowe, ze szczególną uwagą przyglądając się Warszawie. Autorzy omawiają istniejące rozwiązania, identyfikują bariery i proponują ulepszenia, które mają sprawić, że transport publiczny stanie się bardziej przyjazny dla wszystkich użytkowników. Włączają się w ten sposób w szerszą dyskusję na temat inkluzywnej infrastruktury miejskiej.
Współpraca międzynarodowa na rzecz zwiększenia dostępności mediów
Książka „Transforming Media Accessibility in Europe” jest efektem prac projektu LEAD-ME (CA19142), którego liderem był dr hab. Krzysztof Krejtz, prof. USWPS. Projekt był realizowanyw ramach Europejskiego Programu Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych (ang. European Cooperation in Science and Technology, COST)