Prof. Maurycy Zajęcki z grantem MEiN w wysokości 800 tys. zł
Z ogromną przyjemnością informujemy, że prof. Maurycy Zajęcki z Wydziału Psychologii i Prawa w Poznaniu znalazł się wśród finalistów Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Projekt naszego naukowca, poświęcony dziejom polskich korporacji akademickich, otrzymał dofinansowanie w wysokości 800 tys. zł. Składamy panu profesorowi serdeczne gratulacje i życzymy owocnej realizacji grantu.
Projekt profesora Zajęckiego
„Obraz środowiska polskich studentów i kadry naukowej 1816-1989. Kontynuacja badań, opracowanie, digitalizacja, udostępnienie zbiorów Archiwum i Muzeum Polskich Korporacji Akademickich w Poznaniu”
W ramach projektu będą kontynuowane dotychczasowe prace nad gromadzeniem i katalogowaniem zbiorów Archiwum Korporacyjnego i zostaną opracowane biogramy niemal 20 tys. członków korporacji akademickich, najważniejszym założeniem przedsięwzięcia jest jednak stworzenie dostępnego dla wszystkich, darmowego archiwum online pod nazwą Cyfrowe Zintegrowane Archiwum Polskich Korporacji Akademickich (CZAPKA), w którym na zasadzie open source zostanie udostępnionych 15 tys. źródeł historycznych (fotografie, dokumenty, wydawnictwa, filmy, nagrania...), życiorysy członków korporacji i inne opracowania historyczne.
Archiwum przybliży wszystkim zainteresowanym bogate tradycje akademickie naszego kraju oraz życie polskiej inteligencji w XIX i XX w. Użytkownicy systemu CZAPKA będą mogli pomóc w poszerzaniu zbioru, a naukowcy – korzystać z niego w swoich badaniach. Projekt otrzymał 800 tys. zł dofinansowania w Narodowym Programie Rozwoju Humanistyki w module konkursowym „Dziedzictwo narodowe”.
Projekt jest realizowany w Instytucie Prawa Uniwersytetu SWPS.
Ocalić od zapomnienia
Szacuje się, że spuścizna po polskich korporacjach akademickich uległa zniszczeniu w 90%, a w Warszawie czy Lwowie straty mogły być jeszcze większe. Podczas wojny i w okresie powojennym zachowane pamiątki trafiały do prywatnych domów, jednak wraz z odchodzeniem związanych z nimi emocjonalnie osób dziedzictwo stopniowo przepadało. W polskich korporacjach akademickich działali studenci, profesorowie, aktywiści, wojskowi i duchowni różnych wyznań. Relacje między nimi były ważnym czynnikiem elitotwórczym odradzającej się Polski. Badając dzieje ruchu akademickiego, można dowiedzieć się wiele o polskim społeczeństwie i jego historii, dlatego zachowane źródła są cenne dla historyków.
Archiwum Korporacyjne
Archiwum zostało założone w 2001 r. Udało się dzięki niemu ocalić wiele wartościowych obiektów i dokumentów dotyczących polskich korporacji akademickich i działających w Polsce korporacji mniejszości narodowych. To największe zbiory tego typu. Udało się w nim zgromadzić materiały po polskich korporacjach w Dorpacie (Tartu), Rydze, Petersburgu, Wiedniu, Warszawie, Wilnie, Lwowie, Poznaniu, Krakowie, Lublinie, Cieszynie, Brnie, Czerniowcach, Gdańsku, Kownie, Louvain, Paryżu, Pradze oraz Wrocławiu, źródła historyczne dotyczące korporacji mniejszości narodowych w Polsce: żydowskich, ukraińskich, niemieckich, rosyjskich i białoruskich, a także dokumentację działań środowisk korporacyjnych w okresie PRL – w kraju i na emigracji.
Więcej o Archiwum Korporacyjnym
Narodowy Program Rozwoju Humanistyki
NPRH to program Ministerstwa Edukacji i Nauki, którego celem jest wsparcie finansowe projektów mających istotne znaczenie dla polskiej polityki naukowej i edukacyjnej. Dofinansowanie w programie mogą uzyskać m.in. projekty edycji źródeł i dokumentów, opracowania edytorskie, kompendia wiedzy, monografie i studia dotyczące zagadnień ważnych dla polskiej tożsamości narodowej, projekty z zakresu edycji w języku polskim najważniejszych dzieł kultury oraz tłumaczenia na wybrane języki najwybitniejszych monografii polskiej humanistyki. Do udziału w konkursie uprawnione są m.in. uczelnie, instytuty badawcze i instytuty naukowe PAN.