Pokazujemy mechanizmy zła. Współpraca Uniwersytetu SWPS i Muzeum Auschwitz-Birkenau
Uniwersytet SWPS i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu realizują porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju badań nad ekonomiką miejsc pamięci. Kooperacja jest zakrojona bardzo szeroko: zakłada m.in. wspólne realizowanie projektów naukowych i wdrożeniowych, organizację konferencji i spotkań akademickich, wymianę materiałów naukowych. Ponadto na naszej uczelni w roku akademickim 2022/2023 uruchomione zostały unikatowe studia podyplomowe korzenie totalitaryzmu XX wieku: Auschwitz – Holokaust – Ludobójstwa.
Pielęgnujemy pamięć, ostrzegamy przed zbrodniami totalitaryzmów
Miejsca pamięci spełniają w społeczeństwie ważną funkcję: są cenną lekcją historii, stanowią też ostrzeżenie przed powrotem totalitaryzmów. W ramach działania Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci, kierowanego przez prof. Adama Szpaderskiego, prowadzone są badania naukowe i edukacyjne w zakresie prawidłowości powstawania, zachowywania, upamiętniania i funkcjonowania miejsc pamięci w Polsce i na świecie. Centrum realizuje m.in. porozumienie zawarte z Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimu. Współpraca ta zakłada wymianę materiałów naukowych, prowadzenie wspólnych projektów naukowych i wdrożeniowych, a także organizację konferencji i innych spotkań akademickich. Centrum przygotowuje dla Muzeum badania i ekspertyzy w zakresie ekonomiki miejsc pamięci, a także opracowuje i analizuje praktyki zarządzania Muzeum, dbając o to, by były jak najskuteczniejsze.
Korzenie totalitaryzmu – wyjątkowe studia podyplomowe na Uniwersytecie SWPS
Trwa rekrutacja na nowy, unikatowy kierunek 2-semestralnych studiów podyplomowych uruchomionych przez Uniwersytet SWPS i Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz – korzenie totalitaryzmu XX wieku: Auschwitz – Holokaust – Ludobójstwa.
Studia dostarczą wiedzy na temat XX-wiecznych totalitaryzmów – ze szczególnym uwzględnieniem nazizmu, Holokaustu i roli, jaką odegrał w historii Zagłady obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Wykładowcy przedstawią nowoczesne metody pracy z tym trudnym tematem. Adresatami kierunku są głównie nauczyciele (historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, religii lub etyki), edukatorzy, przewodnicy, pracownicy muzeów i miejsc pamięci.
Edukacja w Miejscu Pamięci ma wyjątkowy wymiar. To, co jest naszą misją – uczyć, edukować o tym, co tu się wydarzyło – jest jednym z najważniejszych zadań. W tej chwili eksperci muzeum łączą siły z Uniwersytetem SWPS, aby zaproponować studia będące wyprawą do korzeni totalitaryzmów XX w.
Zależy nam na uwrażliwieniu słuchaczy na cierpienie i krzywdę ludzką, do których prowadzi obojętność na antysemityzm, rasizm, prześladowania, wojnę.
Jak twierdzi kierownik studiów, prof. Adam Szpaderski, wbrew pozorom nie będą to studia, na których słuchacze będą rozmawiać wyłącznie o historii – prawdziwym ich celem jest bowiem odniesienie się do współczesności i pokazanie mechanizmów zła. To kierunek wyjątkowy, nieposiadający swojego odpowiednika na rynku kształcenia podyplomowego.
Kierownik studiów: korzenie totalitaryzmu XX wieku
Zobacz pełny biogram