Profesor Agnieszka Popiel wybrana do programu Global CBT Ambassador

Profesor Agnieszka Popiel z Uniwersytetu SWPS została wybrana na funkcję Global CBT Ambassador na rok 2025 przez European Association for Behavioural and Cognitive Therapies (EABCT). Prestiżowy program ambasadorski jest realizowany przez World Confederation of Cognitive and Behavioural Therapies (WCCBT).
O programie Global CBT Ambassador
Program Global CBT Ambassador to międzynarodowa inicjatywa WCCBT, której celem jest promocja terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) na całym świecie. Co roku regionalne organizacje członkowskie, do których należy m.in. EABCT, nominują specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego, których działalność zasługuje na szerokie uznanie. Są to osoby, które mają znaczący, innowacyjny lub długofalowy wpływ na rozwój terapii poznawczo-behawioralnych.
Główne założenia programu to:
- wspieranie rozwoju i podnoszenie rangi terapii poznawczo-behawioralnej oraz terapeutów tego nurtu na całym świecie,
- promocja zdrowia psychicznego, terapii opartych na dowodach naukowych i dobrostanu psychicznego,
- wspieranie skutecznego wdrażania metod terapii poznawczo-behawioralnej poprzez działania szkoleniowe.
Ambasadorzy programu dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem poprzez różnorodne działania edukacyjne. Prowadzą wykłady, panele dyskusyjne, warsztaty, seminaria kliniczne czy zajęcia mistrzowskie kierowane do szerokiego grona odbiorców – od profesjonalistów i studentów, po ogół społeczeństwa.
Międzynarodowe uznanie za wkład w rozwój terapii poznawczo-behawioralnej
Nominacja prof. Agnieszki Popiel to wyraz uznania dla jej wieloletnich działań na rzecz rozwoju terapii poznawczo-behawioralnej. Jako założycielka i była prezeska Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej (PTTPB), które w 2025 r. będzie obchodzić 25-lecie członkostwa w EABCT, odegrała kluczową rolę w budowaniu silnego krajowego środowiska terapeutów.
To duży zaszczyt i wyróżnienie znaleźć się w gronie znakomitych badaczy psychoterapii takich jak David Barlow, Susan Bogles, Paul Gilbert i Robert Leahy, którzy pełnili tę rolę w ostatnich latach. Cieszę się, że będę mogła mówić o badaniach nad psychoterapią realizowanych w Polsce, które wpisują się w przeogromną bazę wiedzy wskazującą na skuteczność terapii poznawczo-behawioralnej w leczeniu wielu zaburzeń. W przypadku naszych badań w ramach programu TRAKT jest to leczenie PTSD. To, że European Association for Behavioural and Cognitive Therapies (zrzeszające 54 organizacjie z 40 krajów) zdecydowało się powierzyć mi tę rolę, traktuję jako wyróżnienie dla Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej i jego ponad sześciu tysiecy członków. Osobiście odbieram to też jako dowód uznania dla naszego doświadczenia w tworzeniu standardów kształcenia, superwizji i propagowaniu psychoterapii jako metody leczenia z całym bogactwem badań i wiedzy.
O prof. Agnieszce Popiel

Zobacz inne aktualności























































































