Płyta „Kołowrót” Chóru Uniwersytetu SWPS i tria Bastarda drugą najlepszą płytą folkową roku
Z dumą informujemy, że płyta „Kołowrót” zdobyła drugie miejsce w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2021. Twórcami płyty są Chór Uniwersytetu SWPS i trio Bastarda. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych muzycznych sukcesów!
Folkowy Fonogram Roku
Konkurs na Folkowy Fonogram Roku jest ważnym wydarzeniem dla wielbicieli i twórców muzyki folkowej. Biorą w nim udział polskie zespoły, których twórczość inspirowana jest tradycyjną muzyką ludową. Konkurs jest organizowany od 1998 r., zaś od 2002 r. towarzyszy festiwalowi folkowemu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.
W tym roku pierwsze miejsce zdobyła płyta „Rakieta” kapeli Tęgie Chłopy, na drugim uplasował się – ex aequo z „Kołowrotem” – „Bojkowski głos Bieszczadu” zespołu Wernyhora, zaś trzecie miejsce przypadło w udziale płytom „Karaimska Mapa Muzyczna” Karoliny Cichej i „Osmętnica Electronica” zespołu Niewte.
Dowiedz się więcej o laureatach i finalistach
Kołowrót, czyli uchwycenie w muzyce cyklicznych przemian
Płyta „Kołowrót” stanowi muzyczną podróż w głąb tradycji i rytuałów związanych z cyklicznością natury. Kolejne bloki, zatytułowane „Wiosna”, „Lato”, „Jesień” i „Zima”, nawiązują do powtarzających się przemian zachodzących w przyrodzie i związanych z nimi polskich obrzędów. Płyta oferuje atrakcyjne brzmienia inspirowane muzyką jazzową. Utwory wykonuje chór z towarzyszeniem instrumentów. Projekt powstał z okazji 25-lecia Uniwersytetu SWPS oraz 20-lecia istnienia Chóru Uniwersytetu SWPS.
Sukces za sukcesem
Zdobycie drugiego miejsca w konkursie na najlepszy Fonogram Roku nie jest bynajmniej pierwszym sukcesem Kołowrotu. Album został uznany za najlepszą płytę jazzową roku 2021 w rankingu JazzPRESS i RadioJAZZ.FM. Przeczytaj artykuł na ten temat
Płyta jest owocem współpracy wielu osób
Kołowrót to wspólna płyta tria Bastarda (Szamburski/Pokrzywiński/Górczyński) i Chóru Uniwersytetu SWPS pod dyrekcją Ewy Mackiewicz. Powstała we współpracy z Polskim Radiem, Radiowym Centrum Kultury Ludowej, Magdaleną Tejchmą, Remkiem Hanajem, zespołem Księżyc i muzykologiem Antonio Chemottim.
Posiłkując się tradycyjną muzyką ludową i źródłami średniowiecznymi, trio Bastarda stworzyło oryginalne kompozycje, które dzięki współpracy z Chórem osiągnęły głębszy wymiar narracyjny – stały się opowieściami dźwiękowymi o najistotniejszych przemianach w naturze i kulturze.
Chór Uniwersytetu SWPS
Chór uniwersytecki składa się zarówno z profesjonalistów, jak i amatorów. Powstał w 2001 r. Początkowo uświetniał oprawę uroczystości organizowanych przez uczelnię, ale z czasem dotarł do szerszego grona słuchaczy, był zapraszany do udziału w licznych projektach chóralnych i zdobył wiele nagród w kraju oraz za granicą.
Płytę „Kołowrót” tworzyli następujący członkowie i członkinie chóru:
- dyrygentka: Ewa Mackiewicz
- soprany: Agata Brzuska, Maria Buchwald, Iwona Grajkowska, Ada Komorowska, Kaja Machalska, Marzena Opacka, Zofia Pokrzywnicka, Joanna Pragacz, Paulina Radomska, Magdalena Rek, Yeva Tsinska, Magdalena Zdunek
- alty: Monika Czerwińska, Maria Dorn, Elżbieta Grochowska, Maria Haraszkiewicz, Joanna Kalinowska, Joanna Opacka, Kateryna Pozhydaieva, Rafał Wróblewski, Magda Zbrzeźniak, Gabriela Zwierzyńska
- tenory: Michał Chęciński, Wiktor Gajewski, Filip Kołada, Paweł Sierszeń, Arkadiusz Górka
- basy: Mateusz Gaweł, Karol Grąbczewski, Bronisław Kryciński, Tomasz Luber, Bartosz Romanowski, Aleksander Sobczyński, Mateusz Zbrzeźniak
Więcej o Chórze Uniwersytetu SWPS
Trio Bastarda
Bastarda to eksperymentalny zespół łączący jazz z muzyką klasyczną, który tworzą Paweł Szamburski, Michał Górczyński i Tomasz Pokrzywiński. Koncertują na festiwalach muzyki klasycznej i współczesnej. Komponując i aranżując utwory na podstawie archaicznych melodii (m.in. kilkusetletnich śpiewów chorałowych, motetów i litanii), budują pomost łączący odległe w czasie muzyczne światy.