Gratulujemy laureatom i laureatkom IV edycji Acts of Leadership Award
18 października 2023 r. na Uniwersytecie SWPS odbyła się gala finałowa IV edycji konkursu Acts of Leadership Award, którą zorganizował zespół Leadership LAB Project afiliowany przy Katedrze Zarządzania. W konkursie nagradzane są młode osoby i organizacje podejmujące działania społeczne, edukacyjne lub biznesowe stanowiące dobry przykład dla innych. Gratulujemy wyróżnionym studentkom i studentom!
Wielkie święto społeczności młodych liderów
Gala finałowa konkursu Acts of Leadership Award na Uniwersytecie SWPS to jedno z najważniejszych wydarzeń, którego głównymi bohaterkami i bohaterami są nasi studenci oraz studentki. To wielkie święto, podczas którego doceniamy ich osiągnięcia liderskie i projektowe. Motywem przewodnim tegorocznej gali finałowej było przesłanie zawarte w słowach piosenki autorstwa Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”. Utwór ten na rozpoczęcie gali wykonały Julia Słonecka i Emilia Szybiak – studentki II roku kierunku zarządzanie i przywództwo.
Kategorie konkursowe
Podczas wydarzenia jury przyznało wyróżnienia w kategoriach: „Leader among leaders”, „Young Rising Innovator”, „Young Rising Company”, „Najlepsza aplikacja na czas kryzysu”, „Najlepszy projekt w kategorii greentech”, „Najlepszy projekt społeczny”, „Najlepszy projekt kreatywny”, „Najlepsza książka roku w pokoleniu Z”, „Najlepszy raport studencki” oraz „Najlepsza organizacja pozarządowa”.
Leader among leaders
Wyróżnienia dla liderki lub lidera, którzy inspirują innych liderów, otrzymali:
- Aleksandra Woźniak – liderka, przedsiębiorczyni, konsultantka, podcasterka, mentorka projektów startupowych. Absolwentka programu edukacyjno-inkubacyjnego Szkoła Pionierów (II edycja). Autorka podcastu „Trening Upadania”. Wykładowczyni UW i WSB. Jury doceniło jej imponujący dorobek liderski, projektowy, edukacyjny i społeczny oraz jej pozytywny i inspirujący wpływ na osoby ze środowiska startupowego, biznesowego i akademickiego.
- Karolina Cleo Ćwiek – liderka Fundacji Można Zwariować, modelka, podcasterka, współautorka książki „Clou. Jak być sobą, gdy jesteś wszystkim innym”. Twórczyni startupu MEditate. Jury doceniło jej niezwykłą kreatywność, odważne podejmowanie wyzwań biznesowych, edukacyjnych i społecznych oraz jej wytrwałość w dążeniu do osiągania wyznaczonych celów. Doceniło także promowanie higieny zdrowia psychicznego oraz przeciwdziałanie szkodliwym stereotypom i dyskryminacji wobec osób neuroróżnorodnych i neuroatypowych.
- Dr Emilia Cholewicka – liderka, twórczyni projektów artystycznych, społecznych i edukacyjnych, tancerka baletowa. Wykładowczyni na kierunku kulturoznawstwo na Uniwersytecie SWPS oraz członkini zespołów badawczych i naukowczyni w Centrum Badań nad Gospodarką Kreatywną. Jury doceniło jej unikalną kreatywność i innowacyjność oraz niezwykłą odwagę w podejmowaniu wyzwań w badaniach w tym zakresie. Doceniło także jej liczne działania liderskie realizowane w środowisku akademickim i artystycznym.
- Maksymilian Kędzierski – lider i przewodniczący Koła Naukowego BIZ (Biznes Innowacje Zarządzanie), twórca projektów startupowych, student II roku na kierunku Zarządzanie i Przywództwo na Uniwersytecie SWPS. Stypendysta Fundacji Rafała Brzoski. Jury doceniło jego niezwykłe umiejętności przywódcze, bogaty dorobek projektowy i innowacyjny oraz jego inspirujący wpływ na rówieśników z pokolenia Z. Doceniło także jego liczne inicjatywy edukacyjne i społeczne w zakresie nowych technologii i rozwoju osobistego w środowisku studenckim i startupowym.
Young Rising Innovator
- Oliwia Raniszewska – innowatorka, twórczyni projektów startupowych Aquacollector i Skin Prevent, studentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek lekarski), popularyzatorka nauki oraz promotorka postaw prozdrowotnych i profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Jury doceniło jej liczne osiągnięcia innowacyjne, naukowe i edukacyjne. Wszechstronna aktywność innowacyjna, edukacyjna i społeczna Oliwii jest znakomitą inspiracją dla rówieśniczek i rówieśników z pokolenia Z.
- Maksymilian Paczyński – innowator i twórca aplikacji FATIK, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Iłży. Laureat licznych konkursów (m.in. Intel AI Global Impact). Wybitnie uzdolniony młody innowator, twórca projektów startupowych. Jury doceniło zarówno innowacyjność projektów Maksymiliana, jak też fakt, że jako młody innowator stał się inspiracją i wzorem do naśladowania dla rówieśników z najmłodszego pokolenia.
- Fundacja Można Zwariować – promująca higienę zdrowia psychicznego i ogólnego dobrego samopoczucia oraz uwrażliwian ludzi na ich własne zdrowie emocjonalne i na siebie nawzajem. Dodatkowo, zachęca do otwierania dialogu społecznego na tematy związane z dobrostanem i zdrowiem psychicznym oraz przełamywanie negatywnych i szkodliwych stereotypów dotyczących osób neuroróżnorodnych i neuroatypowych.
- Fundacja Orange – fundacja wspierajaca dzieci, młodzież, ich otoczenie rodzinne i edukacyjne w funkcjonowaniu w cyfrowym świecie. Pomaga im rozwijać kompetencje w zakresie posługiwania się nowymi technologiami. Odwołując się do praw dziecka tworzy bezpieczne środowisko i chroni dzieci przed zagrożeniami istniejącymi w świecie cyfrowym.
- Fundacja Odkryć Siebie – z bardzo pozytywnym skutkiem promuje i wdraża projekty edukacyjne wśród licealistów i studentów. Pomaga młodym ludziom odkrywać talenty i rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Dodatkowo Jury doceniło działania Fundacji w zakresie promowania działalności startupowej, przedsiębiorczości społecznej oraz zaangażowania w życie publiczne.
- prof. Katarzyna Januszkiewicz – dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS
- dr Katarzyna Wojtkiewicz – kierowniczka Katedry Zarządzania Uniwersytetu SWPS
- dr Emma Oki – prodziekan ds. studenckich Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu SWPS
- prof. Adam Szpaderski – prodziekan ds. studenckich Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS
- prof. Dorota Ilczuk – kierowniczka Centrum Badań nad Gospodarką Kreatywną Uniwersytetu SWPS
- Tomasz Szymański – specjalista w spółce SWPS Innowacje
- Monika Kryj – członkini Jury i mentorka Leadership LAB Project
- Małgorzata Kalinowska – członkini Jury i mentorka Leadership LAB Project
- prof.dr hab. Jacek Malejczyk – Warszawski Uniwersytet Medyczny
- Tetiana Pasychnik – specjalistka w Biurze Międzynarodowym Uniwersytetu SWPS
- Paweł Róg – wykładowca na kierunku Psychologia i Informatyka Uniwersytetu SWPS
- Dominika Trybulec – Studio Filmowe Akita
- Weronika Ambroziak – firma AXPO
- Iga Uraz – firma Zalaris
- dr hab. Marek Wypych – Instytut Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego
- Andrii Myrovych – Project & Grow Manager Lublin Science and Technology Park
- dr Konrad Maj – kierownik Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych Uniwersytetu SWPS
- Usamah Afifi – wykładowca na kierunku Management and Leadership Uniwersytetu SWPS i przedsiębiorca
- Kira Sukhoboichenko – liderka Fundacji Flying Bag
- Tomasz Bill – założyciel i szef Agencji Alfa Lingua
- Maciej Szymczyk – twórca aplikacji Spectum (laureat III edycji – Young Rising Innovator 2022)
- Fundacji Orange – za udzieloną pomoc oraz fundowanie prezentów dla laureatów gali finałowej;
- Studentom z Koła Naukowego BIZ – za ofiarną pomoc w przygotowaniu gali finałowej;
- Prof. Katarzynie Januszkiewicz i Biuru Dziekana Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie oraz dr Katarzynie Wojtkiewicz i zespołowi Katedry Zarządzania Uniwersytetu SWPS – za życzliwe wsparcie dla projektu Leadership LAB oraz ufundowanie upominków dla laureatek i laureatów konkursu.
- Dla studentek: Emilia Szybiak, Julia Słonecka, Paulina Ułasiuk – za znakomite wykonanie koncertu wokalno-muzycznego podczas gali finałowej.
- dr Włodzimierz Świątek
- Julia Słonecka
Young Rising Company
Wyróżnienie dla wschodzącej firmy otrzymała firma OfflineOn, założona przez Zuzannę Prygiel, studentkę trzeciego roku kierunku Zarządzanie i Przywództwo na Uniwersytecie SWPS, oraz Huberta Kaniewskiego, studenta kierunku Management and Technology na TUM w Monachium. Firma OfflineOn stawia czoła problemom, które często występują w środowisku biznesowym, takim jak nadmiar technologii, brak autentycznych relacji międzyludzkich w firmach oraz problem wypalenia zawodowego. Jury wyraziło uznanie dla odważnej inicjatywy młodych przedsiębiorców, którzy są świadomi licznych zagrożeń obecnych w świecie biznesu i nowych technologii.
Najlepsza aplikacja na czas kryzysu
ALERTLINK to innowacyjny projekt, który ma na celu ochronę zdrowia i życia osób dotkniętych wojną na Ukrainie oraz tych, którzy są sytuacjach kryzysowych, takich jak trzęsienia ziemi, powodzie, pandemie i katastrofy klimatyczne. Stworzyli go studenci i studentki II roku kierunku Zarządzanie i Przywództwo na Uniwersytecie SWPS – Aleksy Andrych, Konrad Mejer, Martyna Biernat, Aleksander Zdrzałek i Maksymilian Kędzierski.
Najlepszy projekt w kategorii greentech
Little Babylon to inicjatywa wspierająca zakładanie ekologicznych upraw wertykalnych, a dzięki zastosowaniu aplikacji opartej na sztucznej inteligencji, umożliwia monitorowanie i zarządzanie procesem uprawy oraz pielęgnacji roślin w gospodarstwach domowych. Projekt stworzyli studenci i studentki II roku kierunku Zarządzanie i Przywództwo na Uniwersytecie SWPS oraz Studiów Azjatyckich – Anna Chodubska, Wiktor Kaczmarek, Stefan Gołąb i Zuzanna Zielińska.
Najlepszy projekt społeczny
Projekt „TakmiNIEmów” jest wyrazem sprzeciwu wobec przemocy słownej, która potrafi być równie bolesna jak działania fizyczne. Ponadto, Jury doceniło, że inicjatywa ta wpisuje się w szerszy kontekst kampanii społecznej, której celem jest transformacja kultury i postrzegania przemocy słownej w relacjach międzyludzkich i społeczeństwie. Autorkami projektu są studentki II roku kierunku Zarządzanie i Przywództwo na Uniwersytecie SWPS – Alicja Kwiatkowska, Maria Gałusa i Martyna Biernat.
Najlepszy projekt kreatywny
W tej kategorii wyróżniony został „START ART” – aplikacja dla artystów i przedsiębiorców. Jury doceniło kreatywność twórców i innowacyjność tego rozwiązania, które stanowi odpowiedź na realny problem, jakim są niskie wskaźniki przedsiębiorczości wśród artystów. Dodatkowo, zauważono dobrze przemyślany model biznesowy oraz jasną koncepcję wdrożenia projektu. Aplikacja START ART jest wyjątkowym, unikalnym rozwiązaniem, które od dawna było wyczekiwane przez środowisko artystyczne w Polsce i na całym świecie. Autorami projektu są absolwenci kulturoznawstwa na Uniwersytecie SWPS – Kacper Świtalski, Kamil Jędra, Marek Woźniak i Maciej Kozieł.
Najlepszy projekt kreatywny
Najlepszym projektem kreatywnym w podkategorii projektowanie interakcji, został „Ukryte oblicza wyhaftowanych historii” autorstwa Dominiki Markowicz, absolwentki kierunku Zarządzanie i Przywództwo na Uniwersytecie SWPS oraz Interaction Design Masters Programme na Uniwersytecie w Malmö. Jury doceniło unikalność i oryginalność projektu, kreatywność w procesie tworzenia, nawiązanie do istotnego kontekstu kulturowego oraz przeprowadzone badania eksploracyjne.
Najlepsza książka roku w pokoleniu Z
W kategorii „edukacja” wyróżniona została książka pt. „Droga na prestiżowy uniwersytet” autorstwa Jakuba Borkowskiego – absolwenta Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Warszawie i studenta London School of Economics. Jury doceniło tę wyjątkową publikację jako pierwszy, kompleksowy przewodnik w Polsce, który w sposób obiektywny i rzetelny prezentuje zarówno zalety, jak i wady studiowania na zagranicznych uczelniach. Książka wyróżnia się także dzięki ciekawym wywiadom z 25 polskimi studentkami i studentami, którzy studiują na prestiżowych uniwersytetach za granicą, m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Niderlandach, Danii i Irlandii.
Najlepszy raport studencki
Nagrody w tej kategorii otrzymały dwa raporty stworzone przez grupę studentek i studentów I roku Zarządzania i Przywództwa na Uniwersytecie SWPS. Pierwszy z nich - „Innowacyjna Przedsiębiorczość Studencka” został stworzony przez Alicję Kwiatkowską, Patryka Śledzia, Julię Szopę, Julię Zyśk, Alana Wojciechowskiego, Michała Sarniaka, Stanislawa Gosiewskiego, Martynę Biernat, Piotra Borowskiego, Aleksego Kumana, Annę Chodubską, Igora Radło, Jana Banaszyk, Leonardo Cipriano, Magdę Babiel, Magdę Lubaszka, Marię Gałusa, Michała Dalba, Marię Butryn, Stefana Gołębia, Antoninę Rzepkowską i Jakuba Szumiatę. Jest unikalnym i kompleksowym opracowaniem zjawiska innowacyjnej przedsiębiorczości studenckiej. Jury doceniło profesjonalizm wykonania raportu, który zawiera także wyniki badań oraz liczne przykłady innowacyjnych przedsięwzięć studenckich. Ponadto, Jury dostrzegło znaczące walory promocyjne raportu, który uwydatnia ogromny potencjał przedsiębiorczości studentek i studentów.
Drugą z nagrodzonych publikacji, zatytułowaną "Sztuczna Inteligencja w Biznesie i Zarządzaniu", przygotowała inna grupa studentów, w której skład wchodzili: Oliwia Opara, Polina Bovsheva, Tra My Luong, Nikol Kruk, Julia Ławińska, Oliwia Oleszczuk, Dariusz Prus, Szymon Prus, Tymon Ratajczak, Maciej Sołtysiński, Mikołaj Sitarz, Sławomir Moraczyński, Marta Krupa, Aleksander Opara, Kacper Błaszczak, Krzysztof Czajka, Stanisław Piotrowski i Miłosz Denysiuk. Przygotowany przez nich raport kompleksowo przedstawia różnorodne zastosowania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji w dziedzinie biznesu i zarządzania. Zawiera także informacje oraz dane z badań dotyczących zalet i wad sztucznej inteligencji oraz potencjalnych zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się nowych technologii opartych na AI.
Najlepsza organizacja pozarządowa
W tej kategorii nagrodzone zostały trzy organizacje.
Wyjątkowi goście
Wśród gości specjalnych obecnych na gali znaleźli się:
Obecni na gali byli także: wykładowczynie i wykładowcy oraz studentki i studenci Uniwersytetu SWPS, Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Warszawskiej, naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego w Warszawie, licealiści, przedsiębiorcy technologiczni, ludzie biznesu, inwestorzy, rodziny licealistów i studentów, mentorki i mentorzy Leadership LAB Project, twórcy startupów oraz grono naszych przyjaciół.
Podziękowania specjalne
Organizatorzy pragną podziękować:
Galę prowadzili:
Organizatorem gali finałowej IV edycji konkursu Acts of Leadership Award był zespół Leadership LAB Project afiliowany przy Katedrze Zarządzania Uniwersytetu SWPS.
Do zobaczenia za rok na gali finałowej V edycji konkursu Acts of Leadership Award 2024!