Profesor Adam Szpaderski członkiem Rady Naukowej czasopisma „Niepodległość i Pamięć”

Z dumą informujemy, że prof. Adam Szpaderski, kierownik Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci Uniwersytetu SWPS, został członkiem Rady Naukowej czasopisma „Niepodległość i Pamięć”. Kwartalnik „Niepodległość i Pamięć” to czasopismo branży muzealnej, które koncentruje się na polskiej historii, kulturze i sztuce, ze szczególnym naciskiem na ruchy niepodległościowe, społeczne i obywatelskie. Wydawcą periodyku jest Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Powierzenie mi członkostwa w Radzie Naukowej czasopisma „Niepodległość i Pamięć” postrzegam jako wyraz uznania dla moich kompetencji w zakresie badań nad zarządzaniem instytucjami muzealnymi w Polsce – ze szczególnym uwzględnieniem muzeów martyrologicznych – oraz jako istotny krok w kierunku pogłębiania współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Czasopismo naukowe „Niepodległość i Pamięć”
Kwartalnik „Niepodległość i Pamięć” to czasopismo naukowe związane z branżą muzealną, koncentrujące się na polskiej historii, kulturze i sztuce, ze szczególnym uwzględnieniem ruchów niepodległościowych, społecznych i obywatelskich od XVIII do XX wieku. Periodyk jest nie tylko platformą upowszechniania rzetelnej wiedzy historycznej, lecz także przestrzenią twórczego dialogu interdyscyplinarnego, prowadzonego z udziałem badaczy różnych dziedzin oraz przedstawicieli kluczowych instytucji naukowych i kulturalnych – zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Ambicją czasopisma jest inicjowanie merytorycznych polemik, które wzbogacają debatę nad dziedzictwem niepodległościowym i społecznym. Wydawcą „Niepodległości i Pamięci” jest Muzeum Niepodległości w Warszawie. Czasopismo jest indeksowane w takich bazach jak: ERIH Plus (European Reference Index for the Humanities and Social Sciences), Index Copernicus (IC), POL-index oraz BazHum (Baza Czasopism Humanistycznych).
Redaktorem naczelnym kwartalnika jest dr Tadeusz Skoczek, dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Odwiedź stronę kwartalnika
Zobacz stronę wydawcy (Muzeum Niepodległości w Warszawie)
Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci jako platforma wymiany doświadczeń
Profesor Adam Szpaderski wraz z zespołem Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci działającym w Instytucie Nauk Społecznych USWPS w Warszawie stale prowadzi badania naukowe w zakresie ekonomicznych, finansowych, zarządczych i edukacyjnych prawidłowości powstawania, zachowywania, upamiętniania i funkcjonowania muzeów martyrologicznych na świecie. Zapotrzebowanie na specjalistyczną wiedzę i wskazówki w zakresie dobrych praktyk rośnie wraz ze wzrostem świadomości znaczenia tego typu dziedzictwa i jego roli w edukacji kolejnych pokoleń. Przekazywanie wiedzy jest jednym z głównych zadań centrum badawczego prowadzonego przez prof. Szpaderskiego.
Poznaj Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci
Ekspert w dziedzinie strategii muzeów i zarządzania pamięcią
Profesor Adam Szpaderski specjalizuje się w zarządzaniu strategicznym, prakseologii, modelach zarządzania muzeami i miejscami pamięci, zastosowaniach nowych technologii jako medium transferu wartości dla odbiorów, zarządzaniu edukacją o Auschwitz, Holokauście i ludobójstwach oraz parametryzacji efektywności instytucji sektora dziedzictwa kulturowego.
Jest kierownikiem Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci, członkiem Międzynarodowej Rady Muzeów – ICOM, jak również głównym konsultantem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w dziedzinie strategii i zarządzania edukacją, przewodniczącym Rady Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy (2020-2024), doradcą ds. strategii edukacyjnej Muzeum Stutthof w Sztutowie, głównym konsultantem ds. strategii i zarządzania edukacją Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, przewodniczącym Rady Konsorcjum – Sieć „Liga Pamięci Jenieckiej”, kierownikiem i wykonawcą wdrożeniowych projektów badawczych, członkiem towarzystw naukowych zajmujących się ekonomią, zarządzaniem i kulturą oraz laureatem wielu nagród, w tym Medalu „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”, Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Medalu 75 Lat Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau i Medalu Muzeum Więzienia Pawiak. Od grudnia 2024 r. pełni funkcję wiceredaktora naczelnego rocznika „Muzealnictwo”.
Zobacz inne aktualności






















































































