Profesor Hanna Komorowska uhonorowana nagrodą FIPLV International Award
Z dumą informujemy, że prof. Hanna Komorowska z Wydziału Nauk Humanistycznych w Warszawie Uniwersytetu SWPS została wyróżniona przez Międzynarodową Federację Nauczycieli Języków Obcych (FIPLV) prestiżową nagrodą FIPLV International Award za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauczania języków obcych oraz edukacji nauczycieli.
Profesor Hanna Komorowska – czołowa ekspertka w zakresie dydaktyki języków obcych
Hanna Komorowska jest profesorem w Katedrze Anglistyki na Wydziale Nauk Humanistycznych w Warszawie Uniwersytetu SWPS i uznaną specjalistką w dziedzinie metodyki nauczania języków obcych. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku pełniła funkcję prorektora Uniwersytetu Warszawskiego i przewodniczącej zarządu Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego.
Jako pierwsza w Polsce (w 1972 r.) podjęła w swojej rozprawie doktorskiej temat interferencji w nauce języka angielskiego jako obcego. Prof. Komorowska jest także autorką pierwszych krajowych badań empirycznych dotyczących edukacji językowej. Od końca lat siedemdziesiątych pełniła funkcję kierowniczki grupy eksperckiej, która opracowywała programy nauczania dla języków obcych i języków mniejszości i wdrażała je w polskich szkołach.
Po upadku komunizmu prof. Komorowska przewodniczyła Komitetowi Ekspertów ds. nauczania języków obcych i reformy kształcenia nauczycieli, który odpowiadał za wprowadzenie do programów nauczania polskich szkół średnich języków obcych: angielskiego, francuskiego, niemieckiego, włoskiego i hiszpańskiego, które zastąpiły obowiązkowy wcześniej język rosyjski. Obecnie przewodniczy komitetowi selekcyjnemu polskiej edycji konkursu European Language Label.
Jako ekspertka uznana na arenie międzynarodowej, prof. Komorowska była polską delegatką w Grupie Projektowej ds. Języków Nowożytnych przy Radzie Europy, członkinią Grupy Wysokiego Szczebla ds. Wielojęzyczności powołanej przez Komisję Europejską oraz konsultantką Europejskiego Centrum Języków Nowożytnych w Grazu.
Prof. Komorowska jest autorką licznych publikacji z zakresu metodyki nauczania języków obcych i kształcenia nauczycieli oraz współautorką „Europejskiego Portfolio dla Studentów – Nauczycieli Języków”, które zostało przetłumaczone na 15 języków. Jej wybitne osiągnięcia są doceniane zarówno na szczeblu uniwersyteckim, jak i ministerialnym. Została uhonorowana między innymi Medalem Komisji Edukacji Narodowej – najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez polskie Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Międzynarodowa Federacja Nauczycieli Języków Obcych
Międzynarodowa Federacja Nauczycieli Języków Obcych (Fédération Internationale des Professeurs de Langues Vivantes; FIPLV) została założona w 1931 r. w Paryżu. To jedyna międzynarodowa i wielojęzyczna organizacja zrzeszająca nauczycieli języków obcych. Jej misją jest promocja edukacji językowej jako sposobu na ułatwienie komunikacji, wzajemnego zrozumienia i współpracy między wszystkimi narodami świata. Celem FILPV jest także wypracowanie ciągłości i spójności edukacji wielojęzycznej na wszystkich poziomach nauczania, od szkolnictwa podstawowego po edukację dorosłych.
Kluczowym organem FIPLV jest Światowe Zgromadzenie składające się z przedstawicieli stowarzyszeń członkowskich, które zbiera się co 3 lata na Kongresie Światowym. Spotkanie jest również okazją do wręczenia Międzynarodowych Nagród FIPLV (International Awards). W tym roku Kongres odbył się w dniach 27-29 czerwca w Warszawie, a jego tematem przewodnim była edukacja językowa w czasach globalnych zmian.