Program gov_LAB nagrodzony na Gali Nauki Polskiej
Nowatorski program edukacyjny dla samorządów realizowany przez Uniwersytet SWPS z inicjatywy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości został doceniony na Gali Nauki Polskiej, która odbyła się 19 lutego w Toruniu. Członkowie zespołu projektowego gov_LAB odebrali nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej. Program wspierał samorządowców w projektowaniu usług i inicjatyw skierowanych do przedsiębiorców.
Projektujemy rozwiązania konkretnych problemów
Program gov_LAB powstał, by pomóc pracownikom i pracowniczkom samorządu terytorialnego skutecznie odpowiadać na potrzeby lokalnych przedsiębiorców i potencjalnych inwestorów. Pod okiem ekspertek i ekspertów z Uniwersytetu SWPS, EGO s.c., DTI i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) samorządowcy uczyli się, jak wykorzystać metodykę service design i design thinking w instytucjach publicznych oraz opracowywali własne koncepcje i plany wdrożeń instrumentów wsparcia dla lokalnych przedsiębiorczyń i przedsiębiorców.
Poznaj szczegóły programu gov_LAB
Podstawowym wyzwaniem dla współczesnych samorządów jest projektowanie skutecznych polityk i usług publicznych. Program gov_LAB jest odpowiedzią na to wyzwanie. Opiera się na rzetelnej refleksji naukowej – Uniwersytet SWPS to lider badań nad sferą publiczną w Polsce – a cały proces projektowy prowadzony jest z wykorzystaniem pogłębionej wiedzy z obszarów administracji, polityk publicznych, ekonomii, psychologii i socjologii.
W latach 2019–2022 odbyło się 5 edycji programu, w których wzięło udział łącznie 15 jednostek samorządu terytorialnego z 11 miast i gmin z różnych regionów Polski: Urzędy Marszałkowskie Województwa Mazowieckiego, Zachodniopomorskiego, Lubelskiego i Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Powiat Iławski oraz miasta i gminy Cieszyn, Ełk, Włocławek, Kielce, Dąbrówno, Marki, Kobyłka, Bieruń, Ogrodzieniec i Kawęczyn.
W warsztatach kreatywnych, badaniach jakościowych i testach projektowych rozwiązań uczestniczyło ponad 620 osób.
Program gov_LAB pozwolił stworzyć społeczność innowatorów z całej Polski. Są wśród nich przedstawiciele instytucji publicznych, jednostek naukowych, przedsiębiorstw - eksperci, naukowcy, moderatorki, przedsiębiorcy, wykładowcy oraz uczestnicy z samorządów regionalnych i lokalnych. Chcielibyśmy im serdecznie podziękować za współpracę i stworzenie nowego podejścia do projektowania polityk publicznych w Polsce.
Efektem pracy uczestników programu gov_LAB jest 15 prototypów usług, które powstały w oparciu o najnowsze wyniki badań Uniwersytetu SWPS prowadzonych w ramach dyscypliny nauki o polityce i administracji. Wysoki poziom naszej kadry naukowej potwierdza między innymi ocena A+ (najwyższa z możliwych) uzyskana w ewaluacji jednostek naukowych 2017-2021.
Przeczytaj więcej na temat wyników ewaluacji
Nasza uczelnia od momentu powstania prowadzi badania i realizuje projekty, które odpowiadają na konkretne problemy i mają praktyczne zastosowanie w różnych obszarach życia. Program gov_LAB to jeden z przykładów realizacji tej strategii.
Przed samorządami stoją dzisiaj poważne wyzwania dotyczące zarówno sfery środowiskowo-klimatycznej, społeczno-zdrowotnej i gospodarczo-technologicznej, jak i dotyczące bezpieczeństwa. By im sprostać, administracja publiczna we współpracy ze społecznościami lokalnymi, nauką i biznesem musi tworzyć rozwiązania publiczne skutecznie adresujące kwestie ważne dla obywateli i społeczeństwa. My ją w tym wspieramy.
Wyjątkowe partnerstwo międzysektorowe i współpraca zespołu
Program gov_LAB powstał i był realizowany z PARP oraz partnerami biznesowymi uczelni – członkami konsorcjum utworzonego przez Uniwersytet SWPS: Evaluation for Government Organizations S.C. (EGO s.c.) oraz Design Thinking Institute (DTI). Program był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu inno_LAB PO IR. Współpraca między partnerami była regulowana umowami o współpracy badawczo-rozwojowej oraz umowami finansowymi o łącznej wartości ponad 3,9 mln zł.
Nagrodę otrzymał zespół projektowy w składzie: dr hab. Karol Olejniczak, prof. Uniwersytetu SWPS, opiekun naukowy projektu, Grzegorz Rzeźnik, pełnomocnik prorektorki ds. nauki Uniwersytetu SWPS i kierownik projektu, Paweł Chaber, ekspert PARP, Iwona Gasińska-Mulczyńska, prezeska zarządu DTI Sp. z o.o., Bartosz Ledzion, dyrektor zarządzający EGO - Evaluation for Government Organizations S.C. oraz Katarzyna Kamińska, koordynatorka projektu z ramienia Uniwersytetu SWPS.
Niezwykle ważną rolę w codziennej realizacji projektu odegrał zespół moderatorek: Zuzanna Popis, Karolina Dobrowolska, Agnieszka Mróz, Kamila Czerwińska, Sara Kapela, Katarzyna Talaga-Korcz, Agnieszka Chlebowska, Ewelina Wyczółkowska oraz Agata Miryn-Sienkiewicz. W gov_LAB zaangażowani byli także eksperci i ekspertki PARP: Izabela Banaś, Agnieszka Katowicz, Marta Malesińska, Sylwia Rink, Dorota Węcławska oraz Maciej Szałaj.
Nagrody Ministra Edukacji i Nauki
Nagrody Ministra Edukacji i Nauki to jedno z najważniejszych wyróżnień naukowych w naszym kraju. Przyznawane są w pięciu kategoriach: za całokształt dorobku, znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej i organizacyjnej. Uroczyste wręczenie nagród odbywa się podczas gali z okazji Dnia Nauki Polskiej – święta państwowego ustanowionego w 2020 r., przypadającego w dniu urodzin Mikołaja Kopernika.
W tym roku przyznano 66 nagród indywidualnych i zespołowych, w tym 11 za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej. Nagrodzeni w tej kategorii wykazali się osiągnięciami w zakresie praktycznego wykorzystania wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, komercjalizacji wyników działalności naukowej, a także wdrożenia oryginalnego osiągnięcia projektowego, technologicznego lub artystycznego.
Studiuj Public Policy Design i zmieniaj świat!
Jeśli dobrze znasz język angielski i chcesz projektować polityki publiczne odpowiadające na wyzwania XXI wieku, to Uniwersytet SWPS jest miejscem dla Ciebie. W roku akademickim 2023/2024 uruchamiamy nowy kierunek w języku angielskim – Public Policy Design.
Podczas studiów będziesz rozwiązywać konkretne problemy korzystając z najnowszych wyników badań i metody wypracowanej przez zespół prowadzący program gov_LAB. Poznasz i zrozumiesz megatrendy, które mają największy wpływ na przekształcenia społeczne. Dowiesz się także, jak wykorzystać wiedzę psychologiczną do projektowania rozwiązań przyjaznych użytkownikom.
Przekonaj się, czemu warto studiować Public Policy Design
Eksperci z Uniwersytetu SWPS w zespóle projektowym gov_LAB
ekspert naukowy projektu
pełnomocnik prorektorki ds. nauki Uniwersytetu SWPS, kierownik projektu
koordynatorka projektu