Uniwersytet SWPS partnerem programu Best Managed Companies
Z dumą informujemy, że ekspertów z naszego uniwersytetu zaproszono do zespołu oceniającego sposób kierowania polskimi firmami. Nasza uczelnia została partnerem merytorycznym prestiżowego programu Best Managed Companies Poland, w którym wyłaniane są najlepiej zarządzane firmy prywatne w Polsce. W jury zasiadł Piotr Voelkel, sprawujący funkcję założyciela Uniwersytetu SWPS, a także dr Adam Kowalik z Katedry Zarządzania.
O konkursie
Best Managed Companies to konkurs organizowany od 29 lat przez międzynarodową firmę Deloitte. Wybierane są w nim najlepiej zarządzane firmy w poszczególnych krajach. Pierwsza edycja odbyła się w 1993 r. w Kanadzie. Obecnie konkurs prowadzony jest już w kilkudziesięciu krajach, a od tego roku również w Polsce. Tysiące prywatnych firm biorących udział w rywalizacji przechodzi drobiazgowy proces weryfikacji. Niezależne eksperckie jury bada kompetencje uczestniczących w konkursie przedsiębiorstw i analizuje ich podejście do prowadzenia biznesu.
Poddawane ocenie są:
- strategia, wizja i misja,
- zasoby (materialne i niematerialne),
- kultura organizacyjna,
- system nadzoru i raportowania.
Tytuł Best Managed Company zdobywają tylko najlepiej zarządzane firmy. Stanowi on wyraz uznania dla wieloletniej, ciężkiej pracy ich właścicieli oraz osiąganych za jej pomocą efektów. Wygrana przynosi wiele korzyści przedsiębiorstwom: umacnia wizerunek i rozpoznawalność marki oraz zwiększa zainteresowanie opinii publicznej. Laureaci dołączają do globalnej społeczności Deloitte BMC.
Organizowany przez firmę Deloitte konkurs Best Managed Companies Poland 2022 jest wyjątkowym wydarzeniem na biznesowej mapie Polski. Kryterium oceny stanowi tu bowiem nie tylko wynik finansowy osiągnięty przez firmę, ale również jej strategia, sposób, w jaki jest realizowana z wykorzystaniem dostępnych zasobów oraz kultura organizacyjna przedsiębiorstwa. Takie podejście zmienia perspektywę myślenia o tym, czym jest sukces i jak można go osiągnąć. Bardzo się cieszę, że w tej edycji konkursu do grona jury, obok założyciela Uniwersytetu SWPS, Piotra Voelkela, zaproszony został również przedstawiciel naszego Wydziału, osoba o bogatym doświadczeniu i szerokiej ekspertyzie – dr Adam Kowalik. Podejście do zarządzania promowane w ramach konkursu jest bardzo zbieżne ze sposobem, w jaki kształcimy studentów na kierunkach zarządzanie oraz Management, gdzie rzetelna analiza stanowi podstawę do oceny i planowania działań w oparciu o wartości.
Eksperci z naszej uczelni w jury
Do oceniania firm zaproszono specjalistów z całego kraju – odnoszących sukcesy przedsiębiorców i cenionych naukowców. Partnerem merytorycznym Best Managed Companies Poland został Wydział Nauk Społecznych w Warszawie Uniwersytetu SWPS, zaś w radzie konkursowej znaleźli się przedstawiciele naszej uczelni: założyciel Uniwersytetu SWPS Piotr Voelkel oraz dr Adam Kowalik. Jury wspólnie z ekspertami z Deloitte oceniało, które firmy zasługują na tytuł Best Managed Company. We wszystkich uczestniczących w konkursie firmach przeprowadzone zostały szkolenia z zarządzania, dzięki którym także korporacje, które nie uzyskały tytułu laureata, zyskały szansę na dostrzeżenie obszarów działalności, w których mogą coś poprawić, i wprowadzenie właściwych zmian.
Piotr Voelkel
Piotr Voelkel jest przedsiębiorcą, znawcą sztuki i promotorem polskiego designu. Zasłużył się jako mecenas projektów kulturalnych i edukacyjnych oraz działacz społeczny. Przyczynił się do rozwoju i promocji polskiej przedsiębiorczości, za co został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest założycielem Grupy Kapitałowej VOX (jednej z największych spółek meblarskich w Polsce), współtwórcą Concordia Design (centrum kreatywności i biznesu w Poznaniu oraz we Wrocławiu), założycielem Fundacji VOX-Artis oraz prezesem Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, współtworzącego stałą ekspozycję sztuki współczesnej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Założył także fundusz stypendialny Talenty, wspierający najbardziej uzdolnioną młodzież. We współpracy z Lidewij Edelkoort, wieloletnią szefową Design Academy w Eindhoven, stworzył na Uniwersytecie SWPS koncepcję programową School of Form – nowatorską szkołę projektową, która stanowi centrum wiedzy, badań i innowacji i została nagrodzona przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest również współzałożycielem Collegium Da Vinci w Poznaniu oraz Zespołu Szkół Da Vinci.
juror BMC
Doktor Adam Kowalik
Menedżer, doradca, analityk i trener z 20-letnim doświadczeniem zawodowym w Polsce i zagranicą. Specjalizuje się w strategii konkurowania firm, wywiadzie biznesowym, rozwoju biznesu, zarządzaniu produktem, edukacji menedżerskiej. Pracował dla kadry zarządzającej kilkudziesięciu największych polskich firm z różnych branż. Karierę rozpoczynał w Plus GSM, gdzie zajmował się zarządzaniem wiedzą (2001–2006). W latach 2006–2016 pracował w firmie doradczej EY jako dyrektor odpowiedzialny za zespół strategicznego wywiadu rynkowego (2006–2016). Od kilku lat prowadzi własną praktykę doradczą – OUTSMART. Na Uniwersytecie SWPS pracuje od 2018 r. jako adiunkt. Pełnił rolę koordynatora kierunku zarządzanie i przywództwo oraz kierownika Katedry Zarządzania. Ma doświadczenie w tworzeniu programów studiów i programów rozwojowych dla kadry zarządzającej. Dzieli się wiedzą na międzynarodowych konferencjach. W 2012 r. założył polski oddział stowarzyszenia Strategic & Competitive Intelligence Professionals, któremu przewodniczył do 2015 r. Był stypendystą programów Fulbright w USA i CEMS w Norwegii. Jest biegłym sądowym w dziedzinie zarządzania ryzykiem gospodarczym.
Konkurs Deloitte BMC jest wartościową inicjatywą promującą najlepiej zarządzane polskie firmy, wyłaniane nie tylko przez pryzmat wyników biznesowych, ale również pod kątem szeregu innych kryteriów takich jak strategia biznesowa, kultura organizacyjna, innowacyjność. Proces oceny jest kilkuetapowy i obejmuje m.in. wizyty ekspertów Deloitte w firmach kandydujących. Niezależne jury, złożone z przedstawicieli środowiska biznesowego i akademickiego, podejmuje ostateczne decyzje o przyznaniu lub nieprzyznaniu wyróżnień na podstawie zebranych materiałów, podsumowań z odwiedzin w firmach i wewnętrznych obrad. Poprzeczka jest ustawiona wysoko, dlatego tym bardziej należy docenić firmy otrzymujące tytuł laureata w tym konkursie.
Najlepiej zarządzane prywatne firmy w Polsce
Polscy przedsiębiorcy opanowali do perfekcji sztukę adaptacji do zmian i szybkiego podejmowania decyzji, dlatego też wybór mistrzów przedsiębiorczości nie był łatwy. Zwycięskie firmy zostały ogłoszone podczas uroczystej gali finałowej 8 czerwca 2022 r. Laureatami zostały: Arche S.A., Ceramika Paradyż Sp. z o.o., Falken Trade Polska Sp. z o.o., Sp.k., Fibrain Sp. z o.o., Grupa Cichy-Zasada Sp. z o.o., Sp.j., Inter Cars S.A., Kross S.A., Lancerto S.A., Lemarpol Wózki Widłowe Sp. z o.o., Marma Polskie Folie Sp. z o.o., Martex Sp. z o.o., Maxcom S.A., Novol Sp. z o.o., Oknoplast Sp. z o.o., Osadkowski S.A., Profix Sp. z o.o., Protech Sp. z o.o., Ready Bathroom Sp. z o.o., Selena FM S.A., Splast Sp. z o.o.